Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Dönüşüm’de Haftanın Kelimeleri: Damga Nedir?

Okuma Zamanı: 1 dk.

e-Dönüşüm’de Haftanın Kelimeleri: Damga Nedir?

e-Dönüşüm ile birlikte firmalar, kurum içi operasyonel süreçlerinde dijitalleşme yolunda hızla ilerliyor. e-Dönüşüm’e kendinizi yabancı hissediyor ya da bilgilerinizi tazelemek istiyorsanız, aşağıdaki kavramlara göz atabilirsiniz:

Damga Nedir? Bir belgenin gerçekliğini tasdik etmek üzere belgeye bir araçla vurulan iz, işaret, nitelik.

Defter Nedir? Her tacir, ticari defterleri tutmak ve defterlerinde, ticari işlemleriyle ticari işletmesinin iktisadi ve mali durumunu, borç ve alacak ilişkilerini ve her hesap dönemi içinde elde edilen neticeleri, açıkça görülebilir bir şekilde ortaya koymak zorundadır. Vergi Usul Kanununa ve/veya Türk Ticaret Kanununa göre tutulması zorunlu olan defterlerden, ticari işlemlerin belgelerden faydalanarak tarih sırası ile, maddeler halinde kaydedildiği yevmiye defteri ve yevmiye defterine geçirilmiş olan işlemlerin buradan alınarak usulüne göre hesaplarda toplanmasını sağlayan defter-i kebir e-Dönüşüm kapsamındadır.

e-Defter Beratı Nedir? e-Defterin üçüncü kişiler nezdinde geçerlilik kazanabilmesi için deftere ait belli bilgiler, imza ve mühür değerinin Gelir İdaresi Başkanlığına (GİB) mühürlenmek üzere aktarılması için hazırlanan dosyalardır. Oluşturulan e-Defter beratı, GİB portalına yüklenir ve işlem tamamlanmış olur. Bu sayede e-Defter yasal hale gelecektir. Beratın içeriğinde, firma bilgileri, defterin imza ve mühür değeri, mali müşavir bilgileri mutlaka bulunmalıdır.

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.