BİZ SİZİ ARAYALIM DP PORTAL GİRİŞ ONLINE İŞLEMLER
Anasayfa > Blog > e-Müstahsil Makbuzu Kimler İçin Zorunlu Oldu?

2 dk okuma süresi

e-Müstahsil Makbuzu Kimler İçin Zorunlu Oldu?Gelir İdaresi yayımlamış olduğu 19 Ekim 2019 tarihli Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde e-Müstahsil Makbuzu kullanımına yönelik bir kapsam genişletmesi kararı aldı. Buna göre; komisyoncu veya tüccar olarak meyve sebze ticareti yapanlar ile e-Fatura uygulamasına dahil olup aynı zamanda müstahsil makbuzu düzenleyenler 2020 yılı içinde belirtilen tarihlerde e-Müstahsil Makbuzu’na geçiş yapmak zorundalar.

Komisyoncu veya tüccar olarak sebze-meyve ticareti yapanlar için e-Müstahsil Makbuzu’na geçiş süreci 1 Ocak 2020 itibariyle tamamlandı. Ayrıca bu meslek grubunda olanların e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye ve e-Defter uygulamalarına da 1 Ocak 2020 itibariyle geçmiş olmaları gerektiğini de hatırlatalım.

e-Fatura Kullanıcılarının Dikkatine!

1 Ocak 2020 geçişlerinden sonra e-Müstahsil Makbuzu’nda 2020 ortasında bir grup daha uygulamaya dahil olacak. GİB’in yayımladığı tebliğ kapsamında e-Fatura uygulamasına dahil olan mükelleflerin çiftçilerden gerçekleştirdikleri zirai mahsul alımlarında kağıt ortamda düzenledikleri müstahsil makbuzlarını 1 Temmuz 2020’den itibaren elektronik ortamda e-Müstahsil Makbuzu olarak düzenlenmesi zorunluluğu getirildi.

Bu konu e-Fatura kullanıcılarının tamamını olmasa da zirai mahsul alımı gerçekleştiren kullanıcıları yakından ilgilendiriyor. Bu firmalar Ocak ayındaki geçişte veya önümüzdeki Temmuz ayında gerçekleşecek olan geçişte mükellef ya da gönüllü olarak e-Fatura’ya geçmişler ya da geçecekler ise mutlaka e-Müstahsil Makbuzu uygulamasına da geçiş yapmak durumundalar.

e-Müstahsil Makbuzu Uygulamasına Gönüllü veya Zorunlu Olarak Geçmek İçin Önce e-Fatura Uygulamasına Dahil Olmanız Gerekiyor!

Zirai mahsul alımı ile ilgilenen birçok firma iş süreçlerini dijitalleştirmek için zorunluluğu beklemeden gönüllü olarak da e-Müstahsil Makbuzu uygulamasına dahil olabilirler. Bunun için öncelikle e-Fatura uygulamasına dahil olmak zorundadırlar.

Daha detaylı bilgi için e-Makbuz ürün sayfasını ziyaret edin.

Hemen başvuru yapmak için tıklayın, sizi arayalım.

Bilgilendirme

Digital Planet

Tarih

29.1.2020

KATEGORİ

Bilgilendirme

PAYLAŞ: