Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Gelir İdaresi Başkanlığı Gümrük İşlemleri Kılavuzu’nun Güncel Versiyonunu Yayımladı!

Okuma Zamanı: 2 dk.

Gelir İdaresi Başkanlığı Gümrük İşlemleri Kılavuzu’nun Güncel Versiyonunu Yayımladı!

Gelir İdaresi Başkanlığı 03.11.2016 tarihinde e-Fatura Uygulaması Gümrük İşlemleri Kılavuzu’nu yayınlamış ve kılavuzda “Fatura düzenleyen(mağaza) ile aracı kurumlar arasında iptal/iade edilen ürünlere ait faturaların yetki verilmiş aracı kurumlar tarafından iadesinin yapılmasını engellemek ve haksız yere kdv iadesi yapılmasının önüne geçilmesini sağlamak bakımından; çevrimiçi ve gerçek zamanlı bir bağlantı bulunmalıdır. Bağlantı metodunun ve yönteminin seçimi aracı kurum ile mağaza arasında serbestçe belirlenebilecektir.” ibarelerine yer verilmişti.

Gelir İdaresi Başkanlığı, 04.05.2017 tarihinde e-Fatura Uygulaması Gümrük İşlemleri Kılavuzu’nun güncel halini yayınladı. Buna göre; mağaza ile aracı kurumlar arasında iptal/iade edilen ürünler bakımından çevrimiçi ve gerçek zamanlı bağlantı bulunmasına ilişkin paragraf “Fatura düzenleyen(mağaza), “iptal/iade edilen ürünlere ilişkin” faturaların yetki verilmiş aracı kurumlar tarafından iadesinin yapılmasını engellemek ve haksız yere kdv iadesi yapılmasının önüne geçilmesini sağlamak bakımından, aracı kuruma bildirmelidir. Bildirim yöntemi, Başkanlıkça www.efatura.gov.tr internet adresinde usul ve yöntemleri duyuruluncaya kadar aracı kurum ile mağaza arasında mail, sms, elektronik kayıt girişi vb. yöntemlerle serbestçe belirlenebilecektir. Başkanlık tarafından mükelleflerin erişimine sunulacak uygulama ve servislerin hayata geçirilmesini müteakip yalnızca bu yöntem(ler) kullanılacaktır.” ibareleri ile güncellendi.

Özetle; GİB tarafından yetkili aracı kuruma iptal/iade işlemlerinin bildirilmesinde kullanılacak yöntemler belirleninceye kadar, çevrimiçi ve gerçek zamanlı bağlantı yerine; mail, sms, elektronik kayıt girişi vb. yöntemlerle bildirim yapabilecek.

Kılavuzun tümünü indirmek çin tıklayın.

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.