Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Gelir İdaresi Başkanlığı Yeni Nesil ÖKC Uygulamasına İlişkin Duyuru Yayımladı!

Okuma Zamanı: 1 dk.

Gelir İdaresi Başkanlığı Yeni Nesil ÖKC Uygulamasına İlişkin Duyuru Yayımladı!

Gelir İdaresi Başkanlığı, 10.10.2017 tarihinde, www.efatura.gov.tr adresinde, Yeni Nesil ÖKC uygulamasına ilişkin duyuru yayınlamıştır. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın duyurusuna göre, aşağıda belirtilen mükelleflerin, tebliğ ile getirilen imkanlardan yararlanabilmeleri için gerekli olan şartlar ve yapmaları gereken işlemler özetlemiştir.

“483 Sıra No.lu Genel Tebliğ ile organize perakende sektöründe faaliyet gösteren ve belli işletme büyüklüğü ölçülerini aşan ve güvenli bilgi sistemlerini kullanan firmalara, Tebliğde öngörülen şartları sağlamaları koşuluyla eski nesil ÖKC’lerini alış faturası tarihinden itibaren 10 yılı geçmeyecek şekilde mali hafızaları doluncaya kadar kullanma imkanı veya bütün satışlarına e-Fatura veya e-Arşiv fatura düzenlemeleri halinde ise ÖKC kullanma muafiyeti getirilmektedir.

Söz konusu mükelleflerden, eski nesil ÖKC’lerini mali hafızaları doluncaya kadar kullanmaya devam etme imkanından yararlanacak olanların Tebliğde yazılı şartları taşımaları ve en geç 01.01.2018 tarihine kadar www.efatura.gov.tr internet adresinden elektronik ortamda başvuruda bulunmaları gerekmektedir. ÖKC kullanım muafiyetinden yararlanmak isteyen mükelleflerin ise Tebliğde öngörülmüş şartları sağladıklarını tevsik edici bilgi ve belgelerle birlikte bağlı bulundukları vergi dairesine yazılı olarak başvurmaları gerekmektedir.”

Duyurunun tamamını indirmek için tıklayın.

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.