Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Koronavirüs ile e-Dönüşüm Artık Bir Gereklilik!

Okuma Zamanı: 3 dk.

Koronavirüs ile e-Dönüşüm Artık Bir Gereklilik!

2019 yılının son aylarından bu yana dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs, sadece sağlık alanında değil; iş dünyası, ekonomi ve teknoloji gibi birçok alanda belki de geri dönülmez değişimler yarattı. Elbette ki dijital dünya ile daha yakın temaslar kurmaya başladık ve hepimiz evlerimizden çalışmaya, alışverişe, spora ve daha nice aktiviteler yapmaya başladık. Özellikle iş dünyası, kesinlikle oldukça değerli deneyimler elde etti. Belki de bunların en başında evden çalışma modeli yer alıyor.

Birçok ülkede global veya değil sayılı da olsa bazı firmalar departmanlarının bir kısmı için aslında evden çalışma modelini deneyimliyordu. Ancak yine de bu şirketlerin sayısını küresel çapta düşündüğümüzde oldukça kısıtlı olduğunu söyleyebiliriz. Belki de birçok C level yönetici, evden çalışma modelinin riskleri konusunda tereddütlü olduğu için bu çalışma modeline güvenle yaklaşamıyordu. Ancak Koronavirüs, tahminlerin de üzerinde sayıdaki şirketi evden çalışma modelini denemeye mecbur bıraktı. Bununla birlikte birçok şirket, uzaktan çalışmanın sandıkları kadar tehlikeli olmadığını gördü. Tabii bunun arkasında çalışanlarının iş motivasyonunun korunması, veri güvenliği önlemlerinin alınması, iyi bir planlamanın yapılması gibi kritik unsurlar yer alıyordu.

Hatta Türkiye’ye bakacak olursak özellikle İstanbul gibi trafiği yoğun bir şehirde çalışanların en azından trafik stresi çekmeden, işe gidip gelmek için yollarda boşa vakit harcamadan daha verimli çalıştığı bile görüldü. Elbette çalışanların büyük bir kısmı bu açılardan bakıldığında motivasyonunu stresli gündem başlıklarına rağmen korumaya çalışsa da operasyonel iş süreçlerinde dijital dönüşüme bu denli maruz kalmanın getirdiği, irili ufaklı sorunlar da yaşadı. Belki de bunların en başında operasyonel iş süreçleri, finansal ve muhasebesel belge süreçlerinin yönetimi geliyor.

e-Dönüşüm Uygulamaları Evden Çalışanlar İçin Büyük Kolaylıklar Sağlıyor!

Evden çalışma sistemini yaygın olarak deneyimlediğimiz bu günlerde, özellikle muhasebe ve finans süreçlerini takip eden çalışanlar kendilerini yoğun bir evrak süreci içerisinde kaybolmuş gibi hissetmiş olabilir. Bu noktada e-Dönüşüm uygulamaları aslında büyük bir kurtarıcı gibi imdada yetişiyor çünkü e-Dönüşüm uygulamaları sayesinde birçok belgeyi elektronik ortamda düzenleyip alıcıya iletebiliyorsunuz. Durum böyle olunca aslında son zamanlarda sıkça duyduğumuz dijital dönüşümün en önemli ayaklarından birinin “e-Dönüşüm” olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Koronavirüs’ün tecrübe ettirdiği gerekliliklerin yanı sıra, 19 Ekim 2019 tarihinde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan tebliğ ile 1 Temmuz 2020, e-Dönüşüm uygulamalarına geçiş için belirlenen ve birçok firmayı yakından ilgilendiren kritik bir tarih!

Dolayısıyla hem GİB’in belirlediği son geçiş tarihini hem de dijital dönüşümün getirdiği gereklilikleri düşündüğümüzde ve e-Dönüşüm uygulamalarının sunduğu avantajları göz önünde bulundurduğumuzda muhasebesel belge süreçlerini elektronik ortama taşımak kaçınılmaz hale geliyor.

e-Dönüşüm uygulamalarının avantajlarını bir kez daha hatırlatmamız gerekirse;

• Birçok belge türünü elektronik ortamda hazırlayabilirsiniz.

• Hazırladığınız belgeleri tek tıkla alıcıya iletebilirsiniz.

• Belge iptali yapmanız sadece saniyeler alır.

• Oluşturduğunuz belgeler otomatik olarak elektronik ortamda arşivlenir.

• Basım ve kargolama maliyetleriniz kuruşlar seviyesine düşer.

• İstediğiniz her an her yerden belgelerinizi hazırlayıp karşı tarafa iletebilirsiniz.

Koronavirüs ile gerekliliği bir kez daha ispatlanan, avantajlı e-Dönüşüm uygulamalarına geçerek dijital dönüşümün bir parçası olmak için ilk adımı atabilirsiniz.

1 Temmuz 2020 öncesinde yoğun geçiş dönemine kalmadan dijital dönüşümün bir parçası olmak için tıklayın, sizi arayalım!

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.