Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Fatura Mükellefi Nedir?

Okuma Zamanı: 2 dk.

e-Fatura Mükellefi Nedir?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen koşullar çerçevesinde e-Fatura uygulamasını kullanmak ile ‘yükümlü (mükellef) olmak’ ticari firmalar için kullanılan bir tabirdir. Bu koşullar ve sınırlandırmalar ile ilgili yapılan düzenlemeler GİB tarafından belirli aralıklarla yayımlanan tebliğler ile duyurulmaktadır. Bu çerçevede birçok firma bu tebliğler kapsamında e-Fatura mükellefi olmaktadır.

e-Fatura, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında GİB tarafından güncellenen taslak tebliğ kapsamında yıllık cirosu 10 Milyon TL ve üzeri olan firmalar için zorunlu olan bir uygulama iken; 19 Ekim 2019 tarihinde yayımlanan son tebliğ ile 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yıllık ciro sınırlaması 5 Milyon TL ve üzeri olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra; firmalar tarafından gönüllü olarak da e-Fatura’ya geçiş sağlanabilmektedir.

Yılık cirosu; GİB tarafından belirlenen bu sınırlamalar arasında kalan e-Fatura mükelleflerinin firmalar ile olan ticari alışverişleri için düzenledikleri faturaları elektronik ortam aracılığı ile iletmeleri ve bu iletime dair GİB’e bildirimde bulunmaları gerekmektedir. Ancak e-Fatura mükelleflerinin bu işlemi gerçekleştirebilmesi için fatura iletilen tarafın da e-Fatura kullanıcısı olması koşulu söz konusudur. Aksi takdirde oluşturulacak fatura e-Arşiv Fatura olarak adlandırılmaktadır.

GİB tarafından belirlenen yükümlülükler çerçevesinde; e-Fatura mükelleflerini ilgilendiren diğer bir husus ise mükelleflerin aynı zamanda e-Defter uygulamasını kullanmak ile de yükümlü olmasıdır. Bu doğrultuda; GİB tarafından yayımlanan son tebliğ kapsamında yıllık cirosu 5 Milyon TL’yi aşan e-Fatura mükelleflerinin e-Defter uygulamasını da kullanmakla yükümlü olması koşulu devamlılığını koruyacaktır. GİB tarafından yayımlanan son tebliğ ile ilgili tüm detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

19.10.2019 Tarihli GİB Tebliğini Detaylı İncelemek İçin Tıklayın

SON YAZILAR

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya Geçecek?

5 Nisan 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler Zorunlu Olarak e-Dönüşüm’e Geçecek!

25 Mart 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.