Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Fatura Hayatımıza Ne Zaman Girdi? Neleri Değiştirdi?

Okuma Zamanı: 5 dk.

e-Fatura Hayatımıza Ne Zaman Girdi? Neleri Değiştirdi?

Sayısı her geçen yıl katlanarak artan şirket ve start-up sayısı, beraberinde satın alınabilir ürün ve hizmet sayısını da sürekli artırmaktadır. Genişleyen sektörler ve kurulan yeni şirketler, vergi mükellefi sayısında da artışa yol açmaktadır. Tüm bunlar ise daha fazla fatura kesilmesi anlamını taşır.

Hem Türkiye’de hem de dünyada artan ticari faaliyetlerin sonucunda, kesilen fatura sayısında da büyük bir artış yaşandı. Ancak fatura artışı süreçlerin takip edilebilirliğini zorlaştıran bir unsur olmaya başladı. Bununla birlikte fatura kullanımının gezegenimiz açısından büyük bir eksisi vardı: Kağıt tüketimi. Süreci daha pratik bir şekilde yönetmek ve kağıt tüketimini önlemek için e-Fatura dijital bir çözüm oldu ve e-Fatura kullanımı gittikçe yaygınlaşmaya başladı. Öyle ki ülkemizde yaşanan son gelişmelerle birlikte bazı durumlarda zorunluluk haline getirildi. Peki e-Fatura kavramı nasıl ortaya çıktı ve gelişti? Türkiye’de e-Fatura ile ilgili son gelişmeler neler? Gelin hepsine birlikte göz atalım.

Geçmişten Bugüne e-Fatura

İlk e-fatura kullanımı Avrupa’da 1960’larda demiryolu sektöründe görüldü. İlk kullanım yıllarında Electronic Data Interchange (EDI) teknolojisi kullanılıyordu ve bu teknoloji, verinin bir noktadan diğer noktaya şifrelenerek transfer edilmesine imkan tanıyordu. e-Fatura’ya ihtiyaç duyulmasının en büyük sebebi ise o dönem için büyük işletmelerin ticari akışı belirli bir sisteme bağlamak istemelerinden kaynaklıydı. EDI kullanımına daha sonra perakendecilik sektörü devam etti. Ancak EDI’ın standart bir forma girmesi 1970’lerde mümkün oldu.

EDI kullanan büyük tedarikçiler kendi iş ortaklarını da bu sisteme dahil ettiler. Böylece iş ortakları kendi aralarında, belge ve bilgi değişimi yapabilir hale geldi. Dolayısıyla ticari ilişki kuran taraflar elektronik fatura sürecine dahil oldu.

Elektronik fatura sisteminin farklı ülkelerde kullanılmaya başlanması, global şirketlerin farklı coğrafi bölgelerde şirketlerine ait işletim sistemi oluşturarak çalışması ile mümkün oldu. Veri değişimi noktasında semantik veri modellerinin gelişim süreci, 1990’lı yıllara denk düştü. Dünya üzerinde bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan dönüşümler ise, internet ağlarının gelişimi sonrasında gözlemlendi. Bunların en somut örneklerinden birini de günümüzde kullanılan e-Fatura uygulaması oluşturmuş oldu.

Peki Türkiye’de e-Fatura uygulaması kapsamında nasıl gelişmeler yaşandı?

Türkiye’de e-Fatura Süreci

Bilindiği üzere Türkiye’de 2010’lu yıllardan önce kağıt faturaların kullanımı baskındı. Faturalama süreçlerine dair her şey kağıt fatura prosedürü ile gerçekleşiyor, elle oluşturuluyor ve kargo yolu ile alıcısına ulaştırılıyordu. 2010 yılı ile birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından elektronik dönüşüm uygulamaları hayata geçirilmeye başlandı. Son dönemde şirketler için e-fatura kullanımı bir zorunluluk haline geldi. Dolayısıyla dijital fatura, e-dönüşüm uygulamaları içerisinde en çok kullanılan elektronik uygulamalardan birisi oldu.

Elektronik fatura uygulamasının hayata geçmesi ile birlikte e-Fatura kullanıcıları, zamandan ve maliyetten tasarruf etti. Fatura basma ya da el ile hazırlama yönteminde harcanan kağıt ve mürekkep, en çok tüketilmesi gereken malzemeler arasındaydı. Oluşturulan kağıt faturalar, alıcısına ulaşması için kargo ile gönderilmekte ve bu günler almaktaydı. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından uygulamaya geçirilen e-Fatura sürecinin başlaması ile baskı, kağıt, mürekkep kullanımı ve kargo süreci otomatik olarak ortadan kalktı. E-fatura mükellefi, faturaları dijital ortam üzerinde baskı gerektirmeden hazırlayıp alıcısına saniyeler içerisinde gönderebilir hale geldi.

Türkiye’de e-Fatura, 397 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu tebliği ile hayata geçirildi. 05.03.2010 tarihi itibarıyla uygulamaya konan elektronik fatura, formatı ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen şekilde uygulamaya geçirilen bir elektronik belge halini aldı. Bu sayede, kesilen faturanın tarafları Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirilen platform üzerinden fatura kesebilir ve fatura görüntüleyebilir hale geldi.

Elektronik faturaya dair süreçler VUK tebliğleri ile zaman zaman yeniden düzenlenip duyurulmaya devam etmektedir. 2020 yılı itibarıyla pek çok ticari işletme için faturaların e-Fatura’ya dönüşme zorunluluğu getirildi. 2021 yılı itibarıyla ise bu uygulamaya yeni bir düzenleme daha eklendi. e-Fatura ile ilgili yapılan son düzenlemelere bir göz atalım:

• Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile sözleşme imzalamış olan sağlık hizmeti sunucuları ve medikal malzeme, ilaç ve etken madde kategorisinde yer alan ürünleri temin eden mükellefler, 01.07.2021 tarihi itibarıyla e-Fatura uygulamasına geçmek zorundadır. Bu tarih sonrasında SGK ile sözleşme yapan bir kuruma fatura düzenlemek için e-Fatura uygulamasına geçmiş olmak gerekir.

• 01.01.2020 tarihi itibarıyla düzenlenen faturalarda e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmeyen mükelleflerin düzenledikleri faturaların vergileriyle birlikte 30 bin TL’yi aşması durumunda faturaları, GİB’e sunulan e-Belge düzenleme portalı üzerinden düzenlenmesi gerekir. Ancak son düzenleme ile birlikte, başkanlıktan izinli olan özel entegratörler aracılığıyla da fatura kesim işlemi yapılabilir.

• 2018 ve takip eden hesap dönemlerinde mükellefin brüt satış hasılatının 5 Milyon TL olması halinde e-Fatura’ya geçiş zorunluluğu bulunur.

• 06.06.2002 tarihli Özel Tüketim Kanununa ekli I sayılı listede yer alan malların ithal, imal ve teslim edilmesi durumlarında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) lisansı alan mükellefler, zorunlu olarak e-Fatura uygulamasını kullanmak zorundadır.

• ÖTV’ye ekli III sayılı listede yer alan malları imal, ithal ve inşa eden mükellefler, e-Fatura kesmek zorundadır.

• Komisyoncu ya da tüccar olarak meyve ve sebze ticareti yapanlar e-Fatura zorunluluğu olan mükelleflerdir.

• Aracı hizmet sağlayıcıları, internet reklamcılığı hizmet aracıları ile internet ortamında ilan yayınlayanlar e-Fatura uygulamasına geçmek zorundadır.

e-Fatura’larınızı Digital Planet İle Yönetin

e-Fatura kesme işlemini GİB portalı üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi özel entegratör kullanarak da bu süreci daha hızlı ve pratik bir şekilde yönetebilirsiniz. Digital Planet’in e-Dönüşüm ürünlerinden biri olan e-Fatura ile fatura oluşturma sürecinden faturayı alıcısına gönderme işlemine kadar tüm süreçleri kolayca yönetebilirsiniz. İhtiyacınız olan özel entegratör kullanımı için buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.