Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Dönüşüm’ün Devleri: e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-Defter, e-İrsaliye

Okuma Zamanı: 3 dk.

e-Dönüşüm’ün Devleri: e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-Defter, e-İrsaliye

2013 yılında e-Fatura’nın hayatımıza girmesinden bugüne kadar e-Dönüşüm uygulamalarının kullanımı giderek yaygınlaştı. Özellikle Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan tebliğler sayesinde e-Dönüşüm’e geçen firma sayısı ciddi oranda arttı. 2019 Ekim ayında GİB tarafından yayımlanan tebliğ ile e-Dönüşüm sektörü neredeyse yılın son çeyreğinde tüm zamanların en hareketli dönemini yaşayarak 3 kat büyüdü. Bu hareketliliğin en önemli oyuncularının en başında; e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-Defter ve e-İrsaliye yer alıyor.

e-Fatura

e-Dönüşüm’ün en yaygın kullanıma sahip uygulaması olan e-Fatura, özellikle 2019 yılında büyük bir hareketlilik yaşadı. Öyle ki; 2018’de 82.000 olan e-Fatura kullanıcılarının sayısı, 2019 yılsonu itibariyle 197.000’e ulaştı. Dolayısıyla e-Dönüşüm sektörünün 2019 yılında neredeyse 3 kat büyüdüğünü söylemek yanlış olmaz.

2019 Ekim ayında yayımlanan tebliğe bağlı olarak e-Fatura’da yaşanan bu hareketliliğin 2020 Temmuz döneminde daha yoğun şekilde tekrar edeceği biliniyor. Tebliğe göre 5 milyon TL ve üzeri ciroya sahip olan mükelleflerin 1 Temmuz 2020’de e-Fatura’ya geçmiş olması gerekiyor.

e-Arşiv Fatura

2019 Ekim ayında yayımlanan tebliğ, e-Arşiv Fatura kullanımının yaygınlaşmasında da büyük rol oynadı. Bunun en önemli sebeplerinden biri, GİB tarafından getirilen yükümlülük ile 1 Ocak 2020 itibariyle e-Fatura’ya zorunlu veya isteğe bağlı olarak geçen mükelleflerin e-Arşiv Fatura’ya geçmesi oldu. Yanı sıra; internet üzerinden mal ve hizmet satışı yapanların (5 milyon TL ve üzeri ciroya sahip olanlar) da aynı şekilde 1 Ocak 2020’de e-Arşiv Fatura’ya geçiş yaptı. Ancak Temmuz döneminde yaşanacak yoğun e-Fatura geçişleri, e-Arşiv Fatura geçişlerini de artıracaktır.

e-Defter

2019’da yaşanan e-Dönüşüm hareketliliğinin oyuncularından bir diğeri de e-Defter oldu. 2018 yılı cirosu 10 milyon TL ve üzeri olup e-Fatura uygulamasına dâhil olan mükellefler, 1 Ocak 2020 itibariyle e-Defter’e de geçiş yaptılar. Ancak, e-Defter için esas hareketliliğinin 1 Ocak 2021 tarihinde yaşanacağı öngörülüyor. Bunun sebebi ise tebliğ detaylarında, 2018 yılı cirosu 5 milyon TL olup 1 Temmuz’da e-Fatura’ya geçecek mükelleflerin bu yılı takip eden yeni yılın başından itibaren geçiş yapma zorunluluğunun olması… Dolayısıyla e-Defter için esas hareketliliğin yaşanacağı dönem 2020 yılsonu olacak.

e-İrsaliye

e-Fatura veya e-Arşiv Fatura kadar olmasa da e-Dönüşüm’e geçişlerde yer alan oyunculardan bir tanesi de e-İrsaliye uygulaması oldu. Komisyoncu ve tüccar olarak meyve-sebze ticareti yapan mükellefler 1 Ocak 2020’de e-İrsaliye uygulamasına geçerken, diğer mükellef grupları Temmuz 2020’de geçiş yapacak. Bu gruplar arasında çoğunluk; e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan ve yıllık 25 milyon TL üzeri cirosu olan grubu kapsıyor. Özetle, e-İrsaliye için de 2019 yılının son çeyreğine kıyasla Temmuz ayında daha yoğun bir geçiş dönemi yaşanacağını söyleyebiliriz.

Digital Planet Özel Entegratörlüğünde e-Dönüşüm’ün Avantajlı Dünyasıyla Tanışın!

Türkiye’yi e-Fatura ile tanıştıran bir şirket olarak 20 yıllık tecrübemiz ve 300’ün üzerinde iş ortaklığı ağımız ile birçok farklı sektörden 17.000’in üzerinde firmaya hizmet veriyoruz. e-Dönüşüm’e geçmeye karar veren kullanıcılara başvuru aşaması dâhil, e-Dönüşüm platformunu kullanmaya başladıkları andan itibaren tüm ihtiyaçları için 7 gün 24 saat müşteri destek hizmetimiz ile %99’a yakın müşteri memnuniyeti sunuyoruz.

Yoğun geçiş dönemine kalmadan e-Dönüşüme geçmek ve ürünlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın, sizi arayalım!

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.