BİZ SİZİ ARAYALIM DP PORTAL GİRİŞ ONLINE İŞLEMLER
Anasayfa > Blog > e-Fatura, e-İrsaliye Yerine Geçer mi?

1 dk okuma süresi

e-Fatura, e-İrsaliye Yerine Geçer mi?e-Fatura ve e-İrsaliye’nin kullanım alanları birbirinden farklıdır. Ancak e-Fatura, ürün ile faturanın alıcı tarafa birlikte gönderilmesi durumunda irsaliyeli şekilde düzenlenerek e-İrsaliye yerine kullanılabilir.

Bu düzenleme için gerekli olan adımlar şu şekildedir:

• Malın teslimi (teslim sayılan haller dâhil) anında e-Fatura ya da e-Arşiv Fatura düzenlenmesi,
• Belge üzerinde düzenleme tarihi yanında düzenleme zamanının da saat ve dakika olarak belirtilmesi,
• Belge üzerinde “İrsaliye yerine geçer.” ibaresine yer verilmesi,
• Kâğıt çıktısının satıcı veya yetkilisi tarafından imzalanması.e-Fatura ve e-İrsaliye Nedir?

e-Fatura; kâğıt faturanın elektronik ortamda düzenlenen halidir. Hukuki olarak kâğıt fatura ile birebir aynı özellikleri taşıyan e-Fatura; hizmet sunan veya herhangi bir mal satışı yapan taraftan, hizmeti alan tarafa ücreti karşılığında düzenlenen ve belirli bir mali değere sahip, GİB denetiminde olan resmi elektronik belgedir.

e-İrsaliye ise kâğıt irsaliye ile hukuki olarak aynı özellikleri taşıyıp, elektronik ortamda düzenlenmiş halidir. Herhangi bir sevkiyat iletimi için düzenlenen sevk irsaliyesi yerine geçen e-İrsaliye; alıcı tarafın malları kabul veya ret durumunu içeren yanıtın aynı uygulama üzerinden satıcı tarafa iletilmesi sürecini kapsar. e-İrsaliye; e-Fatura’dan farklı olarak satışı gerçekleştirilmiş veya satılmak üzere olan malın bir adresten başka bir adrese gönderimi için düzenlenen resmi elektronik belgedir.

Her iki uygulama da e-Dönüşüm’ün önemli birer parçası olup iş süreçlerimizi kolaylaştırmak adına büyük avantajlar sağlar.

e-Dönüşüm uygulamalarına sektörünün öncüsü Digital Planet farkıyla geçmek için tıklayın, sizi arayalım.

Bilgilendirme

Digital Planet

Tarih

23.06.2020

KATEGORİ

Bilgilendirme

PAYLAŞ: