Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Nesneler Dile Geliyor: Teknolojide Son Nokta Nesnelerin İnterneti

Okuma Zamanı: 4 dk.

Nesneler Dile Geliyor: Teknolojide Son Nokta Nesnelerin İnterneti

Nesnelerinin interneti -Internet of Things (IOT), ilk olarak akıllı cihazları internet aracılığıyla birbirine bağlayan bir sistem olarak karşımıza çıktı. Bu sistem daha sonra gelişme göstererek birbirine bağlanan tüm bu cihazların verilerinin de kontrolünün sağlanabildiği ve uygulama sürecinin istenildiği şekilde yürütülmesine olanak tanıyan çok daha büyük bir paradigmaya dönüştü.

Akıllı cihazlarda kullanılabilen ve internet aracılığıyla cihazların birbirleriyle iletişim kurarak uzaktan algılama, uzaktan komut, performans izleme gibi özellikleri ile nesnelerin interneti tüm dünyada toplumsal yaşayışları ve iş süreçlerindeki yönetim anlayışını tepeden tırnağa değiştirdi.

Nesnelerin İnterneti Nasıl Çalışır?

Nesnelerin internetinde genel çalışma prensibi internet aracılığıyla akıllı cihazların birbirleriyle iletişim kurması sonucunda uzaktan algılama kullanıcılara uzaktan komut ve performans izleme gibi imkanlar sunması şeklinde gerçekleşiyor. Tabi süreç bu denli yalın değil. Daha kırılımlı bir şekilde inceleyecek olursak;

• IOT teknolojisine sahip olan tüm nesneler ağ geçitleri aracılığıyla bir ağa bağlanır.

• Bağlandıkları bu ağda, tüm bu nesnelerin işlevlerine yönelik olarak tasarlanan ısı, ses, koku, ağırlık gibi fiziksel özellikleri algılayan sensörler aracılığıyla birtakım veriler elde edilir.

• Elde edilen veriler; ağ sayesinde çevrimiçi bir bulut platformuna iletilerek bu verinin aktarımı ve sonrasında bu verinin işlenmesiyle bir değer yaratılır.

• Yaratılan bu değer algoritmalar ile şifrelendikten sonra kullanıcıların sistemlerine entegre olan cep telefonu, bilgisayar gibi cihazlarına programlar ve uygulamalar aracılığıyla kendilerine ulaştırılır.

Yani, burada 2 adımlı bir iletişimden bahsediyoruz. Önce cihazlar internet aracılığıyla birbirleri ile iletişime geçerek işlevlerine göre veriler elde eder. Bu veriler cihazların kendi bünyesinde anlamlı hale getirilerek yine cihazların kullanıcılarına iletilir.

Nesnelerin İnternetinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Tüm teknolojik süreçlerin temelinde olduğu gibi amacı; insanların günlük ve ticari hayatlarını kolaylaştırmak olan nesnelerin interneti birçok süreçte karşımıza çıkıyor. Kullanım amacına ve yerine göre değişen süreçlerde nesnelerin interneti; hız, zaman ve maliyet anlamında bizlere çok sayıda avantaj sağlıyor. Özellikle şirketlerin iş süreçlerinde verimliliklerini ciddi oranda arttırma potansiyeline sahip bu sistem giderek yaygınlaşıyor ve kullanmaya başlayan şirketlerin rekabette fark yaratmasına destek oluyor.

Bir case üzerinden Nesnelerin internetini anlatacak olursak;

Bahçeli bir eve kurulan çim sulama sistemi nesnelerin interneti sayesinde hava durumuna ilişkin verileri sorgulayarak yağmur yağıp yağmayacağını kontrol eder. İnternet aracılığıyla elde ettiği bilgi neticesinde yağış olacak ise sulama işlemini iptal eder ya da daha sonrası için planlar. Bunun bilgisini de akıllı cihazlar ile kullanıcısına iletir. Burada bir su tasarrufu sağlanırken bu örnek başka enerji kaynağı ve maliyetler için çoğaltılabilir.

Türkiye’de Nesnelerin İnterneti

Türkiye’de günlük hayat ve ticari faaliyetlerde karşılaşılan sorunlara çözüm olarak büyük teknoloji firmaları, üniversiteler, devlet destekli projeler ve bireysel girişimcilerin de dahil olarak gelişmesinde rol oynadıkları nesnelerin interneti birçok süreçte hayatımızda yer almaya başladı. Türkiye’de çok sayıda teknoloji firması yeni ürünlerini nesnelerin interneti teknolojisiyle yeniden yorumlayarak sunma yolunda ilerliyor. Bu firmalar tüketicilerin ihtiyaçlarına uygun bir şekilde ekonomik, inovatif ve geliştirilebilir olarak yorumladıkları ürünler ile hem kendi kazançlarını arttırıyor hem de toplum ve ihtiyaçlarına karşı katma değerli çözümler sunuyor.

KOBİ’ler İçin Nesnelerin İnterneti

Akıllıca çözümlerin bir araya geldiği bir oluşum olan Nesnelerin İnterneti, örnekleri ve kullanım alanlarının çeşitliliği ile geleceğimizde çok önemli bir yere sahip olacağını şimdiden belli ediyor. Ticari hayatına yeni başlayan küçük ölçekli firmalar ile yeni yeni büyüyerek sektöründe yer edinme aşamasında olan orta ölçekli firmalar başta olmak üzere; büyük firmaların da hem ürünlerinde hem de iş süreçlerinde, nesnelerin interneti dahil teknolojik tüm gelişmeleri bir iş modeli olarak benimsediklerinde; kısa, orta ve uzun vadede varlıklarını sürdürmeleri mümkün olacak.

Mesele; değişimi, dönüşümü kabul etmekte ve kalıcı kılabilmekte… Bunu başarabilenlerin var olduğu bir geleceği yaşıyor olacağız…05

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.