BİZ SİZİ ARAYALIM DP PORTAL GİRİŞ ONLINE İŞLEMLER
Anasayfa > Blog > e-Fatura Hayatımıza Ne Zaman Girdi? Neleri Değiştirdi?

3 dk okuma süresi

e-Fatura Hayatımıza Ne Zaman Girdi? Neleri Değiştirdi?Son yıllarda şirket kurma konusunda yaşanan gelişmelerle birlikte Türkiye’de şirket sayısı 1 milyon 600 bin sınırını aşmış durumda. Buna şahıs şirketleri de dahil. Ancak ortada oldukça büyük bir rakam var. Üstelik her yıl start-up olarak adlandırılan 2500’e yakın yeni girişim de faaliyete başlıyor. Bu yeni açılan şirketlerin yarıya yakını, ortalama 3 sene içerisinde kapanıyor olsa da yerlerini yenileri dolduruyor. Ve kurulan her şirket de fatura kesmek, defter doldurmak, faturaları arşivlemek gibi işlemler için birçok prosedürle uğraşıyor ve bundan da önemlisi kağıt kullanıyor.

Tüm dünyada bu kağıt israfını önlemek ve alım-satım işlemlerinin denetimini sağlamlaştırmak için son yıllarda gittikçe popüler bir kavram ortaya çıktı: e-Fatura. Her ne kadar yeni popülerleşen bir kavram olsa da aslında e-Faturanın tarihçesi tahminlerden biraz daha eskiye dayanıyor.

e-Faturanın Tarihçesiİlk olarak 1960’lı yıllarda Avrupa’da demiryolu sektöründe kullanılmaya başlanan e-Fatura, bir verinin bir noktadan diğer noktaya şifrelenerek transferine imkan veren EDI (Electronic Data Interchange-Elektronik Veri Transferi), büyük işletmelerin ticari akışlarını bir sistematiğe bağlama ihtiyacıyla ortaya çıkmış. 1970’li yıllara kadar bir dizi değişiklik yaşadıktan sonra da şirketler, bu uygulamayı kendileriyle çalışan iş ortaklarına da zorunlu tutmaya başlayınca yaygınlaşması hızlanmış. 1990’ların sonuna gelindiğinde ise yavaş yavaş büyük şirket dışında diğer şirketler de bu uygulamaya geçiş yapmış.

Türkiye'de e-Fatura

2010 yılı ile birlikte ticari hayatımıza giren bir uygulama olan e-Fatura, Gelir İdare Başkanlığı merkezli bir platform ve özel entegratörler aracılığıyla yürütülüyor. Hem şirketlerin alım-satım işlemlerinin ve böylece vergi ödemelerinin denetlenmesi hem de kağıt tasarrufu amacıyla yürürlüğe geçirilen e-Fatura, ilk olarak asgari 25 milyon TL brüt ciroya sahip olan mükellefleri kapsarken 2011 yılı sonunda bu rakamın 10 milyon TL’ye düşürülmesine karar verildi. Bu mükelleflerin e-Fatura uygulamasına geçişi için de 2013 yılının sonuna kadar süre tanındı.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Temmuz 2015’te yayınladığı rapora göre 19.837 olan e-Fatura mükellefi sayısı, Ekim 2016 sonunda 51.862’ye ulaştı. Aynı dönemde kesilen e-Fatura sayısı ise 14 milyon adede ulaştı. 2017’nin ilk aylarında, bir önceki yıla göre %15 oranında artarak 62.019 olan mükellef sayısı göz önüne alındığında da ciro sınırının 10 milyon TL’den 8 milyon TL’ye çekilmesi halinde ise kullanıcı sayısının 100 bin sınırını aşması bekleniyor.

Türkiye'de e-Faturanın Yansımalarıo Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine göre sadece 2016 yılında 2 trilyon TL’lik e-Fatura kesildi.
o Aynı dönemde kesilen e-Fatura adedi 170 milyon 673 bin, e-arşiv fatura adedi ise 1 milyar oldu. Ayda ortalama 60 milyon bireysel e-Fatura, 25 milyon adet de kurumsal e-Fatura kesiliyor.
o Bu faturalar eğer kâğıda basılsaydı uç uca eklendiğinde dünyanın çevresini 26 kez dolaşabilir, üst üste koyulduğundaysa 8.848 metre yükseklikteki Everest Dağı’nın 40 katı yüksekliğine ulaşabilirdi.
o Yapılan araştırmalara göre e-Fatura kullanımı, kâğıt fatura kullanımına harcanan işgücünün sadece 1/6’sına mal oluyor. Yani 6 kişi yerine 1 kişinin çalışması yetiyor.

Bilgilendirme

Digital Planet

Tarih

15.11.2017

KATEGORİ

Bilgilendirme

PAYLAŞ: