BİZ SİZİ ARAYALIM DP PORTAL GİRİŞ ONLINE İŞLEMLER
Anasayfa > Blog > e-Defter Berat Yükleme Süreleri!

1 dk okuma süresi

e-Defter Berat Yükleme Süreleri!e-Defter beratı, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara göre hazırlanan e-Defter’lerin yasal geçerlilik kazanabilmesi için; defter, firma, muhasebeci bilgileri ve vergi detaylarını içeren; e-İmza veya mali mühür ile onaylanan ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na iletilen elektronik belgedir. Beratlar, belirli bir formatta hazırlanarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın portaline yüklenir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından mühürlenen beratlar sayesinde e-Defter yasal duruma gelmiş olur.

e-Defter Berat Yükleme Süreleri

e-Defter beratlarının belirli sürelerde Gelir İdaresi Başkanlığına gönderilmeleri gerekmektedir. Bu süreler, berat dosyalarının ilgili olduğu ayı takip eden üçüncü ayın son gününe kadar olan zaman dilimini kapsamaktadır. Tercihe bağlı olarak defter beratları geçici vergi dönemleri itibariyle de yükleme yapılabilir. Aşağıdaki tabloda e-Defter beratı yükleme süreleri görülmektedir. Eğer bu sürenin son günü hafta sonu tatiline veya resmi tatile rastlarsa; takip eden ilk iş gününün tatil saatine kadar e-Defter beratı Gelir İdaresi Başkanlığı portaline yüklenebilmektedir.e-Defter Beratlarını Geç Gönderme Cezası

e-Defter beratları mücbir sebepler haricinde yukarıda belirtilen süreler içerisinde portale yüklenmediği zaman özel usulsüzlük cezası uygulanır.

Eski defterleri kapatın ve yeni defterinizi online bir dünyada açın!

Digital Planet ile e-Defter uygulamasına kolay bir şekilde başvurabilirsiniz. Başvuru aşamasından itibaren tüm aşamalarda size destek olup e-Dönüşüm sürecinizin hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanmasını sağlıyoruz.

Tüm e-Dönüşüm uygulamaları hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın, sizi arayalım!

Bilgilendirme

Digital Planet

Tarih

24.12.2020

KATEGORİ

Bilgilendirme

PAYLAŞ: