Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Koronavirüs, Dijitalleşmeyi 5 Yıl Öne Çekti!

Okuma Zamanı: 3 dk.

Koronavirüs, Dijitalleşmeyi 5 Yıl Öne Çekti!

Koronavirüs salgını, tüm dünyada teknoloji alanında önemli değişimler yaratan bir güç haline geldi. Özellikle şirketler, dijitalleşme konusunda salgından önemli dersler çıkardı ve dijitalleşmenin gerekliliği bir kez daha anlaşıldı. Dijitalleşmeyi ciddiye almış ve zamanında çeşitli yatırımlar yapmış olan şirketler, salgın sürecinde dijital dönüşüm konusunda erken davranmakla aslında ne kadar doğru bir karar verdiklerini deneyimledi. Dijitalleşme konusunda henüz bir aksiyon almamış olan şirketler ise erteledikleri yatırımları tekrar gündemine aldı.

Türkiye özelinde baktığımızda; artık KOBİ’lerin de dijital dönüşüme ayak uydurmaları gerektiğinin farkında olduğunu görüyoruz. TÜRKONFED ve TÜSİAD tarafından yayımlanan raporlara göre; firmaların %68’i salgın sonrası sektörlerinin büyük oranda değişeceğine inanıyor. Özellikle küçük ölçekli firmaların değişim konusunda daha büyük beklentiler içerisinde olduğu tespit edilmiş.

International Data Corporation (IDC) tarafından açıklanan verilere göre ise dijital hizmetler için yapılacak harcamaların bu yıl içerisinde %10.4 oranında artarak, 1.3 trilyona yaklaşacağı öngörülüyor. Yanı sıra; bu yıl, firmaların müşteri odaklı dijital çözümler sunmayı öncelik haline getireceği tahmin ediliyor.

3 Yıl İçinde Beklenen Dijital Sıçrama, 3 Ayda Oldu!

TÜBİSAD Başkanı Erman Karaca, dijitalleşmeye yatırım yapan şirketlerin salgın sürecini çok daha az kayıpla atlattığını, hatta satış oranlarını artırma fırsatı yakaladıklarını belirtiyor. Yanı sıra, Pandemi ile yeni çözümlerin ortaya çıkarılmasından ziyade, mevcut trendlerin yaygınlaştığına, dijital çözümlerin daha sık kullanıldığına da değiniyor. Bu durumu ise neredeyse 3 yılda yaşanması beklenen sıçramanın 3 ayda yaşanmasına yol açtığına bağlıyor. Aynı zamanda Erman Karaca, gelecek 5-10 yıl içinde bekledikleri çalışma modeline geçişin de beklenilenden 5 yıl daha erken gerçekleştiğinin altını çiziyor. Bu alanda gerekli yatırımların tamamlanmamasına rağmen; salgının getirdiği mecburiyet ile dijitalleşmenin hız kazandığını ve ilerleyen süreçte şirketlerin kazandığı bu farkındalık ile daha planlı ilerleyeceğini düşündüğünü de ekliyor.

Dijitalleşme Artık Bir Lüks Değil, Gereklilik!

Artık KOBİ’ler için de dijitalleşmenin kaçınılmaz bir gerçek olduğunu belirten Karaca, dijitalleşmeye lüks olarak değil, zorunlu bir ihtiyaç olarak bakılması gerektiğini savunuyor. Karaca aynı zamanda KOBİ’lerin varlıklarını sürdürebilmesi adına; e-Fatura kullanmanın, sosyal medya hesapları, web sitesi yönetmenin ötesine geçmeleri ve iş süreçlerini tam anlamıyla dijitale adapte etmeleri gerektiğini belirtiyor. Bu noktada Karaca; KOBİ’lere altyapılarını güçlendirmelerini ve uzaktan çalışma durumunda daha kritik hale gelen veri güvenliği konusunda ise gerekli tüm önlemleri almalarını öneriyor.

Verileriniz, Digital Planet ile Güvende!

Operasyonel iş süreçlerinde verimliliği artırmak ve fatura, irsaliye, makbuz gibi belgeleri elektronik ortama taşımak için tercih edilen e-Dönüşüm ürünleri, uzaktan çalışma modelinin yaygınlaştığı bu dönemde birçok şirket yetkilisi tarafından ‘tehlikeli’ veya ‘saldırılara açık’ olarak algılanabilir. Ancak, saldırılardan korunmak için gerekli önlemleri alan bir özel entegratör firma ile çalıştığınızda böyle bir kaygının oluşmasına gerek kalmayacaktır.

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.