BİZ SİZİ ARAYALIM DP PORTAL GİRİŞ ONLINE İŞLEMLER
Anasayfa > Blog > GİB, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde Form Ba ve Form Bs Bildirimleriyle İlgili Değişiklik Tebliği Yayımladı!

1 dk okuma süresi

GİB, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde Form Ba ve Form Bs Bildirimleriyle İlgili Değişiklik Tebliği Yayımladı!Gelir İdaresi Başkanlığı, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde (Sıra No: 396) Form Ba ve Form Bs bildirimleriyle ilgili değişiklik tebliği yayımladı!

213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 148, 149 ve Mükerrer 257’nci maddeleri ile GİB’e tanınan yetkiye istinaden; elektronik belge uygulamalarının yaygınlaşması ve elektronik belge olarak düzenlenen belgelerin Gelir İdaresi Başkanlığı sistemlerinde detaylarıyla birlikte yer almasından dolayı mükelleflerin mal ve/veya hizmet hareketlerinde aldıkları ve/veya düzenlendikleri elektronik belgeleri Form Ba ve Form Bs bildirimlerine dahil etme zorunluluğu 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren kaldırılmaktadır.

Yeni tebliğ ile ayrıca tüm alış ve satışları belirtilen haddin altında kalan veya e-Belge’lerden oluşan mükelleflerin, bu durumlarını GİB’e bildirmeleri için Form Ba ve/veya Form Bs bildirimlerinin sadece “Ba/Bs bildiriminde beyan edilecek bilgim bulunmamaktadır.” kutucuğunu işaretlemeleri yeterli bulunmakta, bu bildirimlerde yer alan diğer alanları doldurmalarına gerek bulunmamaktadır.

Zorunluluğu beklemeden e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya gönüllü geçiş yapan mükellefler sahip oldukları avantajlara bir yenisini daha ekledi. Zamandan ve mekandan bağımsız ulaşılabilir e-Belge’lerin yanı sıra iş süreçlerini kısaltan bu yeni düzenleme ile hem mükelleflerin hem de muhasebe meslek mensuplarının iş yükü ciddi oranda azalıyor.

Duyuru hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yayımlanan tebliği buradan inceleyebilirsiniz.

e-Dönüşüm yolculuğunuzu başlatmak için tıklayın, sizi arayalım!

Önemli Duyuru

Digital Planet

Tarih

27.01.2021

KATEGORİ

Önemli Duyuru

PAYLAŞ: