Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Fatura Nedir, Avantajları Nelerdir?

Okuma Zamanı: 2 dk.

e-Fatura Nedir, Avantajları Nelerdir?

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’nın 10 Ağustos 2018 tarihinde yayınlamış olduğu taslak tebliğde; e-Fatura’ya zorunlu olarak geçiş yapacak firmalar için 10 milyon TL olan ciro sınırının 5 Milyon TL’ye indirilmesi planlanıyor. Dolayısıyla artık süreç çok daha fazla sayıda firmayı etkileyecek. Hal böyle olunca da e-Fatura’nın ne olduğuna, avantajlarının neler olduğuna ilişkin merak edilen sorular dizisi giderek artıyor. Esasında Türkiye’de kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesi ve doğanın korunması amacıyla 2010 yılı itibariyle uygulanmasına karar verilen e-Fatura, 2013 yılında bazı mükellefler için zorunlu hale geldi. Zaman içinde çıkarılan yeni yasa ve tebliğler ile kapsamı genişleyen e-Fatura giderek daha fazla firmayı yakından ilgilendirir bir hale geldi ve ticari hayatın bir parçası oldu.

e-Fatura Nedir?

Klasik bir tanımlama ile başlayacak olursak; işletmelerde kullanılan kağıt faturalar ile aynı hukuki özelliklere sahip e-Fatura; kağıda basılı faturanın elektronik ortamda üretilerek satıcı ve alıcı arasındaki iletimin GİB’in sağladığı bir platform üzerinden gerçekleştiği bir sisteme sahiptir.

Kimler e-Fatura Kullanır?

GİB’in belirtmiş olduğu yasal zorunluluk kapsamındaki mükellef firmalar zorunlu olmak üzere tüm firmalar e-Fatura kullanabilirler. Gönüllü geçiş için herhangi bir engel olmadığı gibi firmaların e-Dönüşüm süreci hem kamuda hem de özel sektörde sürekli olarak desteklenmektedir.
e-Fatura gönderim ancak her ki tarafın da e-Fatura kullanıcısı olması durumunda gerçekleşir. Fatura gönderilecek firma e-Fatura uygulamasını kullanmıyor ise o firmaya ulaşacak fatura e-Arşiv Fatura olarak gönderilir.

e-Fatura’ nın Şirketler İçin Avantajları Nelerdir?

Sağlamış olduğu birçok avantaj sayesinde e-Fatura’yı kullanan firma sayısı her geçen gün artmaktadır. Küçük ölçekli firmaların verimliliklerine ve büyümesine katkı sağlayan e-Fatura büyük şirketler için de ciddi tasarruflar sağlar. Detaylıca e-Fatura’nın avantajlarını inceleyecek olursak;
• Kargo takip süreçleri ortadan kalktığı için faturalarınızın kaybolma riski de ortadan kalkmış olur.
• Tahsilat ile ödeme süreçleriniz kısalır, nakit akışınız hızlanır.
• Faturalarınızın oluşturulmasından gönderilmesine dair tüm operasyonel süreçlerin yönetiminde zaman ve maliyet tasarrufu sağlayabilir, iş yönetiminizi verimli hale getirebilirsiniz.
• e-Fatura uygulaması sayesinde İhtiyaç olması durumunda faturalara tek bir tıkla ulaşmak mümkün olacağından kullanıcılara pratiklik imkanı sağlanır.
• e-Fatura hem şirketinizin maliyetlerini düşürmesini sağlar hem de doğayı korur. Ayrıca Uluslararası biçimde standart hale getirilen e-Fatura zaman damgası ve mali mühür sayesinde de değiştirilemezlik garantisine sahiptir.

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.