Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Dönüşüm’de Haftanın Kelimeleri – Ticari Defter, Uyumluluk Onayı ve XML Nedir?

Okuma Zamanı: 1 dk.

e-Dönüşüm’de Haftanın Kelimeleri – Ticari Defter, Uyumluluk Onayı ve XML Nedir?

e-Dönüşüm ile birlikte firmalar, kurum içi operasyonel süreçlerinde dijitalleşme yolunda hızla ilerliyor. e-Dönüşüm’e kendinizi yabancı hissediyor ya da bilgilerinizi tazelemek istiyorsanız, aşağıdaki kavramlara göz atabilirsiniz:

Ticari Defter: İşletmelerin iktisadi ve mali durumunun tüm ayrıntılarıyla toplandığı deftere ticari defter denir. Bu defter, işletmenin borç ve alacak ilişkilerini ve yıl içinde elde edilen sonuçları tespit etmek ve kaydetmek amacıyla kullanılır. Vergilerin doğru olarak tespit edilmesi, defter ve belgelerin içeriğiyle mümkün olur. Mükellefler, işletmede meydana gelen her türlü işlemlerin belli bir düzen içinde kaydedilmesini sağlayan bu defterleri Türk Ticaret ve Vergi Usul Kanunları kapsamında tutmakla yükümlüdür.

Uyumluluk Onayı: Özel Entegratör firmaların e-Fatura uygulamasına uyumluluklarının değerlendirilmesi sonucunda verilen onaydır.

XML (Extensible Markup Language): Verinin tanımlanması ve tarif edilmesi için kullanılan genişletilebilir işaretleme diline verilen addır. Hem insanlar hem de bilgi işlem sistemleri tarafından kolayca okunabilecek belgeler oluşturmaya yarayan, W3C tarafından tanımlanmış bir dil standardıdır.

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.