Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Digital Planet, e-Fatura uygulamasında verilerin güvenliğini nCipher’a emanet ediyor!

Okuma Zamanı: 3 dk.

Digital Planet, e-Fatura uygulamasında verilerin güvenliğini nCipher’a emanet ediyor!

Digital Planet olarak, 20 yıllık sektör tecrübemiz boyunca en hassas olduğumuz konuların başında hep “veri güvenliği” gelmiştir. Bugün, 20.000’in üzerinde, oldukça geniş bir referans portföyü ile birçok farklı sektörden büyük, ortak ve küçük ölçekli firmaya hizmet sunuyoruz. Müşterilerimiz arasında üst segmentli global firmalar da yer alıyor. Dolayısıyla kullanıcılarımızın verilerini korumak ve sunduğumuz hizmet kalitesini en iyi standartlarda tutmak adına Kriptoloji ve Donanımsal Güvenlik Modelleri (HSMs – Hardware Security Modules) olarak isimlendirilen güvenlik cihazlarını tercih ediyoruz. Sunduğumuz hizmetin niteliği ve verilerinizin güvenliği için dünya çapında ve yüksek standartlarda hizmet veren bir firma ile çalışmanın kaçınılmaz olduğunu biliyoruz!

nCipher’ı Tercih Etmeden Önce Nelere İhtiyacımız Vardı?

nCipher Security ile çalışmaya başlamadan önce şunlara ihtiyacımız vardı:

– Kullanıcıların ve cihazların kimliğini yönetmek için sertifika düzenlemek ve yönetmek,

– Şifreleme teknolojisi ile toplanan verileri korumak ve güvenle saklamak,

– Dijital imzalar oluşturmak ve verileri şifrelemek için kullanılan anahtarların güvenliğini sağlamak,

– Yıllık 4 milyardan fazla işlemi yönetmek için bulut tabanlı bir sistemi desteklemek.

Dolayısıyla bu teknik ihtiyaçlarımıza yönelik bir güvenlik sistemi ile çalışmamız gerekiyordu. Yanı sıra; genel devlet standartları ve şifreleme ile ilgili en iyi uygulamalar, e-Fatura sistemlerinde HSM ve dijital imza üretiminde iletilen verilerin güvenilirliğini ve bütünlüğünü sağlayan PKI cihazlarının kullanımını gerektiriyor. Bu doğrultuda; elektronik ödeme sistemleri sağlamada 30 yılı aşkın deneyime sahip bir teknoloji şirketi olan nCipher partneri Verisoft ile çalışma kararı aldık.

nCipher Neler Sunuyor, HSM ve PKI Nedir?

HSM’ler; verileri şifrelemek, dijital imzalar ve sertifikalar oluşturmak için kullanılan anahtarları üretip, koruyarak, şifreleme ile güvenceye alan dayanıklı donanım cihazlarıdır. PKI ise dijital imza ve şifreleme teknolojileri sunan, öğelerin güvenli şekilde iletilmesini sağlayan bir sistemdir. Bu doğrultuda iş süreçlerini güvenceye almak adına; PKI’ya nCipher nShield HSM’leri ekleyerek, e-Fatura çözümümüzü üst düzey güvenlik standartları ile çevreleyen bir temel üzerine konumlandırdık.

Platformlardan bağımsız şekilde ve herhangi bir yazılım entegrasyonuna ihtiyaç duymadan dokümanları kayıpsız şekilde saklayan CUTU; büyük boyuttaki verilerin güvenli şekilde sıkıştırılmasını, arşivlenmesini ve şifrelemesini sağlamak adına nShield HSM’lerle entegre şekilde çalışıyor.

nShield HSM’lerin bizim için en önemli avantajlarından bir diğeri ise; birçok farklı dosya türündeki yüksek boyutlu verilerin %80’e kadar sıkıştırılmasını sağlayan CUTU’nun nCipher ile başarılı şekilde entegre olması… Bunun yanı sıra; nShield HSM’ler şifreleme konusunda risk yönetimi ve dayanıklılığı koruma gibi avantajlar da sunuyor.

Özetle; nCipher’ın sunduğu çözümleri nitelendirirken;

– Faturalandırma ihtiyaçları konusunda hızlı ve duyarlı olmaları,

– Elektronik faturalama süreçlerinde tüm yasal gereklilikleri karşılayan güvenilir servis sağlayıcıları (TSP’ler) sunmaları,

– Müşterilerimizin ihtiyaçlarını gözetirken aynı zaman bir özel entegratör olarak marka itibarımızı da koruyarak, imzalama ve şifreleme konusunda en iyi uygulamaları sunmaları şeklinde sıralandırabiliriz.

nCipher hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

nCipher hakkında görüşlerimizin yer aldığı vaka çalışmasını incelemek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

 

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.