Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Fatura’nın Dünyadaki Hizmet Alanı Genişliyor

Okuma Zamanı: 4 dk.

e-Fatura’nın Dünyadaki Hizmet Alanı Genişliyor

2017 itibariyle başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada elektronikleşme süreçlerinde ciddi gelişmeler yaşanıyor. e-Fatura hemen her yerde etki alanını genişleterek yaygınlaşıyor ve büyüme kaydediyor. Yaşanan bu gelişmede kamu ve özel sektördeki kurumların, maliyeti düşürmek ve nakit yönetimlerini geliştirmek için yürüttükleri çalışmaların da katkısı büyük. Tüm bu gelişmeler ışığında e-Fatura’nın hizmet verdiği alanı giderek genişlettiğini ve sürdürülebilir bir hal aldığını söylemek mümkün.

e- Fatura’nın ilgili alanlar için sağlamış olduğu avantajlar pazarın daha fazla büyümesine ve güçlenmesine etki ediyor. Öyle ki Avrupa’da e-Fatura için 2018 yılı tahminlerinde B2B/B2G/G2B segmentlerinde %11 ve B2C segmentinde %10’luk tahmini hacim büyümesi bekleniyor. e-Fatura servis sağlayıcılarının işlenen hacimlerini B2B/B2G/G2B segmentlerinde %14 oranında artıracağı düşünülüyor. Buna karşılık servis sağlayıcılar aracılığıyla B2C hacminin de %11 civarında artabileceği yine beklenen tahminler arasında.

Avrupa’da 10 Milyar e-Fatura Kesilecek

Avrupa’da 700’den fazla e-Fatura servis sağlayıcısı bulunmakta ve bunun sayısı giderek yükseliyor. Avrupa’daki B2B segmentte yer alan firmaların işleyeceği e-Fatura sayısının ise bu yıl 6 milyar, B2C hacminin ise 4.1 milyara ulaşması bekleniyor.

Macaristan, Danimarka ve İsveç’te e-Fatura Süreçleri

Macaristan, 2015 yılında KDV dolandırıcılığı ile mücadele edebilmek için elektronik ticaret ve ulaşım kontrol sistemi olarak adlandırılan EKAER’i kurdu. EKAER ülke içinde ve dışında (Avrupa Birliği ülkeleri) taşınan tüm malların denetimini sağladı. Ayrıca Macaristan vergi dairesi elektronik fatura raporlamaya ilişkin gerçek zamanlı veri alabilmek için gerekli çalışmalara başladı.

Kuzey Avrupa’da ise Danimarka ve İsveç e-Fatura’lama çalışmalarına erken başlayan ülkelerden. Danimarka 2005, İsveç ise 2008 yılından beri kamu kuruluşları tedarik ihtiyaçlarının tamamında (B2G) e-Fatura kullanıyor.

İtalya’dan Geniş Kapsamlı e-Fatura Kararı

2015 yılında İtalyan hükümeti çıkardığı bir yasa ile radikal bir karar alarak bütün federal seviyelerdeki B2G, yani kamu sektörüne tedarikçi konumda olan firmalar için e-Fatura zorunluluğu getirdi. Yasa kapsamında B2B ve B2C faturalarının elektronik formda düzenlenmesi gerekiyor. Temmuz 2018’de yasanın yürürlüğe girmesiyle ilk etkilenecek olan sektör; petrol endüstrisindeki tedarikçiler olacak. Ocak 2019’dan itibaren ise yıllık cirosu 30.000 Euro’nun üzerinde olan tüm işletmeler faturalarını elektronik olarak iletecekler.

Dünyadaki Diğer Bölgeler İçin Tahmin

Kuzey Amerika’daki büyüme oranlarının Avrupa’dakilerle kıyaslanabilir oranlara ulaşacağı tahmin ediliyor. B2B segmentinde işlenen e-Fatura sayısının 4.4 milyar, B2C segmentte ise 4.6 milyarı aşacağı tahmin ediliyor. e-Fatura servis sağlayıcılarının sayısının 200’ü aşacağı düşünülüyor.

Latin Amerika’da e-Fatura alanında lider konumdaki ülkeler Brezilya, Meksika, Şili. Vergi kaçakçılığıyla mücadele amacıyla e-Fatura tercih edilen bölgede, Meksika 2017 yılında yeni getirilen düzenlemeyle e-Fatura kullanımını G2B ve G2C segmentleri için genişletme kararı aldı. Bu da 2017’de ve özellikle 2018’de birkaç milyarlık bir hacim artması sonucunu doğurdu.

Asya Pasifik olarak tabir edilen ve aralarında Endonezya, Kazakistan, Singapur, Vietnam gibi bazı ülkeler özel sektör firmalara, faturalarını veya en azından mali raporlarını elektronik formatta paylaşma zorunluluğu getirmiştir.

Vergi Raporlama Da Elektronikleşiyor

Electronic Tax Reporting (ETR). Yani Elektronik Vergi Raporlama e-Fatura vb. kanallardan gelen yoğun veri akışının artık eski prosedürlerle yürütülmesinin zor olmasından kaynaklı olarak vergi makamlarının bu verileri denetleyebilmesinden hareketle ortaya çıkmıştır. Elektronik vergi raporlama Avrupa ve Asya’da birçok ülkede zorunlu olarak kullanılmaktadır.

Verilerin toplanmasına ilişkin sorunlar Türkiye’de olduğu gibi dünyanın birçok ülkesinde ciddi bir problem olarak görülüyor. Elektronik vergi raporlamanın temelde çıkış noktalarından bir tanesi de tüm bu veri sorunlarının denetim altına alınmak istenmesi. e-Fatura gibi uygulamaların tamamı bu tür önemli sorunların önüne geçilmesi için ortaya çıkmış çözümler olarak tanımlanabilir. Elektronik faturada her şeyin şeffaf ilerliyor olması denetleyen kurumlar açısından verilerin daha net analiz edilmesine imkân tanımaktadır.

Kaynak: Bruno Koch, “e-Fatura: Uluslararası Pazara Genel Bakış ve Tahminler“, İsviçre, Mart 2018

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.