Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Yeni Normal ile Ödemeler de Dijitale Taşındı!

Okuma Zamanı: 3 dk.

Yeni Normal ile Ödemeler de Dijitale Taşındı!

Koronavirüs salgını, günlük rutinlerimizin birçoğunu dijitale taşıdı. Dijitale taşınan rutinlerimiz arasında, ilk sıralarda alışveriş alışkanlıklarımız geliyor. Öyle ki; bu süreçte e-Ticaret’te kayda değer bir hareketlilik ve büyüme görüldü. Belki de daha önce hiç mutfak alışverişini sanal marketlerden yapmamış olanlarımız bile karantina döneminde online alışveriş yapmayı tercih etti. Dolayısıyla salgın, birçok tüketicinin alışveriş ve ödeme alışkanlıklarında değişimi kaçınılmaz hale getirdi.

Sağlık açısından çok daha az tehdit içermesi ve daha hijyenik bulunması nedeni ile online alışveriş modelini ve beraberinde gelen temassız ödeme yöntemlerini daha sık tercih etmeye başladık. Yaygın olarak bilindiği üzere; nakit paralar ve POS cihazları çok fazla temas edilmesi nedeni ile salgının yayılmasında başrol oyuncuları… Bu nedenle temassız/uzaktan ödeme yöntemlerine gösterilen rağbet artmış durumda. Durum böyle olunca online ödeme ve tahsilat sistemleri e-Ticaret’te daha da önemli bir konuma yerleşti.

ATM’lerden nakit para çekme oranı %14 oranında azaldı!

Ödeme ve Elektronik Para Başkanı Derneği Burhan Eliaçık, Koronavirüs salgını ile değişen ödeme alışkanlıkları konusunda şunları dile getirdi:

“Pandemi döneminde değişen ödeme tercihleri nedeniyle, güç kazanan finans teknolojileri sektöründe satın almaların olduğunu ve bu satın almaların, birleşmelerin sayısının giderek artacağını duyacağız.”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sözcüsünün de temassız ödeme yöntemlerini tercih etmenin iyi bir fikir olduğunu söylemesi üzerine, dünya genelinde nakit paranın minimumda yer aldığı bir ekonominin hem daha pratik hem de sağlık için daha güvenli olduğu düşünülmeye başlandı.

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) açıkladığı verilere göre; Ramazan Bayramı öncesinde kart ile yapılan ve temassız yapılan ödeme işlem adetlerinde rekor bir artış yaşandı. BKM, internet üzerinden kartla yapılan ödemelerin, toplam kartlı ödemeler içindeki payının %25’i geçtiğini açıkladı. Yine Ramazan Bayramı öncesine denk gelen 22 Mayıs Cuma günü, 26,6 milyon adet kartlı ödeme ile bir rekor kırıldığı belirtildi. Aynı zamanda 22 Mayıs Cuma günü, temassız ödemelerde de bir rekor gerçekleştiği ve 7 milyon adet temassız ödeme ile bugüne kadar bir günde en fazla yapılan temassız ödeme adedine ulaşıldığı açıklandı. Yine aynı gün içerisinde, mağazadan yapılan alışveriş ödemelerinin %30’unun temassız olarak gerçekleştiği görüldü. Kartla yapılan ödeme sayısının ise geçen yıla göre 3 kat arttığı ve ATM’lerden nakit para çekilme oranının %14 azaldığı açıklandı.

Yine BKM tarafından açıklanan verilere göre; 7 milyon kart ilk kez online alışverişte ve Mayıs ayında 20 milyon farklı kart ile internetten ödeme yapıldı. İnternet üzerinden alışveriş yapılabilen iş yerlerinin sayısı ise %43 oranında arttı. Dolayısıyla bu veriler ışığında; online yapılan ödemelerin günlük hayatımızda bir rutin haline geldiğini söylemek yanlış olmaz. Buna bağlı olarak; yeni nesil ödeme sistemlerinin ve dijital cüzdanların e-Ticaret dünyasının merkezine konumlanmış durumda olduğunu da söyleyebiliriz.

Pandemi ile değişen ödeme tercihleri, FinTech sektörünün gelişmesinde önemli bir rol oynuyor!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı verilere göre; Ocak ayında internetten yapılan alışverişlerin payı, toplam ödeme sistemlerinin içinde %21 iken, Nisan ayı sonu itibari ile %26’ya yükseldi. Nakit para ve temaslı ödemelerden kaçınan ve mağazalardan uzaklaşan tüketicileri tekrar yakalayabilmek adına, işletmelerin temassız, yeni nesil ödeme sistemleri arayışına girdiklerini de söyleyebiliriz. Pandemi ile dijitale evrilen ödeme alışkanları, FinTech sektöründe de önemli bir hareketlilik ve büyüme doğurmuş oldu. Temassız şekilde yapılan ödemelerin %10 oranından %35’e çıktığı bu dönemde, QR kod ile yapılan ödemelerin de 3,5 kat arttığı gözlemlendi.

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.