Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Yeni Başlayanlar İçin e-Dönüşüm Süreçleri: e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliye

Okuma Zamanı: 3 dk.

Yeni Başlayanlar İçin e-Dönüşüm Süreçleri: e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliye

e-Dönüşüm, bilgi üzerine kurulan varlıkların ve girişimcilik aktivitelerinin dijital olarak gerçekleştirilmesi olarak tanımlanıyor. Ticari iş yapan işletmeler ve kamu kurumlarının yaptıkları tüm iş ve işlemleri elektronik ortamda düzenlemesi e-Dönüşüm kapsamına giriyor. KOBİ’ler için de giderek artan rekabetçi pazarlar içerisinde sürdürülebilirliklerini sağlamaları, karlılık ve büyüme süreçlerini istikrarlı bir hale getirebilmeleri e-Dönüşüm ile hızlanıyor ve kalıcı hale geliyor. e-Dönüşüm ile erken tanışan KOBİ’ler için rekabetçi bir sektör ortamında sağlam yaşayabilirliklerini sağlamaları yönünde önemli bir adım atmış oluyorlar. Yalnızca e-Dönüşüm değil dünya üzerinde yaşanan tüm yeniliklere sırtını dönenler ise kısa süre içinde ya piyasadan silinip gidiyor ya da bir şekilde yenilikleri kabul edip yaşam sinyali vermeye devam ediyor.

Neden e-Dönüşüm?

Her alanda bilişim ve teknolojinin hüküm sürdüğü günümüz dünyasında her şey baş döndürücü bir hızla değişiyor. Değişen bu dünyaya uyum sağlamak, hatta değişimin doğrudan bir parçası olmak şirketler için ayakta kalmanın bir ön koşulu haline gelmiş durumda. Yaşanan bu değişimi konjonktürel olarak görmeyip benimsemek, bilhassa start up olarak kabul ettiğimiz küçük şirketler ve orta ölçek grubundakiler için fırsatları da beraberinde getiriyor. Bir an önce başlayan ve bunu kurumsal kültürlerinin bir parçası olarak gören şirketler kalıcı olmanın ve büyümenin kapısını da aynı ölçüde aralayabiliyor. Bu durum şirketlerin gelişme, büyüme ve devamlılık stratejileri çerçevesinde anlam kazanacak yeniliklere dönüşebilmesi yönünde büyük bir kilometre taşı olarak kabul ediliyor.

Hangi e-Dönüşüm Ürünü KOBİ’lere Ne Katkı Sağlıyor?

e-Fatura, firmaların karşılıklı mal ve hizmet alışverişleri sonrasında birbirlerine kesmiş oldukları kağıt faturanın elektronik ortamda üretilen halidir. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yıllık cirosu 10 milyon TL ve üzeri firmalar için zorunlu tutulmuştur. Ancak sunmuş olduğu sayısız avantaj birçok firmanın gönüllü olarak kullanmasını sağlamaktadır.

e-Defter, Türk Ticaret ve Vergi Usul Kanunları kapsamında tutulması zorunlu yevmiye ve büyük defterlerin elektronik ortamda oluşturulmasıdır. Yalnızca e-Fatura’ya geçen firmaların bu defterleri elektronik ortamda tutması zorunludur.

e-Arşiv Fatura, hemen herkesin aşina olduğu ve mail adreslerine online olarak iletilen elektronik faturalardır. Firmalar kendileri gibi e-Fatura kullanıcısı olmayan firmalara ve son kullanıcı konumda olan bizlere gönderirken e-Arşiv ürününü kullanırlar.

e-İrsaliye, elektronik ortamda düzenlenen, kağıt irsaliye ile aynı hukuki ve ticari değerlere sahip olup içeriğinde ürün miktarı, ürün cinsi vb. bilgiler bulunur. Elektronik uygulama aracılığıyla alıcının posta kutusuna gönderilip, alıcının malları kabul veya ret durumunu bildiren yanıtının yine aynı uygulama üzerinden satıcıya iletilmesi süreçlerini kapsar.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın son yayınladığı taslak tebliğ, özellikle e-Arşiv ve e-İrsaliye ürünlerinin kullanımı konusunda birçok firma için zorunluluk getiriyor. Buna göre herhangi bir ürünü kullanan için bir başka ürünü de eş zamanlı olarak kullanma zorunlulukları olabiliyor. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayın e-Dönüşüm ürünleri çoğunlukla birbirine entegre uygulamalar olduğu için birlikte kullanımı firmalar açısından her zaman daha verimli. Digital Planet olarak biz de KOBİ’lerin tüm bu uygulamaları birlikte kullanabilmeleri için özel entegratörlük hizmeti veriyor, her zaman gönüllü geçişlerini de destekliyoruz.

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.