Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Dünya Gerçek Dijital Dönüşümünü Endüstri 4.0 İle Tamamlayacak

Okuma Zamanı: 4 dk.

Dünya Gerçek Dijital Dönüşümünü Endüstri 4.0 İle Tamamlayacak

Son yıllarda hayatımızın hemen her alanında büyük bir dijital dönüşüme tanıklık ediyoruz. Bu dönüşüm bireysel anlamda hayatımızda köklü değişimler yaratırken yaşadığımız toplumu da eş zamanlı olarak değiştiriyor, dönüştürüyor. Gerçekleşen bu dönüşüm ile beraber karşılıklı ilişkilerde yeni bir iletişim kurma anlayışı, ticari ilişkilerde ise dijitalleşme temelli iş birliği yapma anlayışları önem kazandı. Bu dijitalleşmenin yeni adı Endüstri 4.0. Onunla birlikte hayatımıza ileri teknoloji robotlar, yapay zekâ, makine öğrenmesi, gelişmiş malzemeler gibi kavramlar girdi, girecek.

Peki, henüz gerçek anlamda bir dijitalleşme süreci yaşadık mı? Ya da hayatımıza giren dijital temelli teknolojileri dijitalleşme mi sandık? İşte cevabı;

Dijitalleşmenin İki Yüzü

Bugüne dek dijitalleşmenin hayatımızdaki iletişimi, iş süreçlerini, bilgi ve belgeleri vb. aklınıza gelebilecek birçok şeyi dijital nesnelere dönüştürdüğünü gördük. Tüm bu dijital nesnelerin hayatımızın her alanında çok büyük faydasını gördük, görüyoruz, görmeye de devam edeceğiz. Fakat bunlar bizsiz hiçbir anlam ifade etmeyen birer araç gereç olmaktan öteye geçemediler. Taa ki, bu dijital nesneleri fiziksel nesnelerle eşleştiren dinamik, öğrenen ve etkileşimli bir teknoloji ortaya çıkana dek. Çalışmak için yine bize ihtiyaç duyan, bizlerin talepleri doğrultusunda hareket eden ve güdümü yine bizlerin elinde olan bu nesneler Endüstri 4.0 teknolojisiyle yeniden hayatımıza girdiğinde ise bugüne kadar bildiğimiz anlamdaki dijitalleşmenin çok daha ötesinde bir anlayış ile karşılaştık. Artık bizim yerimize düşünebilen, bizim yerimize üreten ve çalışan teknolojiler hayatımıza girmişti. Bu gelişmeler hem yaşamımızı hem de iş yapış şekillerimizi hatta reel sektördeki firmaların yatırım anlayışlarını dahi baştan aşağı değiştirdi. En basitinden Boston Danışmanlık Grubu’nun Amerikan Bankası Merrill Lynch için yaptığı 2016 yılındaki araştırmaya göre robotlara yapılan küresel harcamaların 2025’te 67 Milyar Dolara ulaşması bekleniyor. *

Dünya’da ve Türkiye’de özellikle küçük ve orta boy işletme olarak tabir ettiğimiz KOBİ’lerin rekabet koşullarında güçlerini artırmak için Endüstri 4.0’a odaklandığını görüyoruz. Kısa, orta ve uzun vadeli gelecek planlarını dijital bir çerçevede düşünen KOBİ’ler Endüstri 4.0’ın sağlamış olduğu yeni iletişim imkanları, maddi verimlilik, hız ve zaman sayesinde kendilerini bulundukları zamanın bir adım ötesine taşıyorlar.

İnsan Faktöründen Bağımsız Başka Bir Dünya Düşünülebilir mi?

Karanlık fabrikalar, sürücüsüz araçlar, tüm bunlar deyim yerindeyse insandan arındırılmış özel bir bölge gibi. Örneğin; insan gücüne ihtiyaç duymadan üretimin sağlanmasına imkân tanıyan karanlık fabrikaların ortaya çıkışı ile yapılan iş süreçleri tek bir makine aracılığıyla yapılabilecek hale gelmiştir. Böylece ekipmanlar, insan müdahalesi olmadan otomatik olarak çalışmakta ve insan kullanımında yaşanan zaman kaybı ortadan kalkmaktadır. Bu durumdan üretim süreçleri de payına düşeni almaktadır. Buna göre üretim hızını artarak daha kısa zamanda daha fazla ürünün ortaya çıkması sağlanmakta ve satış miktarını aynı doğrultuda artmaktadır. Bu doğrultuda Endüstri 4.0’ın iş süreçlerinin gerçekleşmesine çok ciddi katkılar sağladığını net bir şekilde söylemeliyiz. Artık teknolojinin olmadığı bir toplum, düzen ya da işleyiş düşünülemez. Fakat teknolojinin sağlamış olduğu sayısız faydalardan bahsetmişken özellikle değinilmesi gereken makinelerin insanların yerini almasıyla beraber yaşanması muhtemel istihdam sorunları konusu bulunmaktadır. Tüm bunlar “İnsan Faktöründen Bağımsız Başka Bir Dünya Düşünülebilir mi?” sorusunu sormamıza neden oluyor. Hem bu soruya cevap hem de bu soruna çözüm olarak devletlerin çeşitli programlar hazırlayarak yönlendirmeler yapması ve makineler vesilesi ile işini kaybetmesi muhtemel ara personelin uzmanlığa geçiş sürecinin desteklemesi sağlanmalıdır.

Devletler, hükümetler ya da tüm bu süreçlerle ilgili kara verici konumda olan diğer erkler nasıl teknolojinin, dijitalleşmenin hızlanması ve yayılması için gerekli alt yapıyı sağlıyorlar ise bunların sebep olacağı ya da olması muhtemel durumlara karşı önlem alıcı çabaların da içinde olmaları gerekmektedir.

*Bu veri Didem Eryar Ünlü’nün Dünya Gazetesi’nde ‘’Endüstri 4.0’a hazır olmanın 10 yolu!’’ isimli köşe yazısında yer alan grafikten çekilmiş bir veridir.

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.