Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Türkiye’de e-Dönüşüm Serüveni

Okuma Zamanı: 3 dk.

Türkiye’de e-Dönüşüm Serüveni

Dijital dünyanın her geçen gün daha da büyümesi ve teknolojik gelişmelerin ilerlemesi ile e-Dönüşüm hizmetleri, hayatımızın her alanında yerini almaya başladı. Başlangıçta büyük ölçekli işletmelerle sınırlı olan e-Dönüşüm, özellikle zaman ve insan kaynağı tasarrufu sağlaması özelliği ile bugün KOBİ’ler ve hatta mikro işletmelerin de zorunlu ihtiyacı haline geldi.

e-Dönüşüm sektörünün geçmişine baktığımızda 16 yıl olarak çok da uzun olmayan bir süredir varlığını sürdürdüğünü görüyoruz. 2005 yılında e-İmza kullanımıyla başlayan bu süreç devamındaki yıllarda ortaya çıkan diğer e-Belge uygulamalarıyla vergi mükelleflerinin, daha az iş yüküyle daha hızlı tahsilat ve ödeme sistemine geçmesinin önünü açtı. Elektronik Dönüşüm’ün ilk adımı olarak karşımıza çıkan e-İmza ile ilk olarak sözleşmeler ve resmi evraklar imzalanmaya başlansa da günümüzde 5 milyona yakın e-İmza kullanımı söz konusu. Sektörün bir diğer yıldızı e-Fatura’ya baktığımızda hayatımıza girdiği ilk dönemlerde yıllık cirosu 25 milyon TL ve üzeri olan vergi mükellefleri tarafından kullanılması zorunlu bir uygulamaydı. e-Fatura sistemi yıllar içinde yıllık cirosu 10 milyon TL ve üzeri olan mükelleflerin ve son olarak da 2019 Ekim ayında yürürlüğe giren tebliğ ile yıllık cirosu 5 milyon TL ve üzeri olan mükelleflerin geçiş yapması zorunlu olan bir uygulama haline geldi.

Teknoloji çağında yaşamamız, dijitalleşmenin önlenemez yükselişi, iş gücünden ve maliyetten tasarruf, zamandan ve mekândan bağımsız belge ulaşımıyla e-Dönüşüm; yasal zorunlulukların da ötesinde ağırlıklı olarak gönüllü geçişlerin görüldüğü bir noktaya geldi. Şirketlerin her anlamda kar elde ettiği imkânlar sunan e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-Mutabakat, e-Bilet, e-Makbuz gibi ürünler sayesinde tüm aşamalar her yerden yönetilebilir, şeffaf ve takip edilebilir hale geldi.

2010 yılından bugüne Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından uygulanan e-Belge uygulamaları ile 28 milyar belge elektronik ortamda düzenlenerek kâğıt, baskı, posta ve arşiv gibi kalemlerde 2,8 milyar TL tasarruf yapılmasına imkân sağladı. Maddi tasarrufun yanı sıra e-Belge kullanımı gereksiz kâğıt israfının da önüne geçtiği için yeşil bir dünya, yeşil bir gelecek felsefesini temelden destekleyen bir uygulama olarak şirketlere çevre dostu bir duruş da sunuyor.

Geride bıraktığımız yıl, özellikle salgın sürecinin de etkisiyle tüm dünyada dijitalleşmenin planlanandan çok daha hızlı yaşandığını gözlemledik. Mevcut şartlar, şirketlerin dijital dönüşümünü “zorunlu gönüllülük” haline getirdi. Özellikle ülkemizde evden çalışma sistemi belli sektörlerde ve sınırlı şekilde uygulanırken, yeni dünya düzeninde bir tercihten çok mecburiyete dönüştüğü için birbirinden bağımsız pek çok sektör uzaktan çalışma sistemine hızlıca geçiş yaptı. Şirketlerin evden çalışmaya başlaması sektör profesyonellerinin dijitalleşmeyle ilgili görüşlerini neredeyse 5 yıl kadar öne almış oldu. 2021 yılında da sektörel büyümenin ve dijitalleşmenin devam edeceği öngörülüyor.

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.