Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Yeni Nesil Finansal Teknolojiler Sayesinde Ödemelere Bakışımız Nasıl Değişti?

Okuma Zamanı: 2 dk.

Yeni Nesil Finansal Teknolojiler Sayesinde Ödemelere Bakışımız Nasıl Değişti?

Geleneksel finansal yöntemlerle rekabet etmeyi amaçlayan bir yenilik olan Finansal Teknolojiler (FinTech), bilhassa bilişim ve iletişim alanlarında yaşanan gelişmeler çerçevesinde sunulan teknolojik çözümlerin, uygulamaların, ürünlerin, iş modellerinin genel adı olarak tanımlanabilir. Yani FinTech, yeni nesil ödeme ve finansal çözümlerin tamamını kapsıyor. Mobil bankacılık, mobil ödeme, e-para ve çeşitli yatırımlar için mobil cihazların kullanımı gibi konular FinTech’in çalışma alanı içinde yer alıyor.

Önceleri bireyler ve kurumlar finansal kararlarını, piyasada görünmeyen el olarak tabir edilen mekanizmayı kullanarak almaktaydı. FinTech’in ortaya çıkmasıyla beraber bu anlayış tamamen değişti. FinTech, ilk olarak tüketici ve ticaret finans kurumlarının teknolojik arka planlarını geliştirmek için uygulanmaya başladı. Kısa zamanda finansal okuryazarlık ve eğitim, perakende bankacılık, yatırım kavramları ile bitcoin gibi kripto para birimleri de dahil olmak üzere finans sektöründeki teknolojik yenilikleri de içine alarak büyümeyi başardı.

Her An, Her Yerde ve Herkes Tarafından Kullanılan FinTech Uygulamaları

Günlük hayatımızda artık yanımızdan hiç ayırmadığımız akıllı telefonların kullanımı ile FinTech ürünleri toplumun her kesimine rahatlıkla ulaşıyor ve sağladığı kolaylıklar sayesinde yoğun bir şekilde kullanılıyor. Tüm dünyada FinTech alanına yapılan yatırımların toplamı 20 milyar dolar seviyelerinde… Giderek büyüyen, yayılan bir teknoloji haline gelen FinTech sayesinde firmalar bu tür uygulama ve ürünler üzerinden müşterilerine ve potansiyel müşterisi konumundaki hedef kitlelerine ulaşabiliyor. Bu sayede FinTech KOBİ’ler ve büyük ölçekli firmalar için özünde verimlilik ve kolaylık sağlamanın dışında bir pazarlama aracı konumunda.

FinTech Uygulamalarının Sağladığı Avantajlar

Fintech hizmetleri veren firmalardan destek alan başta KOBİ’ler ve büyük ölçekli firmalar, işlerini bürokratik süreçler arasında boğulmadan, kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde rahatlıkla büyütebiliyorlar. Sağlamış olduğu avantajlara kısaca bakacak olursak;
• Tüketicilere; bankacılık işlemleri ve diğer tüm mobil işlemler internet erişimi olan her yerden hızlıca yapılabiliyor. Böylece bu işlemler için zaman ve mekân kavramının ortadan kalkması sağlanıyor.
• Geliştirilen filtreler sayesinde sahtekarlık durumları önleniyor ve ödemelerde herhangi bir risk yaşanmıyor.
• Firmalara; FinTech uygulamalarının sağladığı kolaylıklar sayesinde kullanıcılar uygulamaları tercih ederek daha fazla işlem ve talep gerçekleştirir. Böylece firmalar için işlem hacmi artıyor ve verimlilik sağlanmış oluyor.
• Ödemeler online olarak yapıldığı için firmalara hızlı ve sağlıklı nakit akışı sağlanıyor.

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.