Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Yerli ve Milli Yazılım İçin En Önemli İhtiyaç: İnsan ve Strateji

Okuma Zamanı: 3 dk.

Yerli ve Milli Yazılım İçin En Önemli İhtiyaç: İnsan ve Strateji

Değerli iş ortaklarımızdan biri olan IAS Yazılım’ın Genel Müdürü Dr. Hakan Özkara’ya yerli ve milli yazılımın ülkemizde ne konumda olduğunu ve IAS olarak yerli yazılımın gelişmesine nasıl destek olduklarını sorduk.

Ülkemizde yerli ve milli yazılımın bir adım ileriye gidebilmesi için gerekli olan en önemli ihtiyacın insan ve strateji olduğunu belirten Dr. Özkara, sadece yazılım alanında değil dijital çağın tüm teknolojileri için bu iki unsurun temel ihtiyaç olduğunu vurgulayarak şunları aktardı:

Ekonomik Sermayenin Yanında Entelektüel Sermaye De Güçlendirilmeli!

“Pek çok kurumun çabası var ancak teknoloji şirketleri, kamu kurumları, üniversiteler, sanayi ve sivil toplum örgütleri gibi tüm unsurları içeren bir ulusal çatı stratejisi ile çok daha hızlı ilerleyebiliriz. Hızlı ilerlemek çok önemli, çünkü tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin yarış halinde olduğu bir alan. Sanılanın aksine teknoloji yatırımlarında ekonomik sermaye yerine, entelektüel sermayenin yani iyi yetişmiş zihinlerin sayısının ise diğer en önemli kısıt olduğunu söyleyebilirim. Ülke olarak bu iki darboğazı aşmanın bir yolunu bulursak gerisi gelecektir.”

“Amacımız beş yıl içerisinde şimdiki gibi birkaç ülkede değil, dünyanın pek çok ülkesinde de en bilinir ERP yazılım şirketlerinden birisi olmak.”

Marka isimlerinin İngilizce olması nedeniyle Türk kökenli bir şirket olmadıkları yanılgısına fazlasıyla düşüldüğünü belirten Dr. Özkara, bu yanılgıyı kendi marka ve teknolojilerini globalleştirerek aştıklarını ifade ediyor ve ekliyor: “Artık, karşılaştığımız kişi ve kurumlar IAS’yi tanıyorlar ve global bir organizasyona sahip bir Türk şirketi olduğunu biliyorlar. Ancak amacımız beş yıl içerisinde şimdiki gibi birkaç ülkede değil dünyanın pek çok ülkesinde en bilinir ERP yazılım şirketlerinden birisi olmak.” 22 yıl önce kendi yazılım geliştirme platformları olan TROIA’yı geliştiren IAS Yazılım, ülkemizde yerli ve milli yazılım gelişmesini desteklemek adına gösterdikleri çabayı şöyle aktarıyor:

İnovasyon ve Kendi Teknolojisini Geliştirme Kararlılığı

“IAS sektöre iki alanda örnek olan bir firma. Bunlardan birincisi; IAS’nin inovasyon ve kendi teknolojisini geliştirme konusundaki kararlılığıdır. Biz 22 yıl önce kendi yazılım geliştirme platformumuz olan TROIA’yı geliştirdik ve o günden beri ERP uygulamamızı TROIA ile yazıyoruz. 2001 yılından beri internet üzerinden çalışabilen ve o zaman ASP (Application Service Providing) bugün SaaS (Software as a Service) adını verdiğimiz bulut yazılım teknolojisini destekleyen çok katmanlı bir altyapımız var. Her işletim sistemi ve veri tabanı sistemi ile çalışabildiğimiz gibi yakın zamanda kendi veri tabanı sistemimiz olan IASDB’yi de pazara sunduk.

İkinci konu ise, ERP gibi dünyanın en değerli şirketlerinin rekabet ettiği bir alanda Türkiye’de üreterek dünyanın 36 ülkesinde 16 dilde, binden fazla müşterinin caniasERP kullanıyor olmasıdır. Türkiye, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore ve İsviçre’de ofislerimiz var. Sene sonunda Amerika ofisimizi açıyoruz. Bu durum sadece Türkiye pazarını düşünmeyip dünyaya açılmak isteyen yerli firmalara örnek oluyor. Hatta zaman zaman bize ulaşanlar ile tecrübelerimizi paylaşıyor, yardım etmeye ve cesaretlendirmeye çalışıyoruz.”

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.