BİZ SİZİ ARAYALIM DP PORTAL GİRİŞ ONLINE İŞLEMLER
Anasayfa > Blog > e-Belgelere Standart Kod ve Standart Birim Ölçüleri Geliyor!

1 dk okuma süresi

e-Belgelere Standart Kod ve Standart Birim Ölçüleri Geliyor!Gelir İdaresi Başkanlığı, 19 Ekim 2019 tarihinde; elektronik ortamda düzenlenmesi zorunlu olan belgelere yönelik 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği yayımlamıştı.

Geçtiğimiz günlerde; bu yayımlanan tebliğe yönelik bazı değişikliklerin yer aldığı bir taslak yayımlandı. Taslağa göre; elektronik ortamda oluşturulan belgeler (e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-Müstahsil Makbuzu, e-Serbest Meslek Makbuzu) üzerinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirlenen mal ve hizmetlere yönelik standart kod ve standart birim ölçülerine yer verilmesi zorunlu hale getiriliyor. Taslakta belirtildiği üzere; analiz ve değerlendirme süreçlerinde etkinliği artırmak amacıyla e-Belge uygulamalarına dâhil edilmesi planlanan bu bilginin yanlış verilmesi halinde mükellefler hakkında kanunda öngörülen cezai müeyyidelerin uygulanması planlanıyor.

Yayımlanan taslağa göre; kimler elektronik belgeler üzerinde, mal ve hizmetlere ait standart kod ve standart birim ölçüleri belirtmek zorunda olacak?Yayımlanan taslakta yer alan diğer düzenlemeleri incelemek için tıklayın!

e-Dönüşüm dünyasına dair diğer haberler için tıklayın!

Bilgilendirme

Digital Planet

Tarih

31.08.2020

KATEGORİ

Bilgilendirme

PAYLAŞ: