Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Türkiye Dijital Vergi Dairesi Kuruluyor!

Okuma Zamanı: 3 dk.

Türkiye Dijital Vergi Dairesi Kuruluyor!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından “Ekonomi Reform Paketi” kapsamında; işlemlerin elektronik şekilde gerçekleştirilmesi için “Türkiye Dijital Vergi Dairesi”nin kurulmasına yönelik oluşturulan yasa şekillendi.

Ekonomi Reform Paketi kapsamında; vergi düzenlemelerinin sadeleştirilmesi ve dijitalleşen işlemlerle birlikte 24 saat açık vergi dairesi hizmetine geçilmesi planlanıyor. Hedeflenen Dijital Vergi Dairesi’nde, yapay zekâlı dijital vergi asistanları taleplere yanıt verecek ve vergi dairelerinde geçirilen uzun süreler sona erecek.

Mükellefler, zaman ve mekân fark etmeksizin ödemelerini yapabilecek!

Ödeme işlemleri hızlıca halledilebilir hale gelirken; vergi iadesi incelemeleri, tebligatlar, tutanaklar, raporlama gibi işlemler de elektronik ortamda hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilecek. “Türkiye Dijital Vergi Dairesi”nin kurulmasına yönelik oluşturulan bu yasa ile birlikte vergi işlemlerinde de dijital ortama geçiş yapılacak.

850 bin esnaf, gelir vergisinden muaf olacak!

Türkiye Dijital Vergi Dairesi’nin kurulmasına yönelik yasa çalışmaları kapsamında; 850 bini aşkın esnafın, gelir vergisinden muaf olması ve beyan yükümlülüklerinin kaldırılmasına dair yasal düzenlemenin de Aralık ayı sonunda TBMM’ye sunulması planlanıyor. Bu doğrultuda; marangoz, tornacı, çay ocağı işletmecisi, terzi, tamirci, kuaför, tesisatçı gibi basit usulde vergilendirilen esnaflar, gelir vergisinden ve beyan yükümlülüklerinden muaf olacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı aynı zamanda ‘vatandaş odaklı reform adımları’ doğrultusunda; ödeme gücüne göre artan oranda vergilendirmeyi esas alacak. Yanı sıra, kamuya süresinde ödenmeyen borçların tek bir idare tarafından tahsil edilmesine yönelik çalışmanın da bu yıl sonuna doğru uygulamaya alınması bekleniyor.

e-Belge ile başlayan dijital dönüşüm süreci, Türkiye Dijital Vergi Dairesi ile devam ediyor!

2008 yılında Elektronik Fatura Kayıt Sistemi’nin (EFKS) faaliyete geçmesi ile beraber e-Fatura uygulamasına ilk etapta telekom ve enerji sektöründen toplamda 6 firma geçiş yaptı. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirli aralıklarla yayımladığı teşviklerle zorunlu geçişlerin kapsamı her geçen gün daralıyor. Şu an gelinen noktada ise e-Fatura uygulamasına kayıtlı kullanıcı sayısı 400 bini geçmiş durumda.

e-Defter ve e-Belge uygulamalarına dâhil edilecek mükellef gruplarının kademeli olarak artırılması ve sürecin üç faz halinde 30 Haziran 2022’ye kadar tamamlanması bekleniyor. Tüm mükellefleri kapsayacak şekilde 7/24 hizmet verecek olan “Türkiye Dijital Vergi Dairesi”nin 31 Aralık 2022 itibarıyla hayata geçirilmesi hedefleniyor.

e-Dönüşüm’e Sektörün Öncüsü Digital Planet ile Geçin!

e-Dönüşüm sürecinin gelişmesine öncülük ederek Türkiye’de e-Fatura resmi olarak kullanılmaya başlanmadan önce e-Fatura konseptini ilk kez uygulamaya geçiren firma olarak; e-Fatura, e-Defter ve e-Arşiv Fatura gibi e-Belge çözümlerinin de diğer kurumların hayatına hızla girmesinde aktif rol oynadık.

20 yıllık sektör tecrübemiz ile e-Dönüşüm’e bizimle geçerken; 7/24 hizmet veren Müşteri Destek Hattımız ile baştan sona tüm adımlarda yanınızdayız!

Hâlâ e-Dönüşüm’e geçmediyseniz bilgi almak için tıklayın, sizi arayalım!

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.