Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Verileriniz Siber Saldırılara Karşı Güvende mi?

Okuma Zamanı: 4 dk.

Verileriniz Siber Saldırılara Karşı Güvende mi?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını kapsamında değişen iş yaşamı ile yaygınlaşan uzaktan çalışma modeli, birçok avantaj sağlanmasının yanı sıra aslında büyük riskler de barındırıyor. Salgın nedeniyle çalışanların işlerini evlerinden yürüttüğü bu yeni dönemin bir siber güvenlik krizine dönüşmemesi için özellikle bilgi teknolojileri çalışanlarına ve şirket yetkililerine büyük sorumluluklar düşüyor. Korunmasız kalan şirket ağları, önlem alınmaması halinde çok büyük siber risklere davetiye çıkarabiliyor.

Siber tehditlerden kaçınılması ve dijitalleşme girişimlerinin başarıya ulaşması için süreç planlamalarının en başından itibaren güvenlik unsurunu içerecek şekilde tasarlanması gerekiyor. Siber güvenlik fonksiyonunun dönüşüm ve inovasyonun merkezinde olması, sürdürülebilir bir büyümeye ve dijital dönüşümde güven unsurunun sağlanmasına en fazla katkı sağlayacak faktör olacaktır.

Peki şirketler, olası siber saldırılara karşı nelere dikkat etmeli?

• Uzaktan erişim yapılırken ofis ağında mutlaka iyi yapılandırılmış bir firewall (güvenlik duvarı) cihazı ve güncel antivirüs uygulaması kullanılmalı.

• Kurum içinde gizlilik ve güvenlik politikaları oluşturulmalı ve tüm personelin titizlikle bu protokollere uyması sağlanmalı. Bu prosedürler uzaktan çalışma sisteminde de aynı şekilde uygulanmalı. Uzaktan erişimle bağlanan kullanıcıya tanımlanan haklar ve yetkiler, yerel bilgisayar yetkileri ile aynı olmalı.

• Çalışanların kurum ağına uzaktan bağlantısında VPN gibi kriptolu iletişim yöntemleri kullanılmalı ve şirket verilerine uzaktan erişimde mutlaka çift faktörlü kimlik doğrulama kullanılmalı.

• Çalışanların erişim yetkileri yalnızca erişmesi gereken sistemlerle sınırlandırılmalı, her çalışanın her dosyaya ulaşması engellenmeli ve erişim bilgileri kurum ağındaki firewall cihazı üzerinde kayıt altına alınarak takip edilebilir hale getirilmeli.

Siber güvenlik yazılımları ne kadar koruyucu?

Antivirüs programları, verilerinizin kötü amaçlı yazılımlara ve siber saldırılara karşı korunmasına yardımcı olan sistemlerdir. Bu sistemler ağınız üzerinden cihazlarınıza ulaşan web sayfaları, dosyalar ve yazılım uygulamaları gibi verilere bakarak, davranışlarını izler ve tehdit arar. İncelediği programlarda bulduğu şüpheli davranışları işaretler ve kötü amaçlı olarak gördüğü yazılımları engellemeye ve kaldırmaya çalışır.

Antivirüs koruması için yazılımınızın çalışır durumda ve güncel olmasını sağlamak iyi bir başlangıç noktasıdır. Fakat unutmamak gerekir ki bilgisayar korsanları, dolandırıcılar ve kimlik hırsızları yöntemlerini sürekli değiştiriyor. Bu nedenle kapsamlı bir güvenlik çözümü ile korunmak ve kurumsal dijital dönüşüm projeleri ile siber güvenlik riskleri yönetiminin entegre şekilde yürütülmesi büyük önem taşıyor. Bu alanda bütünsel bir yaklaşım benimsenmesi, verilerinizin güvenliğini en üst düzeye taşıyacaktır.

Finansal Verileriniz Digital Planet ile Güvende!

Operasyonel iş süreçlerinde verimliliği artırmak, finans ve muhasebe belgelerini elektronik ortama taşımak için tercih edilen e-Dönüşüm ürünleri, böyle bir dönemde birçok şirket yetkilisi tarafından ‘tehlikeli’ veya ‘saldırılara açık’ olarak algılanabilir. Ancak, saldırılardan korunmak için yukarıda bahsettiğimiz önlemleri alan bir özel entegratör firma ile çalıştığınızda böyle bir kaygının oluşmasına gerek kalmayacaktır.

Neden Digital Planet?

2000 yılından beri yeni teknolojilerle iş dünyasına, KOBİ’lere yenilikçi çözümler üreten bir Ar-Ge şirketi olarak, Türkiye’de e-Fatura resmi olarak kullanılmaya başlanmadan önce e-Dönüşüm sürecinin gelişmesine öncülük ettik. 20 yıllık yolculuğumuz boyunca birçok tecrübe edindik. Bu nedenle faturalar başta olmak üzere finansal verilerin güvenli bir şekilde korunması ve saklanması konusunda çok ciddi hassasiyet gösteriyoruz. Faturalar gibi sıkı şekilde korunması gereken hassas belgelerin, hızlı ve güvenli şekilde işlenmesi ve saklanması konusunda kuruluşumuzdan bu yana 20 adetten 20 milyon adete kadar e-Belge ürettiğimiz farklı müşterilerimize aynı hassasiyetle hizmet veriyoruz.

Tüm müşterilerimizin verilerinin Kişisel Verileri Koruma Kanunu’nun (KVKK) getirdiği şartlar ile yönetilmesi konusunda son derece özenle hareket ediyoruz. Bu doğrultuda Türkiye’nin en yüksek fatura saklama kapasitesine sahip özel entegratörü olarak, müşterilerimize ait bilgilerin güvenliğini 1’i felaket kurtarma merkezinde olacak şekilde 3 yedekli olarak sağlıyoruz. Çünkü en önemli hedefimiz “Güvenilir Özel Entegratörünüz” olmak!

Digital Planet ile kafanızın rahat, verilerinizin güvende olması için tıklayın!

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.