Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Koronavirüs Salgını İle Gelişen e-Ticaret Dünyası ve e-Dönüşüm Çözümleri

Okuma Zamanı: 3 dk.

Koronavirüs Salgını İle Gelişen e-Ticaret Dünyası ve e-Dönüşüm Çözümleri

Dünyanın dijitalleşmesi ile birçok sektörde değişimler yaşanıyor. Bu sektörlerin başında da e-Ticaret geliyor.

Online alışveriş site hacimlerinin büyümesi, online alışveriş için mobil uygulamaların geliştirilmesi, ödeme ve teslimat seçeneğindeki alternatiflerin artması ile beraber tüm dünyada e-Ticaret her geçen gün büyüyor. Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) yıllık raporu “Türkiye’de e-Ticaret 2019 Pazar Büyüklüğü” verilerine baktığımızda, e-Ticaret sektörü 2019 yılında, %39 büyüme ile 83,1 milyar liralık hacme ulaştı. 2019 verilerine göre e-Ticaret’in pazar dağılım paylarına göre ise; %37 sadece online perakende, %36 tatil ve seyahat, %17 çok kanallı perakende ve %10 online yasal bahis siteleri yer alıyor.

TOBB e-Ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax e-Ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli’nin açıklamalarına göre e-Ticaret sektöründe yükselişe geçebilecek 5 kategori; ikinci elciler, market ve gıdacılar, organikçiler ve online eğitimciler. Çiğdemli’ye göre; Moda kategorisi ise yükselişini e-İhracat ile perçinleyecek.

Koronavirüs ile Büyüyen e-Ticaret!

Koronavirüs salgını ile mücadele ederken bu süreçten olumsuz etkilenen birçok sektör oldu. e-Ticaret işletmelerinin yoğunluğu ise oldukça arttı. Hatta bu sürecin işletmelerin doğru bir e-Ticaret stratejisi izlemeleriyle fırsata döndüğünü söyleyebiliriz. Çünkü salgından korunmak için evde kalan insanlar gıda ihtiyaçları dahil olmak üzere, temizlik ve hijyen ürünleri, giyim, mobilya, hobi malzemeleri gibi alışverişlerini internet üzerinden yapmaya başladılar.

e-Ticaret’in Koronavirüs salgını döneminde artmasının altındaki nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

• Pratik olması.

• Tüketicilerin istedikleri ürüne hızlı bir şekilde ulaşabilmesi.

• Kampanya ve indirimlerin fazla olması.

• Nakit para ve pos cihazı teması olmadan ödeme imkanı.

• Ürün çeşitliliğinin fazla olması.

• En önemlisi evde kalarak alışveriş sürecinin halledilebilmesi.

Nielsen Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan salgın sürecinde e-Ticaret’in büyümesi ile sayısal veriyi şöyle veriyor: “İlk üç haftada e-Ticaret satışları, geçen yılın aynı dönemine göre %160 büyüdü.”

e-Ticaret’te Pratik ve Hatasız Fatura Dönemi: e-Fatura!

Koronavirüs salgını ile tüm dünya temas halinde iş süreçlerini dijital ortama aktarmaya başladı. e-Ticaret yapan işletmelerin de en sık karşılaştıkları iş süreci tabi ki fatura kesme ve gönderme işlemidir. Özellikle online satış yapanların operasyonel anlamda fatura işlemi çok zaman alır. Alınan müşteri bilgileri ile fatura düzenlenir, kesilir ve ürün ile birlikte kargoya verilir. Fatura alıcıya ulaşmazsa veya bir sorun yaşanırsa işlemler tekrar edilir. Bu da hem maliyet hem de zaman açısından işletmeyi zarara uğratır. İşte tüm bu faturalama işlemlerinde hızlı, pratik ve tasarruflu olmak için işletmelerin tercihi e-Fatura oluyor.

Türkiye’nin en önemli e-Ticaret platformlarından biri olan n11.com, Digital Planet iş birliğiyle geliştirilen n11Faturam uygulaması ile satıcılarına faturaları online ortamda oluşturma ve iletme imkanı sunuyor. Bu sayede n11.com mağazaları e-Fatura ile zaman, maliyet ve iş gücünden tasarruf sağlıyor.

Dolayısıyla siz de e-Fatura ile faturalarınızı hızlı bir şekilde hazırlayabilir, elektronik ortamda gönderimini gerçekleştirip e-Ticaret sektöründe bir adım öteye geçebilirsiniz.

Peki e-Fatura’nın başka ne gibi avantajları var?

• Fatura yazdırma, faturayı kargolama işlemlerinden sizi kurtarır. Faturanızı elektronik ortamda oluşturup müşterilere ileterek hem hız kazandırır, hem de salgına karşı teması sıfıra indirir.

• Alıcı taraf e-Fatura kullanıcı olmasa da e-Arşiv Fatura’larınızı alıcıya e-Posta ile gönderebilirsiniz.

• Fatura başına oluşan maliyeti düşebilirsiniz.

• İptal ve iade işlemleri kolay bir şekilde halledebilirsiniz.

• Daha az kağıt kullandığınız için çevreyi koruyabilirsiniz.

e-Dönüşüm’e Digital Planet avantajlarıyla geçmek için linki tıklayın, sizi arayalım.

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.