Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Türkiye’nin Geleceği Yerli ve Milli Yazılımda!

Okuma Zamanı: 5 dk.

Türkiye’nin Geleceği Yerli ve Milli Yazılımda!

Son dönemlerde ülkemizde yaşanan gelişmelerin ardından, tüm sektörlerde yerli ve milli ürünlere öncelik verilmesi büyük önem taşıyor. Ülkemizin 2023 hedefleri arasında ilk sırada dünyada en büyük ilk on ekonomi arasında yer alınması ve 500 milyar dolar olarak planlanan ihracatın 150 milyar dolarının bilişim sektöründen gelmesi yer alırken bu sayede yerli yazılımın önemi gün geçtikçe daha da iyi anlaşılıyor. Biz de Digital Planet olarak bu konuya dikkat çekmek amacıyla hem bizzat kendi görüşlerimizi paylaştığımız hem de iş ortaklarımızın görüşlerine yer verdiğimiz yerli yazılımı konu edinen bir yazı dizisi hazırladık. Keyifle okumanızı dileriz…

Ülkemiz için şu an güncel duruma baktığımızda dünya yazılımından binde altı oranında bir pay aldığımızı söylemek mümkün. Belirtilen bu hedeflere ulaşılabilmesi için bu oranın kesinlikle artması gerekiyor. Bu noktada, yerli yazılımın geliştirilmesi ve kamu birimleri yazılımlarında yerli ürünlere öncelik vermesi oldukça büyük bir etkiye sahip.

Yerli Yazılımda Çok Daha Fazla Desteğe İhtiyaç Var!

Yerli yazılım teknolojisinde, her ne kadar on sene öncesine kıyasla ülkece büyük ilerleme kaydetmiş olsak da ülke olarak dünya yazılımında daha büyük bir paya sahip olabilmek için daha fazla çaba sarf etmemiz gerekiyor.

Bu doğrultuda Digital Planet; ülkemizin yerli ve milli yazılımlarının geliştirilmesine yönelik politikalarını, dünya çapında teknolojiler ve kurumsal yazılımlar üreten bir Ar-Ge şirketi olarak destekliyor. Konuyla ilgili Digital Planet Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Vural yerli yazılıma dair düşüncelerini şu şekilde dile getirdi:

“Teknolojiyi takip etmek yetmez, teknoloji üreterek takip edilen pozisyonda olmalıyız!”

Yerli teknoloji altyapılarımızın geliştirilmesinin hedeflerimize ulaşmamızı kolaylaştıracağı aşikârken milli gücümüzün de anahtarı olacağını belirten Kurucumuz Adnan Vural şunları dile getiriyor: “Bu konuda, stratejik ülke ve şirketlerle teknoloji transferi üretim bölgeleri oluşturulması, ulusal siber güvenlik uygulama ve ekipmanlarının üretilmesi, yerli veri tabanı kurulması, kritik kurumlarda yerli işletim sistemi kullanma zorunluluğunun getirilmesi, tüm ülkede hatta bölgedeki müttefik ülkelerle birlikte geliştirilecek ortak bir iletişim protokolü üzerinden haberleşmenin sağlanması gibi adımlar atılarak milli teknolojilere ağırlık verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sonuç olarak teknolojiyi takip etmek yetmez, teknoloji üreterek takip edilen pozisyonda da olmalıyız.”

Hem özel sektörün hem de yerli yazılımı destekleyen kamu sektörünün desteğin sürdürülebilirliği konusunda payının büyük olduğuna inanıyoruz. Çünkü içerisinde bulunduğumuz sektör, teknolojik gelişmelerin her geçen gün bir adım öteye gitmesi sebebiyle değişiyor ve gelişiyor. Bu nedenle sürdürülebilirlik, yerli yazılım sektörümüzün bir adım öteye gidebilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Sürdürülebilirliğin yanı sıra; Türkiye’nin yerli ve milli teknoloji anlayışının güçlendirilmesi için veri saklama, şifreleme, algoritma ve platformlardan bağımsız özel sunucu tasarımları gibi kritik konuların öne çıkması gerektiğine inanıyoruz. Aynı zamanda ödeme altyapılarının tamamen yerli ve aracısız olması, yurtiçi harcamaların global kartlarla ilişkilendirilmemesi ve 5G altyapısına uygun devlet destekli içselleştirilmiş donanım ve teknoloji üretimi gerçekleştirilmesi gerekiyor. Globaldeki milli teknolojilerimiz ile dijital dönüşümün hızlanması, ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasında da önemli bir role sahip…

Yerli ve milli yazılım gücümüzün gelişmiş olması, güvenlik açısından da büyük önem taşımaktadır. Yazılım teknolojilerimizin global kaynaklar tarafından sağlanıyor olması, muhtemel bir güvenlik açığını da beraberinde getirebilir. Bu noktada, teknolojiyle çevrildiğimiz bu yeni dünya düzeninde tam bağımsızlık için milli teknolojiler üretmenin bir gereklilik haline geldiğini düşünüyoruz.

Digital Planet’ten Yerli Yazılım’a Büyük Destek!

2000 yılından günümüze kadar ülkemizin yerli ve milli yazılımlarının geliştirilmesine yönelik politikalarını, kendi öz kaynaklarımızla dünya çapında teknolojiler ve yazılımlar üretmek için kullanarak çalışmalarımızı güçlü bir şekilde sürdüren Digital Planet yürüttüğü Ar-Ge faaliyetleri ve milli yatırımları sayesinde yerli malı belgesini alarak Türkiye’deki yerli ve milli hareketine katkıda bulunuyor.

Kendi geliştirdiğimiz yerli yazılımlarımız ile 2019 yılı itibariyle 17.000’in üzerinde müşterimize hizmet veriyor ve hizmet ilkelerimizin en başında tuttuğumuz yenilikçi çözümler üretme çabamız sayesinde; yeni ürün ve servisleri müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz.

4 Büyük e-Dönüşüm Ürünümüze ve Doküman Arşivleme ve Sıkıştırma Ürünümüz Netvault ile Yerli Malı Belgesi Aldık!

2008 yılında e-Fatura konseptini Türkiye ile tanıştıran bir firma olarak e-Dönüşüm ürünlerinden e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-Defter, e-İrsaliye ile doküman arşivleme ve sıkıştırma ürünümüz olan Netvault için yerli malı belgesi aldık.

Ülkemizde yerli ve milli teknoloji anlayışının geliştirmesine katkıda bulunmak adına tüm ürünlerimiz için yerli malı belgesi alma hedefiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu sayede yerli ve milli teknoloji altyapısının gelişmesi ve bu alandaki faaliyetlerin artması ile ülkemizin kalkınmasına büyük oranda katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.