Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

GİB, e-Serbest Meslek Makbuzu Uygulamasına Geçiş İle İlgili Duyuru Yayımladı!

Okuma Zamanı: 1 dk.

GİB, e-Serbest Meslek Makbuzu Uygulamasına Geçiş İle İlgili Duyuru Yayımladı!

Gelir İdaresi Başkanlığı 11 Mart 2020 tarihinde, e-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasına geçmesi gereken mükellefler ile ilgili bir duyuru yayımladı.

Dijital dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak Gelir İdaresi Başkanlığı da düzenlemelerde bulunuyor. e-Belge uygulamalarımızın tüm mükellefler tarafından kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla; 19 Ekim 2019 tarihinde 509 sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği yayımlanmıştır. Yayımlanan bu tebliğ kapsamında; vergiden muaf olmayan serbest meslek sahipleri tarafından düzenlenen makbuzlar, 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) olarak düzenlenecektir.

e-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasına geçiş sürecine ilişkin olarak serbest meslek sahiplerinden; 1 Şubat 2020 tarih itibariyle faaliyete devam etmekte olanların 1 Haziran 2020 tarihine kadar, 1 Şubat 2020 tarihinden itibaren faaliyete başlayacak olanların ise işe başladıkları ayı izleyen 3’üncü ayın sonuna kadar e-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasını kullanmaları ve bu tarihlerden itibaren e-Serbest Meslek Makbuzu düzenlemeleri zorunludur.

Duyuruda, e-Serbest Meslek Makbuzu kullanma zorunluluğu olan mükelleflerin, Genel Tebliğ’de belirtilen süreler içerisinde başvurmamaları halinde Vergi Usul kanunda yer alan cezai hükümlerin uygulanacağı belirtilmiştir.

11 Mart 2020 tarihinde yayımlanan duyuruyu incelemek için tıklayın!

e-SMM uygulamasına Digital Planet ile geçmek için tıklayın!

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.