Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-İrsaliye’ye Hazır Mıyız?

Okuma Zamanı: 2 dk.

e-İrsaliye’ye Hazır Mıyız?

Uzun zamandır Gelir İdaresi Başkanlığı’nın uygulamaya koyduğu ancak kullanımı konusunda herhangi bir zorunluluk getirmediği e-Dönüşüm sürecinin önemli uygulamalarından biri olan e-İrsaliye’yi 2019 yılı itibariyle daha sık duyuyor olacağız. Çok değil sadece 5 ay sonra e-İrsaliye birçok firmanın ticari hayatına girmeye hazırlanıyor. GİB’in yayımlamış olduğu son taslak tebliğ kapsamında; e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan 25 Milyon TL ve üzeri ciroya sahip firmaların 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren; son tüketici dışında kalan vergi mükelleflerine yönelik olarak gerçekleştirdiği tüm mal sevkiyatı işlemlerinde düzenlemiş oldukları irsaliyeleri elektronik ortamda hazırlamaları gerekiyor.

Tüm Sevkiyat Süreçleri e-İrsaliye İle Dijitalleşecek!

GİB tarafından belirlenen ve mükellef konumda olan firmalar belirtilen tarihten itibaren, alıcısı e-İrsaliye mükellefi olmasa bile, sevkiyat süreçlerinin tamamında e-İrsaliye kullanabilecek. Böylece sevkiyat ile ilgili olarak tüm süreçler e-İrsaliye sistemiyle yönetilecek ve GİB’e entegre olacaktır.

e-İrsaliye Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Öncelikle e-İrsaliye; kâğıt irsaliye ile birebir aynı hukuki niteliklere sahip elektronik bir belge ve alıcı ile satıcı arasında kapalı devre olarak çalışıyor. e-İrsaliye GİB’in portal uygulaması, entegrasyon ya da özel entegratör seçeneklerinden biri aracılığıyla; alıcının posta kutusuna gönderilip, alıcının malları kabul, red veya parçalı kabul durumunu bildiren yanıtının yine aynı uygulama üzerinden satıcıya iletilmesi süreçlerini kapsıyor.

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.