Sizi Arayalım

Danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmeleri için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

İlgilendiğiniz Çözümler
Bize nasıl ulaştınız?

Blog

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Nelerdir?

Okuma Zamanı: 2 dk.

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Nelerdir?

e-Dönüşüm uygulamaları arasında en yaygın kullanıma sahip olan e-Fatura, geçen yıl yayımlanan Gelir İdaresi Başkanlığı tebliği ile bugün 300 binden fazla mükellef tarafından kullanılıyor. Tebliğ kapsamı dışında ise sunduğu birçok avantaj ve kolaylık sayesinde e-Fatura’ya gönüllü olarak geçiş yapan firmalar da bulunuyor. Dolayısıyla böylesine yaygın kullanıma sahip olan e-Fatura hakkında mükelleflerin sıkça sorduğu sorulardan en çok karşılaşılanları cevaplandırdık.

1)e-Fatura Nasıl Yedeklenir ve Saklanır?

GİB Portal yönteminden farklı olarak Digital Planet NetInvoice ile e-Fatura yedekleme ve saklama için ayrı bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Özel entegratör yöntemi ile e-Fatura kullanan mükelleflerin Digital Planet NetInvoice uygulamasını tercih etmeleri durumunda ise gelen ve giden tüm faturaları alt yapımızda güvenli olarak, ilave bir ücret talep etmeden saklıyoruz. Bu saklamayı Digital Planet kullanıcısı olduğunuz süre boyunca 10 yıl geriye dönük olarak sağlıyoruz.

2)Fatura İtiraz Süresi Ne Zaman Başlar?

Türk Ticaret Yasası’nın 21/2 maddesinde “Bir faturayı alan kimse aldığı tarihten itibaren 8 gün içinde, içeriği hakkında bir itirazda bulunmamışsa içeriğini kabul etmiş sayılır.” hükmü yer almaktadır. Buna göre; faturaya itiraz için gerekli süre, bu faturanın alındığı tarihten itibaren 8 gün olarak kabul edilmektedir. Faturayı alan tarafın, buna 8 gün içinde itiraz edebilmesi için her şeyden önce bu süre içinde bulunduğunu belgelemesi ve faturayı düzenleyen tarafa da itiraz ettiği tarihin, faturayı teslim aldığı tarihten itibaren 8 günlük süre içinde olduğunu belirtmesi gerekir.

3)e-Fatura Gönderme Süresi Nedir?

e-Fatura, kağıt fatura ile aynı hükümlere tabi olduğu için kağıt faturalar için geçerli olan hüküm, e-Faturalar için de geçerlidir. Buna göre fatura gönderme süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. Buna göre e-Fatura’nın sistem üzerinde oluşturulduktan sonra 7 gün içerisinde alıcı tarafa iletilmesi gerekmektedir.

e-Fatura hakkında daha fazla bilgi için tıklayın!

SON YAZILAR

Sovos Digital Planet ile Adım Adım e-Dönüşüm’e Nasıl Geçilir?

8 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

e-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 Haziran 2022 DEVAMINI OKU

1 Temmuz 2022 Tarihinde Kimler e-Müstahsil Makbuzu’na Geçecek?

29 Nisan 2022 DEVAMINI OKU
© Sovos Digital Planet 2022. Tüm Hakları Saklıdır.