Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Bağımsız e-Fatura Pazar Analisti Bruno Koch, e-Fatura’nın Doğuşunu, Bugününü ve Yarınını Anlatıyor!

Okuma Zamanı: 4 dk.

Bağımsız e-Fatura Pazar Analisti Bruno Koch, e-Fatura’nın Doğuşunu, Bugününü ve Yarınını Anlatıyor!

Her yıl, dünyanın en büyük uluslararası e-Fatura araştırma raporu olan Billentis Raporu’nu hazırlayan ve değerli analizlerini bu raporda bir araya getiren Bağımsız e-Fatura Pazar Analisti ve Uluslararası e-Faturalama Danışmanı Bruno Koch’a dünyada e-Fatura uygulamasının geçişmişten günümüze gelişimini sorduk. İlk olarak e-Fatura sistemlerine geçiş sürecinin nasıl başladığına ve dünya genelinde bu geçişe neden olan faktörlere değinen Bruno Koch şöyle diyor:

“Seksenli yılların sonunda, Birleşmiş Milletler bünyesindeki komisyonların çalışmaları sonucunda kurulan EDI Clearing Centres (Electronic Data Interchange – Elektronik Veri Transferi), e-Fatura kapsamında ilk hizmetleri sunmaya başladı. Bu hizmetler ile beraber fatura hacmi yüksek sektörlere, iş süreçlerini elektronikleştirmek amacıyla EDIFACT formatında faturanın iletilmesi imkânı sunuldu. Fakat yasal önkoşullardaki eksiklikler nedeniyle kâğıt fatura kullanımına devam edildi.

Doksanlı yılların ikinci yarısına gelindiğinde ise e-Faturalama hizmetleri ilk olarak Belçika, İskandinav ülkeleri ve İsviçre’de ortaya çıktı. Kâğıda odaklı mevzuatlar nedeni ile öncelik tüketici faturaları olarak adlandırılan e-Arşiv Fatura’ya verildi. Bu uygulamayı hayata geçiren ilk sektörler ise finans ve bankacılık sektörü oldu.

İki binli yıllarda ise, e-Fatura uygulamasına geçiş yapan ilk ülkeler, B2B e-Faturalama’ya ilişkin mevzuatlarını uygulamaya koydu. Bu durum, B2B faturaların tamamen elektronik bir şekilde iletilmesine, işlenmesine ve saklanmasına giden yolu açmıştı ve bu sayede e-Fatura ortaya çıkmıştı.

e-Arşiv Fatura kullanımı, özellikle bankacılık sektöründe başlamış olsa da bugün baktığımızda telekom, perakende gibi son kullanıcı faturalarının oldukça yoğun olduğu farklı sektörlerden kullanıcılar görmemiz mümkün.”

Geçtiğimiz 5 yılda pazar büyümesi nasıldı ve önümüzdeki 5 yılda pazarı neler bekliyor?

“Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde ülkeye bağlı olarak, e-Fatura’nın yıllık büyüme oranı %10 ile %50 arasındaydı. Devletlerin birçoğu fatura işleme maliyetlerini azaltmak için tedarikçilerinin yalnızca elektronik ortamda fatura düzenlemesini zorunlu hale getirdi.

Fatura hacmi büyüklüğü ve sektör bazlı inceleme yaptığımızda kamu kuruluşlarının sıralamada ilk 3’e girdiğini söyleyebilirim. Bundan daha da ilginç olan nokta ise her ülkede 10’dan fazla çalışana sahip olan işletmelerin yaklaşık %70’inin kamu tedarikçisi olması… Bu nedenle, B2G’ye yönelik bir zorunluluk getirmek pazarı ele alabilme açısından oldukça faydalı bir adımdır. İtalya’da işler halde olan B2G e-Faturalama, yalnızca 8 ay içinde tam bir B2B zorunluluğunun getirilmesi önündeki yolu da açtı.

Bu sırada diğer birçok ülke, İtalya’da B2B zorunluluğunun gelmesinden bir yıl önce sahip olduğu haliyle kıyaslanabilir bir dijital ortama sahipti. Bu nedenle, bu ülkelerde de B2B tarafında çeşitli zorunlulukların getirilmesi ve pazar katılımcılarının bunları bir yıldan kısa bir süre içinde uygulamasının öngörülmesi şu an yalnızca siyası ve yasal bir adım. Önümüzdeki süreçte dev bir elektronik faturalama ve vergi raporlama dalgası bizleri bekliyor. Dünyadaki ülkelerin büyük çoğunluğunun elektronik faturalama ve gerçek zamanlı vergi kontrollerine ilişkin zorunlulukları en geç 2025 yılına kadar ilan etmesini bekliyorum.”

“Tüm belgelerin kraliçesi: Fatura”

Global olarak e-Fatura uygulamalarının gelişebilmesi için devletlerin, son kullanıcıların ve diğer paydaşların kapsamlarını genişletmeleri gerektiğini vurgulayan Bruno Koch, gelişmiş ülkelerin geçmişine bakıldığında neredeyse 20-30 adet belgenin elektronik olarak iletilmesi gerektiğini belirtiyor ve ekliyor:

“Faturalar, içerdiği detaylı bilgiler sebebiyle ‘tüm belgelerin kraliçesi’ olarak adlandırılabilir. Diğer belge türleri ise yazarkasa işlemleri, fatura finansmanı ve ödemesi, tüm satın alma süreci, nakliye ve lojistik sürecinde malların takibi, stok, bordro ve gümrük konularıyla ilgili.

Günümüzde elektronik vergi belgelerine ilişkin zorunlu uygulamaların, KDV kaçırmayı önemli ölçüde azalttığına dair veriler mevcut. Bu nedenle de hükümetler vergiyle ilgili tüm belgelerin dijitalleştirilmesi yönünde adımlar atıyor. Bu kapsamda ilk adım olarak e-Fatura’nın daha da yaygınlaştırılması için gerçekleştirilen çalışmalara hızlandırılabilir. e-Fatura’da gerçekleştirilen çalışmaların ardından, son kullanıcıların e-Arşiv Fatura ile sisteme dahil olmaları sağlanabilir.

Pazar gelişimi her ülkede oldukça izole şekilde gerçekleşirken, devletler birbirlerinden bir şeyler öğrenme konusunda ilgili ve istekli. Bu konuda kısmen de olsa bir uyumun yakalanacağını düşünüyorum. Özellikle çokuluslu şirketler ve uluslararası hizmet sağlayıcılar, bundan oldukça kârlı çıkacaktır.”

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.