Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Türkiye’de e-Fatura’nın Kilometre Taşları

Okuma Zamanı: 3 dk.

Türkiye’de e-Fatura’nın Kilometre Taşları

2010 yılı ile birlikte ticari hayatımıza giren bir uygulama olan e-Fatura uygulaması devlet desteği ve iş süreçlerinde sağlamış olduğu çok sayıda avantaj sayesinde kısa zamanda yaygınlaşarak hemen tüm sektörlerde yer alan firmalar tarafından kullanılmaya başladı. e-Fatura uygulaması, firmalar açısından bakıldığında; firmaların ticari hayatında son derece önemli ve değerli bir belge olan faturanın elektronik ortamda üretilmesi, gönderilmesi ve saklanmasına yönelik tüm süreçleri kolaylaştırıyor. Böylece muhasebe süreçlerinin fiziksel ortamdan elektronik ortama taşınması ve içeride işleyen tüm muhasebe işlemlerinin hızlanması doğal olarak operasyonel maliyetlerde düşüş ve verimlilik artışını beraberinde getiriyor.

Kağıtsız ofis anlayışını da destekleyen bir sistemin içinde yer alan e-Fatura çevrenin duyarlılığı açısından da önemli bir uygulama… Türkiye’de e-Fatura’nın Kronolojik Tarihine Baktığımızda ise;

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayımlamış olduğu tebliğler kapsamında yasal mevzuatı belirlenen e-Fatura’ya ilişkin 2010’dan günümüze kadar olan gelişmeler aşağıdaki gibidir:

• e-Fatura’nın ilk kez 2010 yılında 25 milyon TL brüt ciroya sahip olan mükellefleri kapsaması kararlaştırıldı.
• 2011 yılı sonunda ciro sınırı 10 milyon TL olarak belirlendi. Bu ciroya sahip firmalar için 2013 yılı sonuna kadar geçiş süresi tanındı.
• GİB’in Temmuz 2015’te yayımladığı rapora göre 19.837 olan e-Fatura mükellefi sayısı, Ekim 2016 sonunda 51.862’ye ulaştı. Aynı dönemde kesilen e-Fatura sayısı ise 14 milyon adede kadar ulaştı.
• 2017 yılında gelindiğinde kesilen toplam e-Fatura’nın 170 milyona ulaştığı bilgisi paylaşıldı.
• 2018 verilerine bakıldığında bugün Türkiye’de e-Fatura sistemine geçmiş 73.500 civarında firma bulunuyor.
• GİB son olarak 15 Nisan 2019 tarihinde yayımlamış olduğu taslak tebliğ ile beraber bugüne kadar yayımlamış olduğu 19 ayrı tebliği tek bir metinde topladı. Aynı tebliğ kapsamında ise2018 veya müteakip yıllar cirosu 5 milyon TL’yi aşan mükelleflere 1 Ocak 2020’ye kadar e-Fatura ve e-Defter uygulamasına geçiş zorunluluğu getirildi.

Digital Planet ile e-Fatura

e-Dönüşüm sürecinin gelişmesine öncülük ederek Türkiye’de e-Fatura resmi olarak kullanılmaya başlanmadan önce, e-Fatura konseptini ilk kez uygulamaya geçiren firma olan Digital Planet, 2008 yılında Elektronik Fatura Kayıt Sistemi (EFKS)’nin faaliyete geçmesi ile beraber Türkiye’deki e-Dönüşüm sürecinin gelişmesine öncülük ederek e-Fatura, e-Defter ve e-Arşiv Fatura çözümlerinin diğer kurumların hayatına hızla girmelerinde aktif rol oynadı. Ayrıca e-Fatura başta tüm bu e-Dönüşüm ürünlerinde kurum içi süreçleri değiştirmeden, 200’e yakın ERP, genel muhasebe yazılımı yapan firmalar ile iş ortaklığı sayesinde, şirketlerin e-Dönüşüm’e geçişlerinde kolay ve hızlı entegrasyon sağlıyor. 7/24 destek, %99’a yaklaşan kullanıcı memnuniyeti ve güçlü alt yapısı ile Digital Planet her geçen gün müşteri sayısını artırıyor.

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.