Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

IT Sektöründe “Freelance” Serbest Çalışmak İsteyenler İçin

Okuma Zamanı: 4 dk.

IT Sektöründe “Freelance” Serbest Çalışmak İsteyenler İçin

“Freelance” yani serbest çalışma, Türkiye’de “Ne iş yapıyorsun?” sorusuna verilen bir numaralı cevap: “Serbest çalışıyorum”, yani ne yaptığı pek belli olmayan ama her işi de kapsamına alabilen bir ifade tarzı. Bir yerde “Kafama göre takılıyorum” anlamında, hem de “Kendi işimin patronuyum“ anlamında , “Canım istediğinde çalışırım istemediğinde çalışmam”. Günümüz gençliğinin başına buyruk, esnek çalışma tercihlerinin yansıtıldığı bir model. Ayrıca çalıştıkları ofislerin “Trendy” yaşam alanlarına, mesela İstanbul’da Cihangir, yakın yerlerde olmasını tercih etmeleri, özellikle bilişim sektöründe çalışanlarının serbest çalışma tarzına yönelmelerine yol açıyor. Bilişim sektörünün de diğer sektörlerden farklı olarak daha fazla yaratıcılık gerektirdiğini varsayarsak daha rahat, sessiz ve stresten uzak ortamlarda verimin arttığı sonucuna da ulaşabiliriz. Tabii böyle genellemeler her zaman doğru olmayabilir, serbest çalışma insanın iç disiplinine çok fazla bağlı olan bir çalışma tarzı ama tüm dünyada serbest çalışma eğilimi her geçen gün artıyor, Türkiye’deki durum da bundan farklı değil.

Upwork isimli serbest çalışma sitesi de IT sektöründe serbest çalışanlarda en fazla aranılan yetenekleri veya güncel teknolojik alanları belirlemiş. Buna göre:

1. Doğal dil işleme NLP (Natural Language processing) : Yapay zekanın bir alt bölümü olan doğal dil işleme, normal konuştuğumuz diller ile bilgisayarın anlayabileceği diller arasındaki ilişkileri inceleyen bir alan. Diğer bir deyişle geçenlerde Mark Zuckerberg ile Elon Musk’ın arasını bozan alan.
2. Swift: Apple cihazları için bir açık kaynak uygulama geliştirme platformu. Sadece Apple işletim sistemi ile değil Linuz üstünde de çalışıyor ve uygulama geliştirme faaliyetlerini hızlı ve oldukça kolay hale getiriyor.
3. Tableau: Görsel algılama yöntemi ile değişik mobil cihazlar için de veri görüntüleme ekranları yaratmak için kullanılan altyapı.
4. Amazon pazaryeri web servisleri: Bulut bilişim ve depolama alanlarındaki servislerini IaaS, PaaS ve SaaS yöntemleri ile sağlayan Amozon’nun bu servislerini kullanabilme bilgi ve becerileri.
5. Stripe: İş yazılımlarının online ve mobil ödeme sistemleri ile ilgili gereksinim duydukları API’ları sağlayan ve yükselmekte olan bir altyapı.
6. İnstagram pazarlama
7. MYSQL programlama
8. Unbounce: Kodlama yapmaya gerek kalmadan web sitelerinin varış sayfalarını (Landing pages) hazırlamaya yarayan bir internet pazarlama aracı.
9. Sosyal medya pazarlama
10. AngularJS: JavaScript tabanlı açık kaynak kodlu web uygulamalarının önyüzlerini geliştirmek için kullanılan bir platform. Temel olarak Google tarafından destekleniyor ve şimdiden dünyanın en popüler altyapısı olmaya aday.
11. IT iş danışmanlığı
12. Öğrenen makinalar: Özel olarak programlanmadan belli işleri yapabilen bilgisayarlar grubunun genel adı. Sürücüsüz otomobiller, konuşma tanıma, akıllı web aramaları ve insan davranışlarını gözlemleyip tekrarlayabilen bilgisayarlar, öğrenen makinalar grubunun örnekleri olarak değerlendirilebilir.
13. Marka stratejisi
14. 3D rendering: Bilgisayarlarda depolanmış 3 boyutlu obje verilerinden 3 boyutlu imaj veya cisimleri üretebilme teknolojilerinin genel adı. Özellikle film ve reklamcılıkta çokça kullanılmakta.
15. Bilgi güvenliği
16. R geliştirme: R, açık kaynak kodlu istatistiksel bir bilgisayar programlama dili, özellikle grafiksel sunumlarda yaygınlıkla kullanılmakta.
17. Node.JS : Angular JS gibi Node.js de JavaScript tabanlı olay güdümlü (event-driven), kesintisiz bilgi alış verişini destekleyen asenkron bir modele sahip, verimliliği sayesinde dünyanın en çok kullanılan açık kaynak kod kütüphanesi.
18. Kullanıcı deneyimi tasarımları: İnsani faktörleri ön planda tutarak kullanıcıların en fazla memnuniyetini, kullanım kolaylıklarını sağlamak için sistemlerin ergonomik olarak tasarlanması işleri.
19. Bluetooth: Başta cep telefonları olmak üzere birçok cihazda vazgeçilmez hale gelmiş kablosuz yakın plan iletişim protokolü.
20. Zendesk: Tüm dünyada 200,000’den fazla şirketin kullandığı bulut tabanlı müşteri destek yönetimi yazılımı.

Yukarıda bahsettiğimiz teknolojiler serbest IT uzmanlığı geliştirmek isteyenler için derlenmiş oldukça güncel teknolojiler. Unutulmamalı ki, IT sektöründe teknolojik gelişmeler baş döndürücü bir hızda yol alıyor, çok büyük olasılıkla 6 ay sonra başka teknolojilerden bahsediyor olacağız, takipte kalmakta fayda var.

Şerif A. BEYKOZ

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.