Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-İmza’ya İlgi Artıyor

Okuma Zamanı: 3 dk.

e-İmza’ya İlgi Artıyor

Türkiye’de dijitalleşme ve beraberinde hayatın her alanına yayılan e-Dönüşüm süreci, birey ve kurumların ön yargılı yaklaşmalarından kaynaklı sıkıntılara sahip. Tüm bu sıkıntılar e-Dönüşüm seferberliğini olumsuz yönde etkiliyordu. Fakat bahsi geçen bu e-Dönüşüm süreçleri başladığından bu yana dijitalleşmeye karşı olan ön yargı kırılmış durumda. Bunu en net Kamuoyu Araştırma Şirketi İPSOS’un e-Güven için yapmış olduğu pazar araştırmasında görüyoruz.

e- İmza olarak bilinen 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu sayesinde bireyler ve kurumlar ıslak imza ile gerçekleştirebildikleri bütün işlemleri dijital olarak yapılabiliyorlar. Buna istinaden İPSOS’un e-Güven için “Elektronik İmza Kullanım Alışkanlıkları” isimli araştırmasında e-İmza kullanımında %50 oranıyla devlet kurumları başı çekiyor. %49 oranındaki kamu projeleri de dahil edildiğinde e-Dönüşüm üzerine olan seferberliğin devlet tarafından desteklendiğini net bir şekilde görebiliyoruz. Özel sektörde ise Bankacılık ve KEP %23’lük oranla e-İmza kullanımında üçüncü sırayı almış görünüyor.

e-İmza’nın Avantajları

Araştırmaya göre e-İmza kullanmaya başlamış diğer meslek profesyonellerinin %40’ı her gün çeşitli işlemlerinde e-İmza kullanıyor. Ayrıca bu meslek profesyonellerinin büyük kısmının birden fazla e-İmzası bulunmakta. Ankete katılanların %81’i resmi işler için basılan kâğıt maliyetlerinin gereksiz olduğunu %78’i ise ıslak imza toplamanın zaman ve emek kaybına yol açtığını düşünüyor. e-İmza sonrasında imza süreçlerinin iş yükündeki payı %10’a, süresi ise 1 saate kadar düşmüş durumda.

Araştırma sonuçlarının e-İmza’nın lehine çıkmasında sağlamış olduğu avantajların etkisi büyük. Birçok kurumun tercih etmesinden kaynaklı olarak kullanım alanlarının gelişmesi, operasyonel maliyetlerin (noter, kırtasiye, kargo, yol vb. giderleri) tamamının azalması, iş takibinin anlık olarak devam ettirilmesi, veri bütünlüğü ve inkâr edilemezliğin sağlanması gibi çok sayıda sebep sayabiliriz.

e-Güven’den Büyük Katkı

e-İmza’nın kısa zamanda ivme kazanmasında sağlıktan yargıya, gümrük işlemlerinden belediyelere varıncaya kadar birçok kamu kuruluşunun sürece dahil olmasıyla devletin de e-imzayı desteklediğini görüyoruz. Bunun yanında geliştirmiş olduğu yenilikçi ürün ve çözümleriyle e-imzanın kullanılabilmesi için çok sayıda yeni alan yaratan e-Güven’in bu konudaki çabasını da unutmamak gerek. Anket sonuçlarına ilişkin değerlendirme yapan e-Güven Genel Müdürü Can Orhun; “e-İmza kullanımının önceki yıllara göre gelişen teknoloji ve kullanım alanlarının çoğalmasıyla kanıksandığı ve içselleştirildiği görülüyor” yorumunda bulundu.

Digital Planet ile e-İmza

Digital Planet ise e-Dönüşüm’ün tüm süreçlerinde olduğu gibi e-İmza konusunda da sektöre destek olmaya devam ediyor. Özellikle e- İmza sahibi olmak isteyenler için; nerelerde kullanılabileceği, günlük hayatta ne gibi kolaylıklar sağlayacağı gibi pratik bilgilerin yanı sıra kimlik tespiti, gerekli başvuru belgelerinin temin edilmesi, e-İmzanın kişiye özel üretimi ve sahibine ulaştırılmasına kadar olan tüm bu bürokratik süreçlerin tamamında da yol gösterici konumda.

Konuyla alakalı genel süreci değerlendirecek olursak; devlet desteği ve özel sektörün de yoğun ilgi göstermesi sonucu e-İmza kısa zamanda hemen herkesin kullanacağı bir e-Dönüşüm projesi olacağa benziyor.

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.