Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Gelir İdaresi Başkanlığı Gümrük İşlemleri Kılavuzu’nun Güncel Versiyonunu Yayımladı! 05/07/2017

Okuma Zamanı: 2 dk.

Gelir İdaresi Başkanlığı Gümrük İşlemleri Kılavuzu’nun Güncel Versiyonunu Yayımladı! 05/07/2017

Gelir İdaresi Başkanlığı, 05/07/2017 tarihinde “İhracat e-Faturası düzenlenip gönderilmesi hususunda yaşanan aksaklılar için yapılması gereken işlemler” için duyuru yayımladı ve e-Fatura Gümrük İşlemleri Kılavuzu’nu güncelledi.

Gelir İdaresi Başkanlığı duyurusuna göre; “GİB veya GTB sistemlerinde bir sorun yaşandığında (1210 ya da 1220 kodu alındığında) ihracat işlemlerinin aksamaması için e-Fatura’ların kağıt çıktılarına istinaden gümrük çıkış işlemleri tesis edilebilir. Bunun için, söz konusu e-Fatura kağıt çıktısının bir örneği alınıp, ihracatta e-Fatura uygulaması öncesinde kullanılan matbu (kağıt/e-Arşiv) faturada yapıldığı gibi belge üzerine ihracatçı tarafından kaşe ve imza tatbik edilerek ve GÇB’ye “0100” belge kodu ile eklenerek ihracat işlemlerine devam edilebilir. Sistemde yaşanan aksaklık giderildikten sonra GTB tarafından gerekli sistem yanıtı dönülecek olup, söz konusu e-Fatura’nın GTB portali üzerinden manuel olarak kapatılması gerekecektir. Manuel kapatma işlemi ile ilgili olarak gerekli altyapı hazırlandığında ayrıca duyurulacaktır.”

e-Fatura Gümrük İşlemleri Kılavuzu’nda yapılan değişiklikle ise, GİB veya GTB sistemlerinde bir sorun yaşandığında ihracat işlemlerinin aksamaması için e-Fatura’ların kağıt çıktılarına istinaden gümrük çıkış işlemleri tesis edilmesi konusunda paragraf kılavuza eklenmiştir.

Kılavuzun tümünü indirmek için tıklayın.

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.