Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

Finansal Teknolojilerin Yükselişi ile Veri Analizlerinin Hayatımıza Girişi

Okuma Zamanı: 3 dk.

Finansal Teknolojilerin Yükselişi ile Veri Analizlerinin Hayatımıza Girişi

Teknoloji hemen her sektörün merkezinde yer almaya hatta merkezini oluşturmaya devam ederken, özellikle son yıllarda finans sektörünün en güçlü kalelerinden birine dönüştü. Bu noktada ise karşımıza sıkça çıkmaya başlayan Finansal Teknolojiler, yaygın kullanımıyla FinTech rüzgarları ciddi oranda hissedilir hale geldi. FinTech’i bir cümle ile tanımlayacak olursak, finans ve teknolojinin bir araya gelerek teknolojinin desteğiyle finansal hizmetlerin kullanıcı dostu bir sisteme dönüşüp tüketicilerin bu hizmetlere hızlı ve kolay şekilde erişimi olarak özetleyebiliriz.

FinTech sayesinde geleneksel bankacılığın uzun, prosedürlerle dolu ve ağır ilerleyen süreçleri hızlı ve etkili hizmetlere dönüştü. Geleneksel sistemde tüm hizmetler için şubelerde fiziksel olarak bulunma ve yüzyüze iletişim zorunlu kılınıyordu. Mobil bankacılığın hayatımıza girişi ve Türkiye’de gelişen e-Ticaret sektörü sayesinde uzaktan yürütülebilecek finansal süreçler için hem bankaların hem de tüketicilerin dijitalleşmesi başladı. Yeni sistemde kullanıcılar fatura ödeme, eft/havale işlemleri, kredi başvuruları gibi pek çok hizmeti mobil bankacılık üzerinden talep ve takip etmeyi tercih eder hale geldi. Teknolojik gelişmeler ve ihtiyaçlar doğrultusunda FinTech ekosistemine de ciddi yatırımlar yapılmaya başlandı. Türkiye’de FinTech yatırımları incelediğinde genel olarak Bankacılık ve Finans, Para Transferleri, Veri Analizleri, Kişisel Finans Analizleri ve Yatırım Piyasaları alanlarında dağıldığı görülmektedir.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve bir yıldan daha fazla zamandır devam eden pandemi; geride bıraktığımız 2020 yılında Türkiye’de FinTech ekosisteminin güçlenmesine de katkı sağladı. Ülkemizde bu süreçte Açık Bankacılık sistemi tanımlandı. Hemen hemen tüm işlemler uzaktan yürütülmeye ve yönetilmeye başlandığı için bankalara ve Fintech’lere uzaktan müşteri edinimi imkanı tanındı. Bu sayede sözleşme ve kimlik tespiti süreçleri online görüşmelerle yürütüldü.

Yıllar boyunca bankaların veri tabanlarında yer alan müşteri kayıtları düzenli olarak saklanmadı ya da ne kadar önemli veriler olduğu tahmin edilemediği için herhangi bir analize konu edilmedi. Tabii burada böyle bir planlamanın yapılmaması bu bilgilerin hangi amaçla kullanılacağının da farkında olunmamasından kaynaklıydı. Öte yandan bir müşteriye ait tüm veriler bankaların veri tabanında yer almasına rağmen doğru analizler yapılamadığı için kullanıcılar geriye dönük verilerine sadece kısmi olarak erişebildi. Bu alandaki sistem yetersizliğinin fark edilmesi sonucunda hayatımıza giren “Açık Bankacılık” kavramı hem şirketlerin hem de tüketicilerin verilerinin ne denli önemli olduğunu bir kez daha kanıtladı. FinTech uygulamaları sayesinde hem tüketiciler hem de şirketler tüm hesaplarını tek bir sistemde kullanarak takip edebilir hale geldi. Öncesinde farklı bankalardan farklı hizmetler alarak finansal işlemlerini sürdüren kullanıcılar Açık Bankacılık sayesinde artık kendi verilerine kolaylıkla ulaşabildiği için veri akışındaki adaletsizlik ortadan kalkmış oldu.

FinTech uygulamaları farklı bankalarla yapılan işlemler olsa dahi geriye dönük olarak yapılan tüm harcamaların, çalışılan şirketlerin, tercih edilen markaların takibini ve analizini yapabilme imkânı sağlayacak. Şirketler ve tüketiciler bu sayede tüm hesaplarının kontrolü tek bir kanal üzerinden yaptığı için süreçlerin takibi çok daha hızlı ve kolay ilerleyebilecek. Yine tüketiciler finansal verileri ışığında kendilerine fayda sağlayacak kampanyaları takip edebilir hale gelecek.

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.