Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Fatura ve e-Defter’e Geçişte Takvim Nasıl İşleyecek?

Okuma Zamanı: 3 dk.

e-Fatura ve e-Defter’e Geçişte Takvim Nasıl İşleyecek?

19 Ekim 2019 tarihinde yayımlanan Gelir İdaresi Başkanlığı tebliğ kapsamında 2018 veya müteakip yıllık cirosu 5 milyon TL’yi aşan mükelleflere 1 Temmuz 2020’ye kadar e-Fatura’ya geçme zorunluluğu getirildi.

Aynı tebliğ kapsamında e-Defter uygulaması için ise mükelleflere, 1 Temmuz 2020’de e-Fatura uygulamasına dahil oldukları yılı takip eden yılın başında yani 1 Ocak 2021’de uygulamaya geçiş yapmaları tebliğ edildi. Tebliğin getirmiş olduğu zorunluluklar dışında e-Defter birçok firmanın gönüllü geçebileceği bir uygulama. Sağlamış olduğu avantajlar da hesaba katıldığında e- Defter uygulamasına geçişin yoğun olması bekleniyor.

e-Fatura ve e-Defter’e Geçiş İçin Yıl Başı Ya Da Yıl Ortası Fark Etmiyor!

Komisyoncu veya tüccar olarak meyve ve sebze ticareti yapan firmaların geçişi için son tarih olarak 1 Ocak 2020 gösteriliyor. Hal böyle olunca da yıl ortasında geçiş yapacak olan firmaların akıllarında soru işaretleri beliriyor.

Aslında e-Fatura’ya geçmek isteyen mükellefler için geçişin yıl başı ya da yıl ortasında olması çok önemli bir durum değil. Yalnızca defterlerin kapanışı hususunda; firmaların resmi defterlerini, e-Defter’e geçiş tarihine kadar muhasebecileri tarafından yazdırmaları ve kapanış tasdiki ile kapatmaları gerekiyor. Bu düzenleme sonrasında e-Defter’e geçiş yapacağınız için takip eden sene için noterden defter bastırma işlemi yapmayacaksınız. Peki, her 2 uygulamaya geçiş yapabilmek için nasıl bir yol izlemelisiniz?

e-Fatura’ya ve e-Defter’e Geçiş Nasıl Olacak?

GİB tebliği kapsamında mükellef olan firmalar öncelikle Kamu Sertifikasyon Merkezi’nin internet sitesinden mali mühür başvurusunda bulunmak zorundalar. Mali mührünüz kısa sürede posta yolu ile size iletilecektir. Bu aşamadan sonra şayet Özel Entegrasyon Yöntemi ile geçiş sağlayacak iseniz süreci Digital Planet özelinde aktarmak isteriz:

• e-Fatura ve e-Defter için Özel Entegratörünüz Digital Planet’e başvuru yapılır.

• Eş zamanlı olarak edinilen mali mühür ile Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB’)‘na ait efatura.gov.tr adresinden e-Fatura başvurusunda bulunulur. Bu işlem e-Defter tarafında ise edefter.gov.tr adresinden yapılır.

• Digital Planet müşteri destek birimi aracılığıyla tarafınıza bir tanımlama linki gönderilir. Linki tıklamanız ve istenen alanları doldurmanız gerekmektedir.

• Firmanız ile ilgili doldurmuş olduğunuz bilgiler Digital Planet tarafında doğrulandıktan sonra tarafınıza bu kez aktivasyon linki iletilir. Bu linki mali mührünüz ile imzaladıktan sonra GİB’e Digital Planet ile e-Fatura/e-Defter uygulamasını kullanacağınıza dair bildirim yapmış olursunuz. GİB’in başvurunuzu onaylaması ile birlikte tüm süreçleriniz tamamlanarak e-Fatura/e-Defter uygulamasına katılım sağlamış olursunuz.

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.