Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Bütün Sinema İşletmeleri e-Bilet’e Geçecek!

Okuma Zamanı: 2 dk.

Bütün Sinema İşletmeleri e-Bilet’e Geçecek!

e-Bilet, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 19 Ekim 2019 tarihinde yayımlamış olduğu tebliğe göre; sinema işletmeleri için 1 Temmuz 2020 tarihine kadar, kara ve deniz yolu ile yolcu taşımacılığı yapan işletmeler için ise 1 Ocak 2021 tarihine kadar geçişi zorunlu bir uygulama oldu.

Dolayısıyla sinema işletmelerinin e-Bilet uygulamasına geçişi için 6 aydan az bir süre var. Bu süre zarfında birçok işletme e-Bilet ile e-Dönüşüm sürecini başlatarak izleyici tarafındaki bilet işlemlerini otomatikleştirecek ve GİB tarafında yapılması zorunlu yasal bildirim süreçlerini de elektronik ortama taşımış olacak.

“Büyük Geçiş, Büyük Tasarruf!”

Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği SİSAY’ın 2018 verilerine göre Türkiye’de 2 bin civarında sinema işletmesi bulunuyor. Yine SİSAY’ın 2018 verilerine baktığımızda; Türkiye’deki sinema seyircilerinin sayısı 68 milyon 775 olarak belirtiliyor. Ayrıca sinema sektörünün son 10 yılına baktığımızda sektörün çok ciddi bir oranda büyüdüğünü, 2008 yılında 38 milyon olan izleyici sayısının 30 milyon artarak 68 milyona yükseldiğini görüyoruz. Buna göre bir hesap yapacak olursak e-Bilet’e geçişin ne denli büyük bir kâğıt tasarrufu sağlayacağını görebilmek mümkün.

Tüm bunların dışında sinema işletmelerinin geçişi biz sinema izleyicilerini de yakından ilgilendiriyor. Çünkü bu geçiş sonrasında artık sinema gişelerinde kâğıt bilet verilmeyecek. Sinema bileti alışveriş sürecinin tamamı dijitalleşecek ve biletlerimiz artık elimizde değil telefonlarımızda olacak.

“e-Bilet’e Geçen İşletmeler İçin e-Fatura Kullanımı Zorunlu!”

e-Bilet uygulamasına geçiş sürecinde sinema işletmeleri başta olmak üzere kara ve deniz yolu ile yolcu taşımacılığı yapan işletmelerin tamamının e-Bilet uygulamasına geçmesi ile e-Fatura uygulamasına dahil olmaları gerekmektedir.

Son olarak e-Bilet’in teknik detayından da bahsedecek olursak; elektronik ortamda sistem tarafından oluşturulan e-Bilet müşteriye e-Posta ile iletilebilecek. Müşteriye e-Posta yoluyla iletilebilen bu elektronik belge, istenildiğinde baskısı alınabilecek bir formata da sahip olacak.

Daha detaylı bilgi için e-Bilet ürün sayfasını ziyaret edin.

Hemen başvuru yapmak için tıklayın, sizi arayalım.

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.