Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Dönüşüm’ de Haftanın Kelimesi: İhracat ve Tax Free e-Fatura Nedir?

Okuma Zamanı: 2 dk.

e-Dönüşüm’ de Haftanın Kelimesi: İhracat ve Tax Free e-Fatura Nedir?

Yurt dışında yaşayanların ülke içinde satın almış oldukları ve yolcu beraber eşya ihracı olarak tanımlanan tüm mallara ait verginin gümrük çıkışı sırasında ibraz yoluyla iade edilmesini sağlayan belgeye ihracat ve tax free fatura denmektedir. Burada amaçlanan şey; ülke içinde alınan hediyelik eşya ve diğer malların vergiden arındırılmasıdır. Bahsi geçen ihracat ve tax free fatura kullanılan standart fatura formatının ek bilgiler ile desteklenmiş ve özelleştirilmiş halidir. İhracat ve tax free e-Fatura ise aynı belgenin elektronik ortamda oluşturulmuş halidir.

Kimler İhracat ve Tax Free e-Fatura Düzenleyebilir?

İhrcat tax free e-Fatura, halihazırda şirketler tarafından kullanılan e-Fatura uygulamasının bir modülüdür. Dolayısıyla alışveriş yapılan şirketin İhracat ve tax free e-Fatura düzenleyebilmesi için e-Fatura sistemine kayıtlı olması gerekmektedir. Düzenleme ancak e-Fatura sistemine kayıtlı olan firmalar tarafından kullanılabilir. KDV’nin geri ödemesi ise “yetki belgeli aracı kurum” olarak belirtilen Tax free fatura ofislerinde yapılır.

İhracat ve Tax Free e-Fatura’ sında Hangi Bilgiler Yer Almaktadır?

Yolcu beraberi malların faturalarının üzerinde, e-Fatura üzerinde yer alan standart bilgilerin yanı sıra; satılan malın cinsi, miktarı, fiyatı ve toplam tutarı yer almalıdır. Bunun dışında ihracat ve tax free e-Faturalarında alıcı bilgilerine ek olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığının bilgilerine de yer verilmektedir. Sürece dair akış ise şu şekildedir:

• Düzenlenen faturalar onay için gümrük çıkış memurunun ekranına,

• Onaylanan faturalar ile ilgili uygulama yanıtı vergi iade ödemesi için ilgili yetki belgeli aracı kurumların sistemine düşmektedir.

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.