Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

“Türkler Yazılım Üretemez” Algısı Yıkılmalı!

Okuma Zamanı: 4 dk.

“Türkler Yazılım Üretemez” Algısı Yıkılmalı!

Katalizör Bilgi Teknolojileri A.Ş. Genel Müdürü Özlem Açıkel Turhan ile yerli ve milli yazılım teknolojileri üzerine konuştuk ve kendisine ülkemizde yerli ve milli yazılımın nasıl bir konumda olduğunu ve daha ileri adımlara taşınması için nelere ihtiyaç duyulduğunu sorduk.

Öncelikle yerli ve milli ayrımının iyi yapılması gerektiğine değinen Özlem Açıkel Turhan, Türkiye’de üretilen her yazılımın yerli olduğunun ancak milli olmayabileceğinin altını çiziyor ve şunları aktarıyor;

“Şu anda ülkemizde %100’ü yabancı yatırımcıların sahipliğinde olan yerli yazılım firmaları var. Sahipliğinin yabancılarda olduğu bir çözümden milli çözüm olarak bahsedebilir miyiz?

Milli kavramından anladığımız aslında sadece ilgili ürünün yani yazılımın ülkemiz sınırları içerisinde üretilmesi değil; fikir, patent, marka, kod gibi telif hakları sahipliğinin de bizzat Türklere ait olmasıdır. Bu kapsamda bir ürünü, başka bir ülkede de üretseniz o ürün yerli olmasa da millidir.”

Yabancı Kökenli Yazılımların Yerine Milli Çözümlerin Geçirilmesi Konusunda Devletin Rol Model Olması Gerekiyor!

Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşlardaki yabancı kökenli yazılımların yerine milli çözümlerin geçirilmesi konusunda devletin rol model olması gerektiğini belirten Özlem Turhan sözlerine şu şekilde devam etti:

“Türkiye’de milli olarak adlandırabileceğimiz yazılımların gerek kamu gerekse özel sektör tarafından desteklenmesinin hem ülkemize ait katma değerli ürünlerin ihracatının arttırılması hem de ülkemizdeki kişi ve kurumlara ait kritik ve stratejik verilerin ülke sınırları içerisinde kalması açısından hayati olduğunu düşünüyorum.

Son dönemde ülkemizde bu konuda bir aydınlanma yaşandığına tanık olduk. Gerek bazı medya kuruluşlarının desteği gerek devlet kademesinde en tepeden en alta bu konuda bir arayışa geçilmesi, gerek milli yazılımların üretilmesi ve kullanımı yönünde çeşitli teşvik uygulamalarının başlatılması iyi ve umut verici gelişmeler olsa da daha kat edilecek çok yol var.”

Yazılımın Üretilmesinden Ziyade Önemli Olan Ürünleşmektir, Markalaşmaktır!

Ülkemizde yerli ve milli yazılımın gelişmesi için öncelikle bazı yanlış algıların değişmesi gerektiğine inandığını ve bu konuda kamu sektörünün desteğine ihtiyaç duyulduğunu belirten Turhan şunları söylüyor:

“Maalesef halen “Türkler yazılım üretemez!” gibi bir algının olduğu ve yabancı hayranlığının yoğun yaşandığı bir sektörümüz var. Buna da bir son vermemiz gerekiyor. Türkler yazılım üretir ve bunu belki de dünyadaki pek çok gelişmiş ülkeden çok daha iyi yapar. Mesele yazılımın üretilmesinden ziyade ürünleşmektir, markalaşmaktır. Bu da özel ve kamu sektörünün desteği olmadan başarılamaz.

Özetle; kendi mühendislerimizin ve iş insanlarımızın zekâsına ve yeteneklerine güvenmemiz konusunda topyekûn bir bilinç değişikliğine ihtiyacımız var.

Dijitalleşme pazarı hem ülkemizde hem de dünyada çok büyük bir geleceğe sahip. Bu konuda ilk atılması gereken adım önce kendi verilerimize %100 sahip olabileceğimiz bir düzene geçiş yapılmasıdır. Bilginin dışa sızması veya sahipliğinin el değiştirmesi konusunda da devletin politikalar geliştirmesi gerekmektedir. Örneğin; e-Devlet uygulamaları Türkiye’nin dünyada öncü olduğu uygulamalar arasında yer alıyor. Sistemimiz ve pratiklerimiz oturmuş durumda. Şimdi bu know-how’ın ve bu çözümlerin yurtdışına pazarlanması konusunda ilerleyebiliriz. Aynı şey ERP, CRM gibi kurumsal iş yazılımları pazarı için de geçerli. Şirketleri; bireylerin hayati verilerinin tutulduğu ERP sistemlerinin %100 sahipliği Türkiye’de olan çözümlere doğru kayması gerekiyor.

Global dünyanın yeni düzeninde en büyük silahlar yazılımlar, en kuvvetli mermiler de veriler olacak. Kimsenin bizi kendi verilerimizle vurmasına izin vermemeliyiz.”

Workcube Yerli ve Milli Yazılımın Gelişimine Nasıl Destek Veriyor?

Workcube’un milli bir yazılım olarak tamamen bu topraklarda gelişmiş bir kurumsal iş yazılımı, ERP markası olduğunu vurgulayan Turhan, yeni müşteriler edinerek milli yazılımı kullanır hale getirmek için çabaladıklarını ve 1500’e yakın mevcut müşterinin sorunsuz bir şekilde yazılımı kullanmalarını sağlamaya çalıştıklarını belirtiyor ve ekliyor:

“Yeni teknolojik gelişmeler ışığında ürünümüzde sürekli inovasyonlar yapmak, yeni özellik ve fonksiyonlar eklemek, müşterilerimizin global pazarda birer oyuncu olarak yer alabilmeleri için yazılım altyapısı olarak üzerimize düşeni yapmak ve en nihayetinde de müşterilerimizi memnun etmek bu konuda yaptığımız veya yapabileceğimiz en büyük desteklerdendir. Ne kadar çok firma milli çözümlere inanır ve onları başarı ile kullanırsa diğer kurumların da yazılım konusunda milli çözümlere olan inancı ve güveni o oranda artacaktır.”

 

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.