Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Yine Nesnelerin İnterneti (IoT)

Okuma Zamanı: 4 dk.

Yine Nesnelerin İnterneti (IoT)

Yine Nesnelerin İnterneti (IoT) Internet of Things ( IoT) yani Nesnelerin İnterneti kavramı, dijital veya sayısal dönüşümün ekonomide iş yapış şekillerini, iş modellerini, yeni ürün veya hizmet tasarımlarını doğrudan ve olumlu olarak etkileyebileceği değiştirebileceği çok önemli bir öğesi olarak karşımıza çıkmakta. Nesnelerin Interneti teknolojilerinin gelişim süreçleri ve süresi ise bu durumda ekonomik gelişmenin en itici gücü olarak değerlendirilmekte ve hem kamu yöneticilerinin hem de ozel sektör liderlerinin gündemlerinin olmazsa olmazları arasında yerini almakta. Daha yeni yeni uygulama aşamasına gelinilen şu günlerde bile Nesnelerin Internetinin etkileri bir çok sektörde gerçekleştirilen ürün ve hizmet inovasyonlarında, yeniliklerinde çok etkileyici bir şekilde görülmekte ve bu etkilerin zaman içinde de pozitiv ivmeleneceği öngörülmekte. Fakat bu olumlu gelişmelere karşın yine de Nesnelerin Interneti altyapı teknolojilerinin ve bunun sonucu olarak ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi çalışmalarının beklendiği kadar hızlı ilerlemediği raporlanmakta. Yapılan Pazar araştırmalarının ön sonuçlarına göre Nesnelerin Interneti konularında çalışmakta olan her 10 şirketten sadece 1 tanesi çalışmalarında anlamlı, kullanılabilir sonuçlara ulaşmışlar. Türkiye’deki durumu ise böyle araştırmalar yapılmadığı için ne yazık ki bilmek mümkün değil. Bunun yanında Nesnelerin Interneti dünyasında kendilerine yer arayan şirketlerin yeni dünyaya uyum sağlamak için gerekli yapısal değişiklikleri belirlemeleri, bunları uygulamaya geçirmeleri, kendi ürettikleri ürün ve hizmetleri pazara sürme stratejileri gibi birçok konuda çalışmaların ivedilikle yapılması gerekiyor. Bu konuda şirketlerin, kendilerindeki bilgi eksikliğini kapatabilecekleri bir bilgi kaynağı, bir miktar da olsa teknik ve pazarlama alanlarında tecrübeli uzman danışman eksikliği şirketlerin önünde aşılması gereken engeller olarak durmakta. Bunun yanında sektörün düzenleyici kurumlarının da aynı bu durumda hatta daha da kötü durumda olmaları işi çok daha belirsiz hale getirmekte.

Doğrudan Nesnelerin Interneti konusunda olmasa da 5G konusunda BTK bir forum kurdu ve konu ile ilgilendiğini düşündüğü şirketleri, ki bu şirketler bir şekilde BTK ile kişisel ilişki kurmayı başaran şirketler, zaman zaman bir araya toplayıp gelişmeleri konuşuyorlar. Bu toplantılarda nelerin konuşulduğunu veya alınan bir karar olup olmadığını katılımcı şirketler dışında kamuoyu bilemiyor. Bu toplantılar dışında da Nesnelerin Interneti konusunda Türkiye’de organize bir çalışma yok, şirketler tekil olarak kendi teknik çalışmalarını yapıyorlar ve hasbel kader bir çıktı yaratmayı becerebilirlerse de yine tekil olarak ürün veya hizmetlerini pazarlamaya çalışacaklar. Zaman zaman “akıllı” sıfatı ile birlikte bağlaçlanan sektörel bazda çok limitli toplantılar da yapılıyor ama bunlar da çok cılız ve verimsiz hareketlerin dışına çıkamıyor. Her zamanki gibi bir bir koordinasyonsuzluk almış başını gidiyor.

Nesnelerin İnterneti konuları ile uğraşan veya bu çerçevede çalışmalarını zenginleştirmeye uğraşan firmaların ortak kanıları, bu akım ile şirketlerinde gelişen inovasyon ve yenilenme eğilimlerinin arttığı, yaratılan yeni ürün ve servislerle yeni gelir kaynaklarının ortaya çıkabileceği veya var olanların çeşitleneceği, üretim maliyetlerinin düşüşü, iş modellerinin ve stratejilerinin değiştiği, ve son olarak ta yeni pazar ve endüstrilere girme konusunda kolaylıklar yaşayabildikleri şeklinde olmakta. Özellikle en son bahsettiğimiz konu Endüstri 4.0 standarlarının da önemli özelliklerinden bir tanesi, aynı üretim bandında birden fazla ürün üretebilme yeteneği. Nesnelerin İnterneti dünyasının önünde bazı sorunlar da var tabii. Önceden bu kavramın ne olduğu nasıl kullanılacağı, ekonomilere şirketlere neler getireceği, bu yeni akımdan şirketlerin reel olarak nasıl yararlanabilecekleri tam olarak anlaşılamaz, bilinemezken zaman içinde ve bilgi birikiminin de artması ile beraber bu kavramlar yerine oturmaya başladı. Şimdilerde yaşanılan problemler daha çok uygulamalarda çıkmakta, üretim maliyetleri hala çok yüksek, henüz yeteri kadar düşmüyor. Bunların yanında en az onlar kadar önemli diğer bir husus ise güvenlik ve kişisel verilerin korunması sorunu. Bu konuda da çok önemli açıklar var, şirketler yeni gelişen teknolojilerin güvenlik hassasiyetlerine hızlı çözüm bulmak zorundalar. Bu konu her ne kadar tehdit gibi görünse de en büyük fırsatların olduğu bir alan olarak da değerlendirilmeli. Sadece bu konuda bile sektörel olarak özelleştirilebilir, bilgi birikimi sağlanabilir ve Nesnelerin Interneti dünyasında kendimize bir alan açabiliriz, fakat her zaman dediğimiz ve ne yazık ki haklı çıktığımız gibi geç kalmamak şartı ile, karar vericilerin en azından bunun farkında olabilmelerini dileriz.

Şerif A. BEYKOZ

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.