Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

GİB, e-İrsaliye Uygulama Kılavuzu’nun Güncellendiğini Duyurdu!

Okuma Zamanı: 3 dk.

GİB, e-İrsaliye Uygulama Kılavuzu’nun Güncellendiğini Duyurdu!

19 Ekim 2019 tarihinde, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yayımlanan 509 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğ’de e-İrsaliye de dâhil olmak üzere birçok e-Dönüşüm uygulaması hakkında düzenlemeler yer alıyordu. Tebliğde; e-İrsaliye’ye geçmesi gereken mükellefler için belirlenen tarihler 1 Ocak 2020 ve 1 Temmuz 2020 olarak belirlenmişti. 1 Temmuz geçişlerinin ardından e-İrsaliye’ye kayıtlı kullanıcı sayısı 72.131’e ulaştı.

GİB tarafından 29 Şubat 2020 tarihinde yayımlanan e-İrsaliye Uygulama Kılavuzu, birçok farklı senaryo için dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çekmek ve e-İrsaliye uygulamasının kullanımını kolaylaştırmak üzere hazırlanmıştı. Buna istinaden kılavuzda; e-İrsaliye’ye başvuru ve geçiş süreci, yükümlülükler, hangi durumlarda kâğıt irsaliye düzenlenebileceği, belge üzerinde yer alması gereken bilgiler, belge düzeni ve belge iptali gibi konular hakkında bilgiler yer alıyordu. Şubat ayında yayımlanan bu kılavuzun 16 Temmuz Perşembe günü güncellendiği duyuruldu.

Güncelleme yapılan bu yeni kılavuzda; 9, 13, 15.5, 15.8, 15.11 no’lu soruların cevaplarında güncelleme yapılarak, 15.27’den başlayarak 15.39’a kadar devam eden, 13 tane yeni soru eklendi. Kılavuzda belirtilen usul ve esasların, aksi belirtilmediği sürece uyulması zorunlu olan hususlar olduğu bildirilerek, uyulmaması halinde; Vergi Usul Kanunu uyarınca öngörülen hükümlerin uygulanacağı belirtildi.

Kılavuzda yapılan değişiklikler arasında öne çıkan konulardan bazıları şu şekilde;

– e-İrsaliye’den özel entegratörlerin bilgi işlem sistemleri aracılığıyla yararlanılması halinde; e-İrsaliye’nin Başkanlık sistemlerine iletilmek üzere özel entegratör kuruluşların bilgi sistemlerine iletilmesi, fiili sevkiyatın başlatılması açısından yeterli olacak. Yanı sıra; özel entegratörler, e-İrsaliye’yi 15 dakika içerisinde GİB’e göndermekle yükümlü olacak.

– Araca yükleme sırasında dökme mallar veya tartım işlemi yapılamayan malların sevkiyat miktarı bilinemiyorsa e-İrsaliye üzerinde tahmini miktar belirtilmesi yeterli olacak.

– Gönderilen mal miktarının sevkiyat başlangıcında bilinemediği durumlarda ise öncelikle “MUHTELİF MÜŞTERİLER” ibareli e-İrsaliye düzenlenecek. e-İrsaliye uygulamasına kayıtlı olan alıcılara fiili teslimatlar gerçekleştirildikçe teslim anında ya e-Fatura / e-Arşiv Fatura düzenlenecek ya da alıcı adına yeni bir e-İrsaliye düzenlenecek.

– “Muhtelif Müşteriler” ibaresi ile sevkiyatı başlatılan “Sıcak Satış” işlemlerinde, malların teslim anında veya iade alınırken, e-İrsaliye’nin teknik sıkıntılar nedeniyle düzenlenemediği durumlarda ise matbu irsaliye kullanılabilecek ve bu irsaliyeler en geç izleyen gün içinde “Matbudan” türünde e-İrsaliye olarak oluşturulacak.

– Sevkiyatın başlatıldığı lokasyonda altyapı ve teknik imkânsızlıklar nedeniyle e-İrsaliye düzenlenmesinin mümkün olamadığı hallerde; matbu sevk irsaliyesi ile e-İrsaliye’nin aynı anda düzenlenmesi gerekecektir. Düzenlenebilecek matbu sevk irsaliyesinin bulunmaması halinde ise; malın sevkini sağlayan kişi ya da kuruma e-İrsaliye’nin elektronik ortamda gösterimine olanak sağlayan gerekli bilgiler (e-İrsaliye düzenleyicisinin VKN/TCKN bilgisi ile e-İrsaliye Belge No’su) paylaşılabilecek.

– Ek olarak; ihracat irsaliyeleri için alıcı VKN’si olarak “22222222222”, e-İrsaliye uygulamasına kayıtlı olmayan nihai tüketicilere düzenlenen e-İrsaliyeler için TCKN bilgisinin paylaşılmaması halinde ise “11111111111” kullanılabilecek.

Kılavuzda yapılan tüm değişiklikleri incelemek için tıklayınız!

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.