Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Defter’e Geçmek İçin Son Tarih 1 Ocak 2022!

Okuma Zamanı: 3 dk.

e-Defter’e Geçmek İçin Son Tarih 1 Ocak 2022!

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 2019 yılı Ekim ayında yayımladığı tebliğe göre; 2018 yılı cirosu 5 milyon TL ve üzeri olup, 1 Temmuz 2020’de e-Fatura’ya geçen mükelleflerin; 1 Ocak 2022 tarihinde e-Defter uygulamasına da geçiş yapmış olması gerekiyor.

Son dönemde e-Defter uygulamasına kayıtlı kullanıcıların sayısı 210 bine yaklaşmış durumda. GİB tebliği doğrultusunda bu yılsonunda olacak geçişler ile e-Defter kullanıcılarının sayısında ciddi bir artış görülecektir.

e-Defter Nedir?

e-Defter, Vergi Usul Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu’na göre firmaların tutmaları zorunlu olan defterlerden yevmiye ve büyük defter olarak bilinen kağıt dokümanların dijital ortamda tutulduğu, maliyeye elektronik imzayla berat verildiği sistem olarak tanımlanır. Elektronik ortamda tutulan kayıtlar XML biçiminde hazırlanarak GİB’e gönderilir.

e-Defter Beratı Nedir?

GİB tarafından yayımlanan tebliğde yer alan usul ve esaslar çerçevesinde; elektronik ortamda oluşturulan defterlere ilişkin olarak, belirlenen standartlara uygun bilgileri içeren ve Başkanlık Mali Mührü ile onaylanmış elektronik dosyadır. Berat dosyasının içeriğinde; e-Defter’in oluşturduğu dönem bilgileri, firma bilgileri, mali müşavir bilgileri, vergi detayları yer almaktadır.

Zaman Damgası Nedir?

Zaman damgası, herhangi bir e-Sözleşme’nin ya da e-Belge’nin imzalandığı, transfer edildiği, başvurusunun yapıldığı tarihi ve saati vurgulamaya ve onaylamaya yarar. Mükellefler de hazırladıkları e-Defterleri belirlenen süreler içerisinde GİB’e ilettiklerini kanıtlamak için zaman damgalı berat dosyası kullanırlar. Aksi halde zaman aşımı durumunda GİB tarafından e-Defter Beratı göndermeme cezası uygulanabilir.

Digital Planet e-Defter Uygulamasının Avantajları Neler?

• Defterlerin basımına ve noter onayı almanıza gerek kalmaz.

• Defterlerin arşivlenmesi için fiziki bir alan ayırmaya ihtiyacınız olmaz.

• Dosyalarınıza istediğiniz her an, her yerden ulaşabilirsiniz.

• Defter ve beratlarınızın yüklemesini yaptıktan sonra Digital Planet bulut sistemi sayesinde istediğiniz formatta indirebilir, görüntüleyebilirsiniz.

• Ödüllü sıkıştırma ve saklama teknolojimiz sayesinde; yüksek boyuttaki defterlerinizi önemli oranlarda küçülterek, herhangi bir veri kaybı riski olmadan, 10 yıl boyunca güvenle saklayabilirsiniz.

• Kullanıcı dostu arayüzümüz ile tüm işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

• Kâğıt kullanımını önemli oranda azaltarak, ormanlarımızın korunmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Digital Planet e-Defter uygulaması ile birlikte maliyet, iş gücü ve zaman anlamında önemli tasarruflar sağlayarak e-Defter oluşturma, iletme, raporlama ve arşivleme süreçlerini oldukça pratik hale getirebilirsiniz.

Digital Planet e-Defter Uygulamasına Nasıl Geçiş Yapılır?

GİB tebliği kapsamında; ilk olarak Kamu Sertifikasyon Merkezi’nin internet sitesi üzerinden mali mühür başvurusu yapmanız gerekmektedir. Mali mührünüz kısa sürede posta yolu ile tarafınıza ulaştırılacaktır. Bu aşamadan sonra izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

1) Özel entegratörünüz olarak tarafımıza başvuru yapmalısınız.

2) Aynı zamanda mali mührünüz ile Gelir İdaresi Başkanlığı‘na ait edefter.gov.tr adresinden e-Defter başvurusunda bulunmalısınız.

3) Müşteri Destek birimimiz aracılığıyla tarafınıza bir tanımlama linki gönderilecek, linki tıklamanız ve istenen alanları doldurmalısınız.

4) Firmanız ile ilgili verdiğiniz bilgiler, tarafımızca doğrulandıktan sonra aktivasyon linkiniz iletilir. Bu linki mali mührünüz ile imzaladıktan sonra GİB’e Digital Planet ile e-Defter uygulamasını kullanacağınıza dair bildirim yapmış olursunuz. GİB’in başvurunuzu onaylaması ile birlikte tüm süreçler tamamlanarak, e-Defter uygulamasına geçiş yapmış olursunuz.

Yılsonu geçiş yoğunluğuna kalmadan, 1 Ocak 2022’de e-Defter uygulamasına geçiş yapmış olmak için tıklayın, sizi arayalım!

e-Defter uygulaması hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın!

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.