Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-İrsaliye Nedir, Avantajları Nelerdir?

Okuma Zamanı: 4 dk.

e-İrsaliye Nedir, Avantajları Nelerdir?

Son yayınlanan Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) Taslak Tebliğine göre e-İrsaliye’nin kullanım kapsamı genişletiliyor. Bu da birçok firma için e-İrsaliye’ nin zorunlu olarak kullanılmaya başlanacağı anlamına geliyor. Tebliğe göre; hâlihazırda e-Fatura kullanmakta olan tüm firmalar için e-İrsaliye de artık zorunlu bir uygulama olarak yerini alacak.

e-İrsaliye Nedir?

213 Sayılı VUK gereği bir irsaliyede olması gereken bilgileri barındıran, kayıtlı kullanıcılar arasında alınıp gönderilebilen ve kağıt irsaliye ile aynı hukuki niteliklere sahip elektronik bir belge. Bu belge, kağıt formundan farklı olarak malı taşıyan aracın plaka bilgisi ile şoförün kimlik bilgilerini de içeriyor. Bu belge ile alıcılar, malı teslim aldıklarında GİB sistemi üzerinden dönüş yaparak malın tamamına kabul ya da ret yanıtı verilebildiği için teslimat işlemlerindeki kısmi kabul, iade ya da hatalardan kaynaklanan aksaklıklar satıcıya iletilebiliyor.
Tıpkı e-Fatura uygulaması gibi e-İrsaliye de kapalı bir sistemde çalışıyor ve sadece uygulamaya dahil olanlar birbirlerine e-İrsaliye gönderebiliyor. Satıcı tarafından oluşturulan e-İrsaliye, mali mühür ile onaylanıp GİB’ e iletiliyor ve teknik kontrollerin ardından GİB, alıcısına dijital ortamda ulaştırıyor.

Kimler e-İrsaliye Kullanır?

Daha önce yıllık cirosu 5 milyon TL olan ve yalnızca internetten satış gerçekleştiren firmaları kapsayan e-Arşiv Fatura zorunluluğu, son yayınlanan taslak tebliğ ile yıllık cirosu 5 milyon TL olan ve “internette satış yapıyor olmasına bakılmaksızın” tüm firmaları kapsıyor. Bu tarife uyan tüm firmalar zorunlu olarak e-Arşiv uygulamasını kullanacaklar. e-Arşiv Fatura’ya geçiş beraberinde e-Fatura’ya geçişi zorunlu kılıyor. Çünkü e-Fatura’ya geçmeden e-Arşiv Fatura kullanılamıyor. Dolayısıyla tüm bu firmalar e-Fatura kullanıcısı olmak zorundalar. GİB’ in yayınladığı taslak tebliğ e-Fatura kullanan firmalar için e-İrsaliye kullanımını da zorunlu kıldığı için e-İrsaliye’ye geçiş yapacak firma sayısının bir hayli fazla olması bekleniyor.

e-İrsaliye’nin Şirketler İçin Avantajları Nelerdir?

Şirketler için e-İrsaliye uygulamasına geçmenin sağladığı en büyük avantaj; şirket içi operasyonel tüm süreçlerin yönetilmesinde zaman ve maliyet tasarrufudur. Zaman ve maliyet konularını biraz daha detaylandıracak olursak;
. Kağıda basılı irsaliyelerin hazırlanması sırasında geçen zaman, elektronik irsaliye uygulaması sayesinde en aza iner.

. Tamamen elektronik ortamda oluşturularak iletilen e-İrsaliye, alıcı ve satıcı arasındaki belge ulaştırma süresini oldukça kısaltarak kabul, ret ve kısmi kabul durumu bildirme ile iade durumlarında yaşanması muhtemel birçok aksaklığın önüne geçilmesini sağlar.

. İrsaliye’lere ulaşım ya da denetim ve kontrol gerektiği sırada kağıt irsaliyelerin bulunması oldukça fazla zaman kaybına yol açarken buna karşılık elektronik ortamda yer alan e-İrsaliye’lere ulaşımın süresi ise sadece saniyelerden ibarettir.

. Kağıt formatta hazırlanan irsaliyelerin basımı, hazırlanması, onaylanması, gönderilmesi ve arşivlenmesi için yapılan masrafların tamamı, elektronik İrsaliye’nin sağlamış olduğu imkanlar sayesinde minimum seviyeye kadar düşer ve bu durum şirketler için maddi tasarruf sağlar.

. e-İrsaliye sistemi, firmaların muhasebe sistemlerine oldukça kolay bir şekilde entegre edilebildiği için parasal giriş çıkışların hızının artmasına destek olur.

. Elektronik olarak oluşturulan İrsaliyeler 10 yıl süreyle dijital ortamda arşivlenebilmektedir. Böylece sağladığı imkanlar arasında zaman ve maliyetten sonra yerden tasarruf durumu da söz konusudur.

En Büyük Katkı Doğaya

e-İrsaliye’nin şirketler ve ekonomi açısından sağladığı kazanımların dışında ekolojik açıdan tüm insanlığa da katkıları bulunmaktadır. Son dönemde doğanın korunması üzerine hayata geçirilen pek çok uygulama gibi e-İrsaliye de bu tür süreçlere destek oluyor. Üstelik yalnıza e-İrsaliye değil e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv Fatura vb. e-Dönüşüm ürünlerinin tamamı doğanın korunmasına büyük katkı sağlıyor. Kağıda basılı irsaliyeler için kesilen binlerce ağaç, e-İrsaliye sayesinde doğadaki varlığını sürdürmeye devam edebiliyor.

Gönüllü Geçişin Önemi

Tek bir tıkla aranılan tüm bilgilere ulaşma imkan tanıyan e-İrsaliye zorunluluk kapsamında düşünülmemesi gereken e-İrsaliye, sunduğu kolaylıklar ve tasarruf avantajları açısından hemen her şirketin tercih edeceği bir uygulama konumunda. Verimliliklerini arttırmak isteyen şirketler e-Dönüşüm’ ün tüm uygulamalarını GİB’ in herhangi bir zorunluluk tebliği olmadan kullanabilirler.

Detaylı bilgi ve başvuru için: info@digitalplanet.com.tr / 0212 483 72 93 Dahili:9

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.