BİZ SİZİ ARAYALIM DP PORTAL GİRİŞ ONLINE İŞLEMLER
Anasayfa > Blog > e-Serbest Meslek Makbuzu’nda Kapsam Genişledi!

2 dk okuma süresi

e-Serbest Meslek Makbuzu’nda Kapsam Genişledi!19 Ekim 2019 tarihinde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan tebliğ Türkiye’de yaşanan e-Dönüşüm sürecinde ciddi bir hareketlilik yarattı. Tebliğ bünyesinde e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye gibi yaygın kullanılan uygulamalar için yeni mükellefler ortaya çıkarken ticari hayatımızda son birkaç yıldır telaffuz edilen e-Makbuz (e-Serbest Meslek Makbuzu ve e-Müstahsil Makbuzu) gibi yeni uygulamaların kullanımı için de zorunluluklar yer aldı.

Tüm Serbest Meslek Sahipleri e-Serbest Meslek Makbuzu Kullanacak!

Süreç tüm serbest meslek sahiplerini yakından ilgilendiriyor. Yani avukat, mali müşavir, serbest çalışan doktor, mimar, mühendis vb. bir meslek kategorisinde yer alıyor ve herhangi bir işverene bağlı olmadan çalışıyor iseniz artık siz de mükellef konumdasınız. Ancak tebliğin içeriğinde serbest meslek sahipleri için vergiden muaf olanlar ve olmayanlar üzere ikiye ayrılmış bir sınıflandırma var. Buna göre ilk grup için mükellefiyet konusu aşağıdaki şekilde tanımlanmış;

Vergiden muaf olmayan ve 01.02.2020 tarihi itibariyle faaliyetlerine devam eden serbest meslek sahipleri 1 Haziran 2020 tarihine kadar e-Serbest Meslek Makbuzu’na geçmek zorunda. Bu madde halihazırda faaliyetlerine devam edenleri kapsıyor.

İkinci grup için ise daha farklı bir tanımlama söz konusu;

Vergiden muaf olmayan ve 01.02.2020 tarihinden sonra faaliyete başlayacak olan serbest meslek sahiplerinin de faaliyete başladıkları ayı izleyen 3 ayın sonunda e-Serbest Meslek Makbuzu’na geçmeleri gerekiyor.

Tebliğ Sonrası e-Serbest Meslek Makbuzu'nda Hareketlenme

Yukarıda bahsi geçen her iki durumda da e-Serbest Meslek Makbuzu kullanılması zorunlu. Ancak halihazırda faaliyetlerini sürdüren grubun geçiş için biraz daha vakti var. Tabi son geçiş tarihini beklemek yerine mümkün olan en kısa süre içinde e-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasına geçmek ve avantajlarından yararlanmak onların lehine olabilecek bir durum. Zira tebliğ sonrası yaşanan hareketlenme son geçiş tarihine doğru giderek artıyor.

Daha detaylı bilgi için e-Makbuz ürün sayfasını ziyaret edin.

Hemen başvuru yapmak için tıklayın, sizi arayalım.

Bilgilendirme

Digital Planet

Tarih

27.1.2020

KATEGORİ

Bilgilendirme

PAYLAŞ: