BİZ SİZİ ARAYALIM DP PORTAL GİRİŞ ONLINE İŞLEMLER
Anasayfa > Blog > e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliye Geçişi İçin Son Tarih 1 Temmuz!

7 dk okuma süresi

e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliye Geçişi İçin Son Tarih 1 Temmuz!Her geçen gün biraz daha dijitalleşen iş dünyasında geleneksel yöntemler yerini dijital yöntemlere bırakıyor. Özellikle son yıllarda iş süreçleri teknolojik yazılımlar ile gittikçe dijital bir hal alarak zamandan tasarruf sağlarken verimliliği de hızla artıyor. e-Dönüşüm uygulamaları da böylece yaygınlık kazanıyor.

e-Dönüşüm’e dair ürünler her geçen yıl daha fazla sektörde yaygın olarak kullanılmaya başlanıyor. Bu durum aslında e-Dönüşüm’ün önemini ve geleceğinin ne kadar parlak olduğunu da ispatlamış durumda. e-Dönüşüm uygulamaları aynı zamanda şirketlere büyük bir hız da kazandırıyor. Örneğin bir faturanın hazırlanışından alıcıya iletilmesine kadar olan süre günler alabiliyorken e-Fatura ve diğer e-Dönüşüm uygulamaları sayesinde artık tüm bu süreç birkaç dakikadan ibaret hale geliyor... Kullanım avantajları nedeniyle e-Dönüşüm uygulamalarına gönüllü geçişin yanı sıra bazı mükellefler için ise e-Dönüşüm uygulamalarına geçiş zorunlulukları bulunuyor. Peki e-Dönüşüm ürünleri kullanmanın avantajları neler ve 1 Temmuz 2021 tarihine itibarıyla hangi e-Dönüşüm uygulamaları kimler için zorunlu oluyor?

e-Dönüşüm Ürünlerini Kullanmanın Avantajları Neler?

e-Dönüşüm ürünleri her geçen gün daha fazla sektörde işlerlik kazanıyor. e-Dönüşüm uygulamaları arasında en çok kullanılan ürünlerden bazıları ve bunları kullanmanın kullanıcıya sağlayacağı avantajlar şu şekilde:

e-Fatura

e-Dönüşüm ürünleri arasında en çok kullanılan uygulamalardan biri olan e-Fatura kullanmanın kullanıcıya sağlayacağı avantajlar şu şekilde:
• Elektronik fatura kullanarak kağıt, mürekkep ve kargo masraflarından muaf hale gelebilirsiniz. Böylece zaman ve maliyetten tasarruf ederken atık oluşumunun da önüne geçerek çevre dostu bir yaklaşım benimseyebilirsiniz.
• e-Fatura kullanarak faturalarınızı elektronik ortamda muhafaza etme fırsatına sahip olabilirsiniz. Özellikle özel entegratör kullanımı ile elektronik faturalarınızı uzun yıllar dijital arşivde saklayabilirsiniz. Böylece fiziki bir arşiv alanı ihtiyacı duymadan, mekan ve zaman bağımsız olarak tek tık ile geçmiş döneme ait faturalarınızı bulabilirsiniz.
• Hızlı ve kolay bir entegrasyon süreci ile güvenli geçiş sağlayabilirsiniz.
• e-Fatura ile fatura kesme süreciniz çok daha verimli ve kolay hale gelir. Bu da tahsilat sürecinizi hızlandırır.
• Özel entegratör kullanımında 7 gün 24 saat canlı destek hizmeti sayesinde yaşayacağınız sorunlara kısa zamanda çözüm bulabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

Keseceğiniz elektronik faturanın alıcısı e-Fatura mükellefi değil ise göndereceğiniz fatura e-Arşiv Fatura olur. e-Arşiv Fatura kesmek isteyen kullanıcının e-Fatura kullanıcısı olması gerekir. Peki, e-Arşiv Fatura’nın kullanıcıya sağladığı avantajlar neler?
• e-Arşiv Fatura, bireysel tüketicilere ve e-Fatura’ya kayıtlı olmayan kullanıcılara fatura kesmenize yarar.
• e-Arşiv Fatura kesme işlemini e-Fatura’da olduğu gibi dijital ortamda oluşturup alıcısına tek tıkla dakikalar içerisinde kolay ve hızlı bir şekilde iletebilirsiniz.
• Özel entegratör kullanımı ile güvenli saklama özelliğinden faydalanarak dijital arşiv kullanabilir; yıllar boyu faturalarınızı dijital ortamda muhafaza edebilirsiniz.
• Özel entegratör müşteri desteğinden yararlanarak olası sorunlara hızlı bir şekilde çözüm bulabilirsiniz.
• e-Arşiv Fatura ve diğer tüm e-Dönüşüm uygulamaları sayesinde fatura oluşturma ve gönderme işlemlerinizi dilediğiniz yerde ve zamanda kolayca yapabilirsiniz.

e-İrsaliye

Son dönemde e-Ticaret’in de artması ile birçok ürün, sipariş yoluyla alıcısına ulaşıyor ve bu da irsaliye kullanımını giderek artırıyor. Peki, kağıt irsaliye yerine elektronik irsaliye kullanmanın kullanıcıya avantajları neler?
• Elektronik irsaliye ile irsaliye kesme işlemi büyük bir hız kazanır. Böylece alıcıya ilettiğiniz bilgi sayesinde şirketler kabul, ret ya da iade süreçlerini hızlıca gerçekleştirme imkânına sahip olur. Elektronik arşivleme yolu ile irsaliye bilgilerine ulaşmak da bir hayli kolaylaşır.
• Elektronik irsaliyeye geçerek irsaliye basma ve kargolayarak alıcıya ulaştırma gibi süreçlerde hız kazanabilir, hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlayabilirsiniz.
• Tamamen elektronik cihaz üzerinde doldurup gönderebileceğiniz e-İrsaliye sayesinde hem irsaliye kesme hem de onu alıcıya iletme işlemi sadece birkaç dakikanızı alır.
• Elektronik irsaliye düzenleyerek atık oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

e-Dönüşüm uygulamalarını özel entegratör üzerinde kullanmanız halinde, bu özel entegratörün Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından onaylanmış olması gerekir. GİB tarafından onaylı olan özel entegratör, GİB ile entegre şekilde çalışır.

e-Dönüşüm uygulamalarının bazıları Temmuz 2020 itibarıyla kullanımı zorunlu hale gelmişti. 1 Temmuz 2021 itibarıyla ise yine bazıe-Dönüşüm uygulamalarında kullanım zorunluluğu olacak. Peki bu zorunluluk hangi uygulamalar ve kimler için geçerli?

1 Temmuz İtibariyle Hangi e-Dönüşüm’e Uygulamaları Kimler için Zorunlu Oluyor?

Gelir İdaresi Başkanlığı, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği yayımlayarak 1 Temmuz itibarıyla kimlerin hangi e-Dönüşüm uygulamasına zorunlu olarak geçeceğini duyurdu. Tebliğe göre geçiş zorunluluğu şöyle:

e-Fatura

509 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğ’inde yapılan değişikliğe göre Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalayan sağlık hizmeti sunucuları ve medikal malzeme, ilaç, etken madde temini ile uğraşan mükellefler brüt satış hasılatı gözetilmeksizin 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren e-Fatura uygulamasına geçmek zorunda.
e-Fatura’ya sağlık sektörü kapsamında zorunlu geçiş sağlayacak olan mükellefleri tek tek sıralamak gerekirse;
• Tıp merkezi,
• Hastaneler,
• Diyaliz merkezi,
• Eczane,
• Laboratuvar,
• Tıbbi cihaz ile malzeme tedarikçileri,
• Tetkik, tanı ve görüntüleme merkezleri,
• İşitme merkezi,
• Ecza depoları,
• Kaplıcalar,
• Optisyenlik müesseseleri,
• Sağlık Bakanlığı’nın ruhsatlandırdığı özel tedavi merkezleri,
• Beşeri tıbbi ürün sunan ya da üreten özel hukuk tüzel kişileri ile bunlara ait tüzel kişiliği olmayan şubeler

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmek zorunda olan mükellefler:
• e-Fatura uygulamasına isteğe bağlı veya zorunlu olarak geçmiş olan kişiler,
• İnternet vasıtasıyla alım, satım ve kiralama yapanlara ortam oluşturanlar ve internet reklamcılığı hizmet aracıları e-Arşiv Fatura’ya geçmek zorunda.

e-İrsaliye

e-İrsaliye uygulamasına 1 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla geçmek zorunda olan mükellefler ise :
• e-Fatura uygulamasına kayıtlı olup 25 milyon TL ve üzerinde cirosu olanlardır.
• e-İrsaliye uygulamasına geçiş zorunluluğu bulunan diğer maddeler 2020 yılı itibariyle işleri başlayanlara dair konulardır. Peki bunlar neler?
o ÖTV 1 listesinde yer alan EPDK lisansına sahip olan mükellefler,
o ÖTV 3 listesinde yer alan malları inşa, ithal ve imal edenler,
o Maden üretimi yapanlar,
o Demir ve çelik ithali, imali ya da ihracını yapanlar,
o Şeker kanununda tanımlı şekerlerin imalini yapanlar,
o Demir ya da çelik eşyalarının imalini, ihracını veya ithalini yapanlar,
o Hal Kayıt Sistemi kapsamında yer alan meyve ve sebzelerin toptan ticaretini yapan komisyoncular ya da tüccarlar,
o Gübre Takip Sistemi’ne kayıtlı olanlar.
Geçiş zorunluluğuna sahip olan ya da olmayan tüm mükellefler özel entegratör kullanarak e-Dönüşüm uygulamalarının avantajlarından ve entegratör hizmetlerinden faydalanabilir.

e-Dönüşüm Uygulamalarında Digital Planet Avantajlarından Faydalanın!

Başta sağlık sektörü olmak üzere pek çok sektörde ve alanda e-Fatura, e-İrsaliye, e-Arşiv Fatura ve tüm diğer e-Dönüşüm ürünlerini Digital Planet farkı ile kullanabilirsiniz. Digital Planet, kullanıcılarına 7/24 danışmanlık hizmeti, 10 yıl dijital arşivleme imkânı, dijital güvence ve daha pek çok hizmeti bir arada sunar. Fatura gönderimine dair operasyonel süreçleri kolayca yönetmek, zamandan ve maliyetten tasarruf ederek iş verimliliğini artırmak için Digital Planet’in e-Dönüşüm ürünleri ile hemen tanışın.

Ayrıntılı bilgi ve iletişim için formu doldurarak sizinle iletişime geçmemizi sağlayabilirsiniz.

Bilgilendirme

Digital Planet

Tarih

26.06.2021

KATEGORİ

Bilgilendirme

PAYLAŞ: