BİZ SİZİ ARAYALIM DP PORTAL GİRİŞ ONLINE İŞLEMLER
Anasayfa > Blog > 2019 Billentis Raporu Yayımlandı! Digital Planet Bu Yıl Da Raporda Yer Aldı

3 dk okuma süresi

2019 Billentis Raporu Yayımlandı! Digital Planet Bu Yıl Da Raporda Yer AldıDünyanın en büyük uluslararası e-Fatura araştırma raporu olan Billentis Raporu, 2019 verilerini içeren yeni sonuçları ile yayımlandı. Bağımsız e-Fatura pazar analisti ve uluslararası e-Faturalama danışmanı Bruno Koch öncülüğünde hazırlanan raporda Türkiye’den Digital Planet de yer aldı.

Yayınlanma amacı, dijital dönüşümün avantajlarına resmi bir dayanak sunmak, dünya çapındaki başarılı örneklerini rakamlar ve belgelerle kanıtlayarak kamuoyuna ayrıntılı bir değerlendirme sunmak olan Billentis Raporu; e-Fatura ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri bir araya getirerek bu sayede tüm fatura düzenleyici ve alıcıları destekliyor.

2019’da Tahmini e-Fatura Hacminin 55 Milyar Artarak 550 Milyarı Bulması Bekleniyor

2019 yılı Billentis Raporu küresel çaptaki tahmini e-Fatura hacminin B2B, B2G, B2C, G2B, G2C olmak üzere tüm segmentler için Dünya çapında toplam 55 Milyar artacağı tahmin ediliyor. Raporun 2017 verileri ile 2019 verileri kıyaslandığında ise; 2017’de %10-20 arasında büyüyerek 36 milyar artış sağlayan büyüme hacminin 2019’da, 2017 artış miktarına oranlandığında %52’lik bir artış kaydettiğini ve toplamda 55 Milyar daha artarak 550 Milyarlık dev bir pazara dönüştüğünü görüyoruz.

Türkiye Ortalama Kategorisindeki Yerini Koruyor

Billentis Raporu’nda ülkeler, “Liderler”, “Ortalama”, “Gelişmekte Olanlar” ve “Tembeller” olarak kategorize edilmiş. Buna göre; 2017 Raporu’nda ABD, Kanada ve Avrupa ülkelerinin yer aldığı ortalama kategorisinde yer alan Türkiye geçen 2 yıllık süreçte yerini korumuş görünüyor. Liderler kategorisinde ise Avrupa’dan yalnızca İtalya ve İskandinav ülkelerinin, Latin Amerika’da Meksika, Brezilya ve Arjantin’in ve Asya’dan ise yalnızca Kazakistan’ın yer aldığını görüyoruz.

İskandinav ülkeleri hariç liderlik kategorisindeki ülkelerin ortak özelliğine bakacak olursak; ekonomik sorunların yoğun ve vergi kaçırmaların yüksek oranlarda olduğunu söyleyebiliriz. Bu ülkelerde yaşanan bu sorunları denetlemek ve en aza indirmek amacı ile kullanılan e-Fatura, İskandinav ülkeleri ve Türkiye gibi ortalama grupta yer alan ülkelerde ise hem bu sebep hem de dijital dönüşümün bir ayağı olarak teknoloji odaklı gelişme ve büyüme süreçlerinin bir parçası olarak kullanılıyor.

Digital Planet 2. Kez Yer Alıyor

20 yıla yaklaşan sektör tecrübesi ile Digital Planet 2017 yılında yayımlanan Billentis Raporu’nda İlk defa yer almıştı. Geçen 2 yıllık zaman diliminde sistemlerinden geçen e-Fatura sayısını 1 Milyarın üzerine çıkararak (2018 verileri) Türkiye’nin en büyüğü ve Avrupa’nın ilk 3’ü arasına giren Digital Planet, bu sonuçlar neticesinde 2019 yılında yayımlanan Billentis Raporu’nda 2. defa yer alma başarısını elde etti.

Rakamlarla Digital Planet

Bugüne kadar toplamda 6 Milyar e-Fatura ve e-Arşiv Fatura saklama kapasitesine ulaşan Digital Planet bugün 9.500’ün üzerinde müşteri sayısı ile Türkiye’de bulunduğu e-Dönüşüm sektöründe lider konumunu sürdürüyor. Gelecek yıl 20. yılını kutlayacak olan Digital Planet, yeni yatırım ve teknoloji geliştirme çalışmaları ile Türkiye’ye ve dünyaya inovatif çözümler sunmaya devam ediyor.

Bilgilendirme

Digital Planet

Tarih

22.05.2019

KATEGORİ

Bilgilendirme

PAYLAŞ: