Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Gelir İdaresi Başkanlığı Gümrük İşlemleri Kılavuzu’nun Güncel Versiyonunu Yayımladı! 12/10/2017

Okuma Zamanı: 2 dk.

Gelir İdaresi Başkanlığı Gümrük İşlemleri Kılavuzu’nun Güncel Versiyonunu Yayımladı! 12/10/2017

Gelir İdaresi Başkanlığı, 12/10/2017 tarihinde e-Fatura Uygulaması Gümrük İşlemleri Kılavuzu’nun güncel halini yayınladı. Güncel kılavuz metnine göre; Yolcu Beraberi Eşya İhracı Faturası düzenleyen mükellefler, “Satış iptal / İade” edilen ürünlere ilişkin faturaların “Satış İptali / İade” durumu GİB sistemleri üzerinden GTB’ye bildirilmek zorundadır. GTB’ye yapılacak bu bildirim, GİB tarafından mükelleflerin erişimine sunulan https://portal.efatura.gov.tr/efaturabasvuru/wsctgirisSSL.jsp adresinde yer alan “Yolcu Beraberi Eşya (Tax-Free) Faturası Satış İptal/İade Bildirim Portalı”ndan yapılacak olup, ayrıca Başkanlık tarafından gerekli teknik geliştirmelerin sağlanmasının ardından kurulacak bir web servis aracılığıyla da yapılabilecektir.

Yukarıda bahsi geçen portal ve web servis uygulamaları yalnızca satış işleminin iptal / ürünlerin iade edilmiş olduğu durumunu bildirmek için kurulmuş olup, düzenlenen e-Faturanın iptali veya iadesi anlamına gelmemektedir. Bu açıdan satıcının bu işlemler için Vergi Usul Kanununda bahsi geçen diğer tevsik edici belgeleri (iade faturası veya gider pusulası) kullanma ve bu belgeler ile tevsik etme yükümlülüğü devam etmektedir.

Düzenlenen e-Fatura’lar, yolcunun yurtdışına çıkışı ve faturanın gümrük sistemlerince çıkış onayından sonra aracı kurum sistemlerine e-Fatura sistemi yoluyla otomatik olarak iletilmesi sağlanacaktır. Fatura düzenleyenin, yolcunun yurtdışına çıkışı ve faturanın gümrük sistemlerince çıkış onayı gerçekleşmeden önce düzenlediği faturaları, aracı kuruma bildirme zorunluluğu ve gereği bulunmamaktadır.

Güncel kılavuzun tümünü indirmek için tıklayın.

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.